استریم و لایو استریم چیست؟ افزایش تعامل با مخاطب با لایو استریم

سئو

..استریم و لایو استریم چیست؟ افزایش تعامل با مخاطب با لایو استریم..
سئو

استریم و لایو استریم چیست؟ افزایش تعامل با مخاطب با لایو استریم

استریمینگ یا لایو استریم چیست؟ این سرویس چه کاربردهایی می تواند برای ما داشته باشد؟

آیا بخش بزرگی از مخاطبان هدف احتمالی خود را از دست می دهید؟ اگر از Live Streaming برای تعامل با دنبال کنندگان خود استفاده نمی کنید، ممکن است این اتفاق در حال رخ دادن باشد. اعداد پشت لایو استریم کردن تحسین برانگیز هستند و اگر آماده آن نیستید، شما باید این واسطه را در استراتژی بازاریابی خود دخیل کنید. بیایید ببینیم چطور می توانید از لایو استریم کردن برای ایجاد سطوح دیوانه واری از تعامل با مخاطبان خود استفاده کنید.

لایو استریم (Live Stream) چیست؟

لایو استریم کردن یک راه قدرتمند برای ایجاد ارتباط با مخاطبان هدف و شخصی سازی پیام شما به نحوی است که در مقایسه با دیگر واسطه های بازاریابی منحصر به فرد می باشد. این یک پروسه ساده فرستادن Feed زنده از طریق اینترنت به سوی مخاطبان است اما می تواند نتایج بزرگی داشته باشد. با استفاده از دسترسی که اکانت های شبکه های اجتماعی شما به مخاطبان دارند، شما می توانید تصاویر زنده را برای گروه مخاطبان بسیار بزرگی استریم کنید و به دنبال کنندگان خود چشم انداز منحصر به فردی از بیزینس خود را بدهید.

رشد لایو استریم در طی مدت زمانی کوتاه فوق العاده بوده است، این بازار که در سال 2016 30 میلیارد دلار ارزش داشت پیشبینی می شود که تا سال 2021 این رقم به 70 میلیارد دلار و تا سال 2027 به 184 میلیارد دلار برسد. این یک رشد فوق العاده بزرگ است و این اعداد در حال مجاب کردن بازاریابان به توجه به این صنعت هستند و در نتیجه 28 درصد بازاریابان شروع به سرمایه گذاری روی لایو استریم کرده اند.

چرا بیزینس شما باید از لایو استریم استفاده کند؟

همان طور که گفته شد به صورت کلی لایو استریم شیوه ای عالی و شخصی سازی شده برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان است. این کار به مخاطبان اجازه می دهد که چهره ها و صداهای پشت برند شما را از طریق واسطه ای بدون فیلتر که باعث ایجاد همکاری با برند و وفاداری به آن می شود را ببینند و بشنوند.

زمانی که صحبت از دلیل استفاده بیزینس شما از لایو استریم می شود، اعداد و ارقام در این زمینه خودشان با شما سخن می گویند:

  • در سال 2019 بیش از 1.1 میلیارد ساعت صرف تماشای لایو استریم ها شد.
  • 80 درصد از مخاطبان ترجیح می دهند که ویدیوی زنده ببینند تا یک پست بلاگ بخوانند.
  • لذت بردن از ویدیوها باعث افزایش 139 درصدی همکاری با برند می شود.
  • احتمال به اشتراک گذاری محتوای ویدیویی توسط مصرف کنندگان 39 درصد بیشتری از مدل های دیگر محتواست.
  • 82 درصد از مخاطبان ترجیح می دهند یک ویدیوی زنده را به جای یک پست معمولی در شبکه های اجتماعی ببینند.
  • از هر 5 ویدیو در فیس بوک یکی از آن ها پخش زنده است.

مردم از لایو استریم برای ایجاد یک رابطه عمیق تر با برند شما استفاده می کنند و از طریق حضور در شبکه های اجتماعی، احتمالاً شما همین الان هم حداقل یک پلتفرم برای بهره بردن از این نوع محتوا دارید.

دوره آنلاین بازاریابی در شبکه های اجتماعی

هرآنچه درباره استفاده اثربخش از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی باید بدانید

سرفصل های دوره را بررسی کنید

کدام شبکه های اجتماعی دارای قابلیت لایو استریم کردن هستند؟

یکی از موارد خوب برای بیزینس هایی که در حال حاضر از لایو استریم ها استفاده نمی کنند این است که راه اندازی آن کار خیلی زمانبری نیست. بیشتر اوقات شما می توانید از طریق پلتفرم هایی که احتمالاً همین حالا نیز از آن ها استفاده می کنید مانند فیس بوک، اینستاگرام، یوتوب، توئیتر و موارد دیگر استفاده کنید.

هر پلتفرم نسبت به پلتفرم دیگر قابلیت هایی با تفاوت های جزئی ارائه می دهد و همچنین فرصت دسترسی به گروه های مخاطب مختلف را در اختیار شما قرار می دهند. اگر در حال حاضر حضور قدرتمندی در یکی از این پلتفرم ها دارید، متوجه خواهید شد که بلافاصله می توانید از طریق لایو استریم به گروه های مخاطب بسیار بزرگی دسترسی پیدا کنید اما حتی اگر حضور خیلی قوی هم در پلتفرم های ذکر شده نداشته باشید، باز هم این شیوه می تواند راهی عالی برای قدرتمند کردن حضور شما در شبکه های اجتماعی باشد.

لایو استریم فیس بوک

99Firms گزارش می دهد که 52 درصد از لایو استریم ها در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتند و با داشتن بیش از 2.7 میلیارد کاربر فعال به صورت ماهانه، فیس بوک از همه محبوب تر است. فیس بوک لایو از سال 2016 وجود دارد و در طی این سال ها تاثیر بسیار زیادی را بر روی این پلتفرم داشته است.

ویدیوهای لایو نسبت به ویدیوهای معمولی 10 برابر کامنت بیشتر و 3 برابر زمان مشاهده بیشتر دارند. این موضوع قدرت لایو استریم در فیس بوک را نشان می دهد و به همین دلیل است 42.7 درصد از بیزینس ها از لایو استریم در این پلتفرم استفاده می کنند.

لایو استریم اینستاگرام

اینستاگرام  با داشتن 1.15 ملیارد کاربر فعال) ممکن است از نظر کاربران ماهانه به بزرگی فیس بوک نباشد، اما به بیزینس شما اجازه دسترسی پیدا کردن به دموگرافیک های مختلفی را می دهد. اینستاگرام که عموماً در میان افراد در محدوده سنی 18 تا 34 سال محبوب تر است، در اینستاگرام لایو به شما اجازه می دهد که از یکی از بزرگترین مزایای اینستاگرام که یک پلتفرم فوق بصری است استفاده کنید.

اگرچه شما در لایو استریم کردن از طریق گوشی موبایل محدودیت هایی خواهید داشت، این کار به شما اجازه ارائه یک چشم انداز خیلی شخصی از برند خود و شخصی سازی محتوا برای مخاطبانتان را می دهد.

لایو استریم یوتیوب

در بسیاری از جهات، یوتوب پلتفرم اصلی ویدیو محور به حساب می آید و امروزه نقش بزرگی را در زمینه لایو استریم کردن توسط بازاریابان ایفا می کند. با داشتن مخاطبان ماهانه فعال 2 میلیارد نفری، این پلتفرم تنها فیس بوک را به عنوان یک شبکه اجتماعی در این زمینه بالای سر خود می بیند و همچنین به عنوان دومین موتور جستجوی بزرگ دنیا بعد از گوگل محسوب می شود.

این موضوع پتانسیل خیلی بزرگی را پیش روی بازاریابان می گذارد و همان طور که ممکن است انتظارش را داشته باشید، لایو استریم کردن روی این پلتفرم به خوبی انجام می شود. برای این که نگاهی به اعداد و ارقام داشته باشید، لایو استریم Red Bull تحت عنوان “Stratos Jump” 2.3 میلیون بازدیدکننده به صورت همزمان داشت. وقتی درمی یابید که هر مسابقه در NBA به صورت میانگین در فصل 18/2017 توانست 1.93 میلیون بازدیدکننده جذب کند، می توانید پتانسیل بسیار زیاد لایو استریم را درک کنید. در یوتوب درست مانند فیس بوک، ویدیوهای لایو شما بعد از استریم کردن ذخیره می شوند. بیایید یک مثال از ذخیره سازی خودکار یک لایو استریم در این کانال ورزشی در یوتوب ببینیم.

لایو استریم Periscope

پریسکوپ یک اپلیکیشن مخصوص لایو استریم کردن است که به کاربران اجازه پخش رویدادهای زنده در توئیتر را می دهد. ما معمولاً به توئیتر به عنوان یک پلتفرم متن محور نگاه می کنیم اما مشخصاً دیگر اوضاع به این صورت نیست و ویدیو (مخصوصاً به صورت لایو) باعث ایجاد مقدار خیلی زیادی از تعامل می شود.

ویدیو طی ماه های گذشته شاهد رشد بسیار زیادی بوده است و 10 برابر تعامل بیشتر نسبت به توئیت های معمولی جذب می کند که قطعاً می تواند شیوه ای عالی برای رشد پروفایل توئیتر شما باشد.

ترفندها و ابزارهای بهینه سازی تعامل با استفاده از لایو استریم برای شما

درست مانند موارد مرتبط دیگر به بازاریابی، ابزارهای مختلفی هستند که به بهینه سازی لایو استریم شما کمک می کنند. نکته ای که در مورد این ابزارها اهمیت دارد این است که لازم نیست بیش از حد درگیر آن ها شده و در پلتفرم های متعددی ثبت نام کنید، بلکه باید تکالیف خود را انجام داده و بهترین پکیجی که مناسب بیزینس شماست را پیدا کنید. برای این که در این امر به شما کمک کنیم، بیایید نگاهی به بهترین ابزارهای لایو استریم بیاندازیم.

Restream.io

اگر هنگام خواندن پاراگراف بالا به این فکر می کردید که “خیلی عالیست که پلتفرم های مختلفی برای لایو استریم وجود دارد، اما چی می شد اگر می توانستم از همه آن ها به صورت همزمان استفاده کنم؟” پس Restream.io می تواند پاسخ شما باشد.

زمانی که صحبت در مورد لایو استریم کردن می شود، Restream تقریباً همه کار انجام می دهد. این ابزار به شما اجازه استریم کردن در بیش از 30 شبکه اجتماعی به صورت همزمان را می دهد، لایو استریم های شما را تقویم بندی می کند و ویدیوها را ضبط می کند، با مخاطبان شما از طریق چت تعامل برقرار می کند و تمامی داده های تحلیلی شما از این استریم ها را در یک مکان قرار می دهد.

با داشتن پلن های پرداختی رایگان و پلن های دیگر مانند پلن حرفه ای که ماهانه 41 دلار هزینه دارند، Restream کاری می کند که لایو استریم شما به گروه بزرگی از مخاطبان دسترسی داشته باشد. یکی از بهترین موراد مربوط به Restream راحتی در راه اندازی شروع به استریم کردن است. زمانی که اکانت خود را ساختید به صفحه دشبورد وارد می شوید و در این قسمت می توانید کانال های خود را اضافه کنید. از این جا می توانید از میان لیستی از پلتفرم های مختلف انتخاب کنید و اکانت های خود را تنها با چند کلیک به این پلتفرم متصل نمایید.

زمانی که تمام اکانت های خود را Sync کردید، شما آپشن پخش زنده را در دشبورد خواهید دید. شما می توانید به راحتی تمامی اکانت های خود را متصل کرده و طی چند دقیقه برای تمامی دنبال کنندگان خود پخش زنده داشته باشید. یکی دیگر از ابزارهای عالی که Restream ارائه می دهد توانایی برنامه ریزی برای یک رویداد است تا بتوانید به دنبال کنندگان خود بگویید که چه زمانی قرار است پخش زنده داشته باشید. این کار به شما شانس این را می دهد که مطمئن شوید دنبال کنندگان شما زمانی که پخش زنده را شروع می کنید آنلاین هستند و آن را از دست نمی دهند.

Restream تنها در مورد ویدیوهای زنده نیست که می تواند به شما کمک کند. این پلتفرم همچنین برای برنامه ریزی ویدیوهای از قبل ضبط نشده نیز کاربردی است. این کار به شما اجازه برنامه ریزی برای پست ها به جای این که هر روز مجبور به لاگین کردن باشید می دهد.

بدون شک یکی از بزرگترین مزایایی که می توان داشت، داشتن تمام داده های تحلیلی در یک مکان است. لازم نیست که دائماً میان فیس بوک، یوتوب و توئیتر بچرخید تا متوجه شوید عملکرد لایو استریم شما چگونه است چرا که Restream تمام داده های تحلیلی را به صورتی که می خواهید در یک مکان ارائه می دهد.

ابزارهای برنامه ریزی شبکه های اجتماعی برای پروموشن

برای این که بیشترین استفاده را از لایو استریم های خود ببرید، باید به بزرگترین گروه مخاطبی که می توانید دسترسی پیدا کنید. برای انجام این کار نیز باید دنبال کنندگان خود را بیشتر کرده و مطمئن شوید که ویدیوهای زنده خود را معرفی و تبلیغ می کنید.

شما همچنین باید در شبکه های اجتماعی ثبات داشته باشید. بازاریابی شبکه های اجتماعی به تولید مستمر محتوای تعامل برانگیز بستگی دارد و راحت ترین روش برای این کار استفاده از ابزارهای برنامه ریزی پست گذاری است. شما هنوز هم نیاز به محتوای با کیفیت دارید اما حداقل با استفاده از این ابزارها، می توانید بدون این که نیاز باشد هر سری وارد اکانت های شبکه های اجتماعی خود شوید، پست های آن ها را برای انتشار برنامه ریزی کنید.

در حالی که Restream برای محتواهای ویدیویی در این زمینه به شما کمک می کند، ابزارهایی نظیر Hootsuite، SocialPilot و Buffer می توانند اطمینان حاصل کنند که در زمینه دیگر پست های شبکه های اجتماعی خود نیز می توانید ثبات داشته باشید. این ابزارها خیلی شبیه به Restream هستند و تنها کاری که باید انجام دهید Sync کردن اکانت ها با آن هاست و سپس می توانید بر روی هر پلتفرم پست بگذارید و محتوای خود را زمان بندی کنید.

این کار می تواند به شما در ایجاد گروه های مخاطب بزرگتر و متعامل تر که تشنه ارتباط برقرار کردن با شما هستند کمک کند که این امر برای لایو استریم های شما عالی است.

ابزارهای ایجاد عکس

عکس ها نقش بزرگی را در زمینه معرفی و تبلیغ لایو استریم های شما بازی می کنند و همچنین Restream آپشنی برای اضافه کردن یک Thumbnail به پیام های یادآوری که برای مخاطبان ارسال می کنید دارد.

باید به یاد داشته باشید که عکس هایی که استفاده می کنید باید منعکس کننده کیفیت لایو استریم های شما باشند. این که زحمت خیلی زیادی برای ایجاد یک لایو استریم با کیفیت بکشید و سپس از پست های بی کیفیت برای پروموت کردن آن استفاده کنید هیچ توجیحی ندارد. شما باید به این امر به چشم یک پکیج نگاه کنید و همان قدر که به اجرای لایو استریم اهمیت می دهید، به بازاریابی قبل از آن نیز توجه کنید.

پست هایی که محتوای تصویری مرتبط دارند 94 درصد بازدید بیشتری نسبت به استراتژی های محتوایی که محتوای تصویری ندارند می گیرند و این جا جائیست که تصاویر دلخواه شما وارد می شوند.

ابزارهایی نظیر Pablo و Canva به شما اجازه ایجاد تصاویر بی نظیر و ویرایش آن ها به نحوی که کاملاً برای مخاطبان شما بهینه سازی شده باشند را می دهند. شما می توانید متن، فیلتر و دیگر المان های طراحی که توجه مخاطبان هدف شما را جلب می کنند را استفاده کنید و آن ها را از لایو استریم های آینده خود مطلع سازید.

هر دوی این ابزارها اکانت های رایگانی ارائه می دهند که به شما اجازه ساخت تصاویر دلخواه فوق العاده برای تبلیغ لایو استریم خود را می دهند.

ابزارهای ویرایش ویدیو

اگرچه که نکته اصلی در مورد لایو استریم زنده بودن آن است، اما همچنان شما باید آن را ذخیره کنید تا در آینده هم بتوان از آن استفاده کرد. زمانی که یک لایو استریم را ذخیره می کنید، می توانید از آن مانند هر ویدیوی دیگر استفاده کرده و آن را در استراتژی بازاریابی خود شامل کنید.

ممکن است بعد از ذخیره کردن ویدیو متوجه شوید که نیاز به چند ویرایش کوچک در ویدیو وجود دارد. شما دیگر در حال پخش زنده نیستید، بنابراین کنترل کاملی بر روی نحوه نمایش ویدیو دارید و با وجود ابزارهای ویرایش ویدیویی مانند Lumen5 و WeVideo می توانید موارد اضافی کمک کننده ای مانند طرح های گرافیکی برای شفاف تر کردن منظره و تعیین فرمت ویدیو بر اساس نیازهای خود را اضافه کنید. این کار به شما در تغییر هدف لایو استریم و اضافه کردن ارزش افزوده به آن کمک می کند.

تجهیزات لازم برای لایو استریم عالی

شما نیاز به تجهیزات شکیل برای ایجاد ویدیوهای لایو استریم خوب ندارید. اگر برای کانال هایی مانند فیس بوک و اینستاگرام و یوتوب استریم می کنید، تنها چیزی که نیاز دارید یک تلفن همراه برای ایجاد محتوای تعامل برانگیز است.

اگر برنامه تولید چیزی در مقیاس بزرگتر را در نظر دارید، نیاز به گرفتن تجهیزات مناسب این کار را دارید. موارد مهمی که باید در نظر بگیرید کیفیت لپ تاپ، تجهیزات نورپردازی، دوربین و میکروفون می باشند.

صدا جزء کلیدی هر لایو استریم است بنابراین باید مطمئن شوید که میکروفونی دارید که می تواند صدای واضح و بلندی را ایجاد کند. میکروفون هایی مانند Shure MV88+ که دارای یک کیت میکروفون مخصوص ویدیو است و می تواند با تلفن هوشمند شما کار کند گزینه خوبی است چرا که استفاده از آن ساده و راحت است و می تواند سطح اضافه ای از حرفه ای گری را به لایو استریم های شما بیافزاید که باعث تمایز شما می شود.

نحوه ایجاد محتوای تعامل برانگیز برای ویدیوهای لایو استریم

درست مانند دیگر استراتژی های بازاریابی، موفقیت شما به کیفیت محتوای شما بستگی دارد. برای ایجاد تعامل، شما باید ابتدا مخاطبان خود را بشناسید، سوالاتی که دارند و نقاط دردی که ممکن است با آن ها مواجه باشند. زمانی که شناخت خوبی از مخاطبان هدف خود پیدا کردید، سپس می توانید برنامه ای از چیزهایی که می خواهید از لایو استریم بدست بیاورید را بچینید.

این نکات مهم را به یاد داشته باشید:

  • لایو استریم کردن یک واسطه است: قبل از این که پخش زنده را شروع کنید با مخاطبان خود تعامل ایجاد کنید و از آن ها بخواهید به شما بگویند که می خواهند در مورد چه چیزی صحبت کنید. این موضوع می تواند راهنمای قالب استریم شما باشد و کمک می کند تا مطمئن شوید که در حال پاسخ دادن به سوالات مخاطبان هستید.
  • لازم نیست برنامه سفت و سختی داشته باشید: لازم نیست انقدر آماده باشید که احساس راحتی کنید؛ اگرچه که این فرصتی است که سعی کنید به سرعت با شرایط وفق پیدا کرده و شخصیت خود را نشان دهید. مردم ویدیوهای زنده را دوست دارند چون مرحله بندی نشده اند و به صورت کامل بهینه سازی و ویرایش نمی شوند. این ویدیوها یک نگاه خالص و خام به شما، برند شما و بیزینس شما هستند، بنابراین باید انعطاف لازم برای وفق پیدا کردن با شرایط را داشته باشید.
  • به مخاطبان خود واکنش نشان دهید: این فرصتی برای مخاطبان شماست که احساس ارتباط واقعی با برند شما را درک کنند و یکی از راه هایی که می توانید به این مهم دست یابید این است که به آن ها اجازه کنترل کردن بحث را بدهید. به کامنت ها و فیدبک ها واکنش نشان دهید و به مخاطبان اجازه دهید تا شما را راهنمایی کنند.
  • اهداف خود را به یاد داشته باشید: هدف لایو استریم کردن به صورت کلی به زور نشان دادن محصول شما نیست، بلکه در مورد ایجاد روابط با ارزش است. همیشه حواستان به ارزشی که به بیننده ارائه می کنید باشد و سعی کنید این ارزش را تا حد ممکن در بیشترین حالت خود نگه دارید.

منبع: https://neilpatel.com/blog/live-streaming/

جمع بندی

محبوبیت لایو استریم ها روز به روز بیشتر می شود و این امری شانسی نیست، این یک تکنولوژی با توانایی فوق العاده در تعامل با مخاطبان هدف و افزایش قدرت بازاریابی شماست. بیزینس های سراسر دنیا تشنه استفاده تمام و کمال از آن هستند. با استفاده از ابزارهایی مانند Restream، شروع لایو استریم هیچوقت به این راحتی نبوده است و شما شیوه های بسیار زیادی برای تعامل با یک گروه بزرگ از مخاطبان را پیش رو دارید. باید به یاد داشته باشید که تنها خود لایو استریم اهمیت ندارد. برای نهایت استفاده را بردن از این ابزار، شما باید متمرکز بر روی رشد تعداد دنبال کننده های خود باشید و این موضوع نیازمند بازاریابی خوب در شبکه های اجتماعی است. لایو استریم یک ابزار قدرتمند برای شامل شدن در برنامه شبکه های اجتماعی شماست و می تواند به گسترش پروفایل برند شما کمک زیادی بکند، بنابراین شاید وقت آن رسیده باشد که آن را در آغوش بگیرید قبل از این که خیلی دیر بشود!

368
2021-02-11 11:18:27
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

23892
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

10174
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

9360
27 آذر 1398