اینترفیس در برنامه‌نویسی چیست ؟

طراحی سایت

..اینترفیس در برنامه‌نویسی چیست ؟..
طراحی سایت

اینترفیس در برنامه‌نویسی چیست ؟

Interface یا اینترفیس در برنامه‌نویسی یکی از مفاهیم در برنامه‌نویسی شیء گرا است که با هدف ایجاد کلاس‌هایی استاندارد و دارای ویژگی‌های خاص تعریف می‌شود.

استفاده از اینترفیس‌ها در کنار ارث‌بری یا Inheritance از قابلیت‌های زبان‌های برنامه‌نویسی شیء‌گرا است که تضمین می‌کند تا کلاس‌های ایجاد شده توسط برنامه‌نویس دارای ویژگی‌های خاص و مورد نظر باشند.

مثال استفاده از اینترفیس

برای روشن‌تر شدن موضوع فرض کنید یک تابع در یک کلاس، پارامتری را قبول می‌کند که باید یک شیء ناشناس ولی با ویژگی‌های خاص باشد. مثلا یک تابع برای ارسال پیام سه پارامتر، «شناسه مخاطب»، «متن پیام» و «شیء ارسال کننده پیام» را می‌پذیرد.

با توجه به اینکه نوع ارسال پیام می‌تواند در آینده هم توسعه پیدا کند، کلاس‌هایی که کار ارسال پیام را انجام می‌دهند همگی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند. در حال حاضر دو کلاس برای ارسال پیامک و ایمیل در سیستم موجود است ولی در آینده ممکن است ارسال پیام از طریق نوتیفیکیشن، شبکه‌های اجتماعی و پیجر هم به سیستم اضافه شود.

کلاس‌های جدیدی که بعدا باید پیاده‌سازی شوند، اگر استانداردهای مورد نیاز را رعایت نکنند و مثلا نام یکی از توابع را درست ننویسند، ممکن است در زمان توسعه و تست، خطای ایجاد شده به آسانی قابل تشخیص نباشد.

اینترفیس چطور مشکل را حل می‌کند ؟

اینترفیس‌ها شبیه کلاس‌ها هستند با این تفاوت که کدی در آن‌ها نوشته نمی‌شود و تنها ساختار توابع و پارامترهای آن‌ها در آن وجود دارد. کلاس‌ها می‌توانند یک یا چند اینترفیس را پیاده‌سازی یا از آن پیروی کنند. در این صورت لازم است تا کلیه‌ی توابع موجود در اینترفیس را دقیقا پیاده‌سازی کنند وگرنه هنگام کامپایل یا اجرا با یک خطای مهلک یا Fatal روبرو خواهند شد.

به عبارت دیگر تعریف اینترفیس مثل یک دستورالعمل استاندارد است که اگر کلاسی می‌خواهد مهر استاندارد مربوط را دریافت کند، دقیقا باید این دستورالعمل‌ها را رعایت کرده باشد.

پارامترهای توابع می‌توانند نوع توابع خود را از نوع یک اینترفیس خاص تعریف کنند و هر کلاسی که ویژگی‌های تعریف شده در اینترفیس را دارا باشد، می‌تواند به عنوان پارامتر تابع فوق پذیرفته شود.

مثال اینترفیس در زبان php

در ادامه یک مثال از تعریف اینترفیس در زبان php و استفاده از آن در یک کلاس را مشاهده می‌کنید:

29
11 آبان 1398
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

9599
24 فروردین 1398
برنامه نویسی

آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی)

آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی) افزونه دکان در طراحی سایت فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی سایت در این مورد به گونه ای است که در یک وب سایت، چندین فروشنده امکان قرار دادن و فروش محصولات خود را، در پنل های جداگانه دارند. برای عضویت و قرار دادن محصولات در آن ابتدا وارد وب سایت مورد نظر که با افزونه دکان ایجاد شده است، شوید....

798
04 دی 1397
برنامه نویسی

ویژگی های جدید لاراول 5.8

تغییرات لاراول 5.8 LARAVEL ورژن بعدی فریم ورک لاراول با نسخه ۵.۸ در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ منتشر میشه. در حال حاظر تنها مواردی که قطعی شده پشتیبانی لاراول ۵.۸ از کتابخانه carbon نسخه ۲ می باشد. و قابلیت امکان سوییچ بین هر دو نسخه یک و دو carbon مورد دیگر استفاده laravel 5.8 از vlucas/phpdotenv ورژن 3 برای فایل .env میباشد که اجازه استف...

736
08 اسفند 1397