آموزش جامع زمان بندی لایو اینستاگرام + لایو تمرینی

طراحی سایت

..آموزش جامع زمان بندی لایو اینستاگرام + لایو تمرینی..
طراحی سایت

آموزش جامع زمان بندی لایو اینستاگرام + لایو تمرینی

اینستاگرام برای اینکه از سایر رقبای خود چون تیک تاک و یوتیوب عقب نماند، به تازگی قابلیت‌ های جدیدی را برای پلتفرم خود تعریف کرده است تا رضایت بیشتر کاربرانش را به دست آورد. یکی از این قابلیت‌ ها زمان بندی لایو اینستاگرام است که با هدف افزایش مخاطبانِ پخش زنده به این پلتفرم اضافه شده است. البته قابلیت دیگری نیز دارد که به عنوان حالت تمرین است و برای رفع مشکلات، قبل از شروعِ اجرا استفاده می شود. البته بررسی وضعیت حساب و تدوین استوری نیز از دیگر آپدیت‌ های جدید این پلتفرم به شمار می آید که پرداختن به آن ها در این مطلب نمی گنجد. چراکه قصد داریم در این مقاله قابلیت‌ های جدید این شبکه اجتماعی و آموزش کامل چگونگی استفاده از آن ها را بیان کنیم و در آخر به 19 نکته کاربردی برای اجرای بهتر پخش زنده بپردازیم. پس با آی وحید همراه بمانید.

فهرست عناوین

زمان بندی لایو اینستاگرام

یکی از مشکلاتی که کاربران با آن درگیر بودند، محدودیت زمان بندی لایو اینستاگرام در پخش زنده بود. این محدودیت باعث می شد که بسیاری از مخاطبان به پخش زنده نرسیده و از غافله عقب بمانند؛ یا کاربران در هنگام پخش بازدیدکنندگان زیادی نداشته باشند، از این قابلیت ناامید شده و از تکرار آن دست بکشند. به همین منظور این شبکه اجتماعی تصمیم گرفت که در نسخه های جدید خود امکان تنظیم زمان بیشتری را برای این قالب محتوا در نظر بگیرد و رضایت کاربران خود را بیشتر جلب نماید. قابلیت تنظیم زمان پخش برای کاربران این امکان را فراهم کرده که 90 روز زودتر برنامه ای برای live های خود طراحی کرده و آن را به اطلاع فالوورها و مخاطبان خود برسانند. به این ترتیب مخاطبان می توانند از سه ماه زودتر در جریان برگزاری این پخش زنده قرار گرفته و در آن شرکت کنند. هدف این شبکه اجتماعی از افزودن قابلیت زمان بندی لایو اینستاگرام پخش زنده به پلتفرم خود، شرکت هر چه بیشتر افراد در پخش های زنده است و برای این کار تقویمی را به کاربر پیشنهاد داده تا برنامه ریزی خود را در آن انجام دهد. سپس با انتشار خودکار یک پست اطلاعات کامل مربوط به آن را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارد.

آموزش زمان بندی لایو اینستاگرام

برای مشخص کردن زمان پخش زنده مراحل زیر را طی کنید:

1- بر روی علامت مثبت کنار عکس پروفایل خود در صفحه اصلی پلتفرم کلیک کنید.
2- در پنجره باز شده قسمت پایین گزینه live را انتخاب نمایید.
3- بعد از آن در گزینه‌های سمت چپ صفحه schedule را انتخاب کنید.
4- در این قسمت باید ابتدا برای live خود یک عنوان مناسب انتخاب و وارد نمایید.
5- سپس در تقویمی که در پیش روی شما قرار می‌ گیرد، زمان و تاریخ برگزاری live خود را تنظیم کنید.
6- در مرحله بعد گزینه ای به شما نمایش داده می شود که با انتخاب آن می توانید برنامه و تاریخ تنظیم شده را با مخاطبان خود از طریق انتشار پستی به اشتراک بگذارید.
7- وقتی مخاطبان پست شما را می‌ بینند، می‌توانند از طریق کلیک بر روی تقویمی که در آن پست قرار داده شده، نوتیفیکشن و اعلانی را جهت یادآوری این live در تاریخ موردنظر برای خود فعال سازند. بنابراین دیگر هیچ وقت نگران اجرای بد لایو خود نخواهید بود.

چرا باید از لایو تمرینی اینستاگرام استفاده کنیم؟


برای بسیاری از کاربران به خصوص در اولین تجربه، هنگام برگزاری پخش زنده، مشکلاتی به وجود می آید که باعث می شود برنامه مطابق میل پیش نرود. مشکلاتی در نور مکان، مناسب نبودن زاویه دوربین و … که کیفیت برنامه را با افت مواجه می‌ کند.
قابلیت “پخش زنده تمرینی” برای آسودگی خاطر کاربران به پلتفرم instagram افزوده شده و کاربران از طریق آن می توانند قبل از شروع پخش زنده و بدون اینکه کسی متوجه شود، یک live تمرینی اجرا کنند و در آن وضعیتِ نور، صدا، تصویر و زاویه دید خود را بررسی نموده و در صورت نیاز آن را قبل از اجرای برنامه اصلی بهبود ببخشند. در این مقاله ضمن آموزش زمان بندی لایو اینستاگرام، اجرای تمرینی آن را نیز آموزش داده ایم:

آموزش اجرای لایو تمرینی در اینستاگرام

1- در صفحه instagram بر روی علامت + کنار عکس پروفایل خود کلیک کنید.
2- در پایین پنجره باز شده گزینه live را انتخاب نمایید
3- از منوی سمت چپ گزینه Audience را لمس کنید.
4- در صفحه جدید دو گزینه برای انتخاب پیش روی شما قرار می گیرد که با انتخاب گزینه دوم practice می توانید به صورت تمرینی پخش زنده ای را اجرا کنید.

19 ترفند کاربردی برای اجرای بهتر لایو اینستاگرام

مدیریت پیج اینستاگرام کار آسانی نیست و برای اینکه نتیجه بخش باشد باید نکات زیادی را در نظر گرفت. اکثر افراد قبل از اینکه پخش زنده‌ ای داشته باشند، تنظیماتی برای آن انجام نمی دهند و خیلی از نکات ریزی را که می تواند در بهبود اجرای آن ها نقش مؤثری داشته باشد، در نظر نمی گیرند. در واقع اکثر کاربران از وجود این تنظیمات و ترفندها بی اطلاع هستند. یکی از این تکنیک ها همان زمان بندی لایو اینستاگرام است که در ابتدا آن را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه به بررسی سایر نکات و تنظیمات خواهیم پرداخت:

1- قبل از شروع live، با کلیک بر روی گزینه تنظیمات که آیکونی شبیه به چرخ دنده دارد، می توانید مشخص کنید که چه افرادی اجازه شرکت در پخش زنده شما را نداشته باشند. هم چنین می توانید به کاربران خود اجازه ارسال لایو در استوری و یا فرستادن آن به صورت پیام در دایرکت دیگران را صادر کنید و یا برعکس، این امکان را برای آن ها غیر فعال نمایید.

2- یکی از تنظیمات مهم و کاربردی که حتماً باید قبل از اجرا آن را مورد بازبینی قرار دهید، فیلتر کردن کامنت های مختلف و به خصوص توهین آمیزی است که امکان ارسال آن توسط کاربران وجود دارد.
برای این کار می توانید به قسمت تنظیمات کلی حساب خود بروید.
سپس گزینهprivacy و بعد از آن گزینه Comment را انتخاب کنید. در بخشfilter هر دو گزینه hide offensive comments و Manual filterرا فعال نمایید. فیلدی برای شما فعال می شود که داخل آن به صورت کم رنگ عبارت Word separated by commas درج شده، در این قسمت هر عباراتی که می خواهید در صورت نوشتن توسط کاربران، نمایش داده نشود را وارد کرده و به این صورت آن ها را فیلتر کنید. فقط دقت داشته باشید که باید بین عبارات مختلف، علامت کاما را وارد نمایید.
این فیلتر مانع از نمایش نظرات مشخص شده در پست‌ ها و live ها خواهد شد.

3- در صورتی که در هنگام اجرای زنده قصد دارید به سوالات کاربران نیز پاسخ دهید، بهتر است که گزینه ای را انتخاب نمایید که آیکونی شبیه به دو مربع دارد که بر روی یکی از آن ها یک علامت سوال قرار دارد. در این صورت یک چالش پرسش و پاسخ با مخاطبان خود راه می اندازید که می توانید روی هر کدام از سوال ها که در حال پاسخگویی به آن هستید، کلیک کرده و سوال آن شخص را بزرگتر از بقیه کامنت ها نمایش دهید.

4- در هنگام اجرای پخش زنده در صورتی که بر روی گزینه دایرکت که آیکونی شبیه به موشک دارد، کلیک کنید می توانید به اشخاص حاضر در اجرای زنده، دایرکت ارسال کرده و با آن ها ارتباط بگیرید.

5- شما می توانید در هنگام اجرا، عکس یا فیلمی را در موبایل خود پخش کرده و آن را به کاربران نیز نمایش دهید. در واقع شما می توانید با کلیک بر روی گزینه مربع شکلی که در کنار فیلترها قرار دارد، مستقیماً به گالری رفته و محتوای موردنظر خود را انتخاب کنید. به این ترتیب، تصویر پخش زنده به صورت خودکار کوچک شده و در قسمت بالای گوشی نمایش داده می شود و محتوای انتخاب شده در ابعاد بزرگتر روبه روی کاربر قرار می گیرد.

6- از دیگر ترفندهایی که در کنار زمان بندی لایو اینستاگرام، استفاده از آن باعث می شود live بهتری را اجرا کنید، امکان پین کردن کامنت ها است. با این کار می توانید کامنت های مهم تر را پین کنید. کافی است که کامنت مورد نظر را لمس کرده و چند ثاثیه نگه دارید.

7- زمانی که با کلیک بر روی دکمه End به اجرای خود پایان دهید، به شما سه گزینه پیشنهاد می شود که بهتر است از چگونگی عملکرد هر کدام اطلاع داشته باشید:
:Share to IGTV با انتخاب این گزینه، فیلم اجرای خود را به صورت IGTV در پیجتان ذخیره سازی کنید.
:Download Video با انتخاب این گزینه می توانید فیلم را برای خود دانلود و در گوشی ذخیره نمایید.
:Delete Video در آخر اگر هیچ نیازی به مرور آن چه گذشت ندارد، این گزینه را انتخاب کرده و به طور کلی فیلم را پاک و حذف کنید.

8- حتماً در ابتدای کار برای پخش زنده خود، عنوانی مشخص کنید. می توانید موضوع را در حین اجرا نیز چند بار به کاربران خود یادآوری کنید و یا از طریق وارد کردن عنوان در نظرات و پین آن، موضوع را به کاربرانی که در اواسط اجرا وارد می شوند نیز، اطلاع رسانی کنید.

9- می توانید از گزینه فیلترها که در پایین صفحه با آیکونی شبیه به صورتکی با چند ستاره وجود دارد، استفاده کرده و live خود را جذاب تر کنید.

10- می توانید برای کسانی که در حین اجرا به شما ملحق می شوند، دست تکان دهید و مخاطب را مورد توجه خاص خود قرار دهید، تا مدت زمان بیشتری با شما همراه بماند. برای این کار کافی است که کنار آیدی مخاطب بر روی گزینه Wave کلیک کنید.

11- از سال 2019 قابلیت اجراهای دو نفره به این پلتفرم اضافه شده است که از آن می توانید برای برگزاری همزمان اجرا با یکی از دوستان مجازی خود، استفاده کنید. برای این کار باید بر روی آیکونی که دو صورتک لبخند را نشان می دهد کلیک کنید. دقت داشته باشید که اجرای لایوهای دو نفره به افزایش فالوورهای شما کمک خواهد کرد.

12- توصیه می کنیم که حتماً ساعت دقیقی برای اجرای خود مشخص کرده و آن را از طریق پست یا استوری به مخاطبان خود از پیش اعلام کنید. به این وسیله تعداد بیشتری در جریان قرار گرفته و احتمال اینکه ویدئوی زنده شما بینندگان بیشتری داشته باشد، افزایش می یابد.

13- قبل از برنامه ریزی برای اجرا از ساعاتی که کاربرانِ بیشتری آنلاین هستند، اطلاع پیدا کنید و پخش زنده خود را در همان ساعات برگزار نمایید. برای این کار اگر نوع پیج خود را به بیزینسی تغییر داده باشید، کافیست وارد آمار instagram شوید. یعنی وارد قسمت تنظیمات کلی پیج خود شده و گزینه Insight را انتخاب نمایید. در صفحه ای که پیش روی شما باز می شود، می توانید درصد زن یا مرد بودن مخاطبان خود، روزها و ساعاتی که در این شبکه اجتماعی فعالیت بیشتری دارند و …. را ببینید و سپس در یکی از همین روزها و ساعات برنامه اجرای زنده خود را تنظیم کنید.

14- در ابتدای و شروع کار اندکی از کاربران فعال زمان بخرید تا دیگران هم به شما ملحق شوند. می توانید با سلام و احوالپرسی و … وقت کاربران را پر کنید تا تعداد بیشتری به شما بپیوندند و سپس شروع کنید.

15- برای live خود سناریو بنویسید. اینکه باید از چه نقطه ای شروع کرد؛ چه نکاتی را بایستی حتماً بیان نمود و در آخر چگونه به اجرا پایان داد را مشخص کنید. البته در نظر داشته باشید که ممکن است با نظرات کاربران و … برنامه دقیق مطابق آنچه مشخص کردید پیش نرود. پس یک سناریو منعطف داشته باشید که نقاط شروع و پایان آن تعیین شده باشد.

16- واقعیتش این است که افراد از اینکه شما را در یک قاب مشخص دقایقی زیادی تماشا کنند، خیلی زود خسته می شوند. پس بهتر است که با ترفندهای مختلف زاویه را تغییر داده و یا محصولات، تصاویر، فیلم ها و… را در حین اجرا به آن ها نمایش دهید تا کمتر خسته شده و بیشتر با شما همراه بمانند.

17- فراموش نکنید که امکان مکث در حین اجرای پخش زنده حتی در حد یک ثانیه هم وجود ندارد. شما باید از قبل تمرینات کافی را داشته باشید تا در مدت اجرا نیاز به مکث و یا قطع پخش زنده پیدا نکنید.

18- تنظیمات نور را در نظر بگیرید. نور یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در کیفیت پخش زنده اثر می گذارد. در صورتی که پشت به نور باشید و یا اینکه از نورپردازی مناسبی استفاده نکنید، خیلی زود کاربران از تماشای شما در کادر گوشی خود خسته شده و صحنه را ترک می کنند.

19- در صورت امکان لایوهای سریالی اجرا کنید تا کاربران مشتاق شوند که در تمامی آن ها شرکت کنند. برای این کار باید موضوع بسیار جذابی را انتخاب کرده و هر هفته، روز مشخصی آن را مورد بحث قرار دهید و بدین ترتیب مخاطبان را با خود بیشتر همراه کنید. برای مثال اگر پیج شما موضوعی متناسب با گردشگری دارد، می توانید هر هفته به یک مکان دیدنی در شهر خود رفته و با پخش زنده در مورد آن مکان صحبت کنید.

جمع بندی

پخش زنده یا live یکی از راه های مؤثر برقراری ارتباط و تعامل بیشتر با کاربران است که در شبکه اجتماعی instagram امکان اجرای آن وجود دارد. این امکان در هر بار آپدیت و به روز رسانی پلتفرم با قابلیت های جدیدی همراه خواهد شد. زمان بندی لایو اینستاگرام و اجرای تمرینی آن یکی از جدیدترین قابلیت های اضافه شده به این قالب محتوایی است که در این مقاله به آن پرداختیم. همچنین در ادامه این مطلب، 19 نکته را برای اجرای هرچه بهتر پخش زنده بیان نمودیم.

271
2021-12-13 15:06:23
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

24131
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

10392
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

9768
27 آذر 1398