با دانستن الگوریتم های اینستاگرام نرخ تعامل را افزایش دهیم

سئو

..با دانستن الگوریتم های اینستاگرام نرخ تعامل را افزایش دهیم..
سئو

با دانستن الگوریتم های اینستاگرام نرخ تعامل را افزایش دهیم

چگونه با دانستن الگوریتم های اینستاگرام با مخاطب اینستاگرامی رابطه قوی برقرار کنیم و بیشتر دیده شویم؟

الگوریتم های اینستاگرامامروزه بسیاری از کسب و کارها برای توسعه فروش و برندینگ از اینستاگرام بعنوان ابزاری کارآمد استفاده می کنند. در این کانال ها دیده شدن شرط اول برای افزایش مخاطب است. شاید تا به حال شاهد کاهش ناگهانی نرخ تعامل مخاطبین با صفحه خود شده باشید، در این شرایط ممکن است به نوع و کیفیت محتوا خود شک کرده باشید. در برخی موارد حتی پس از یک رشد خوب در تعداد فالورهای صفحه ممکن است با یک رکودی شدید مواجه شوید و تصور کنید صفحه شما مانند قبل مورد توجه قرار نمی گیرد. در این شرایط بسیاری از افراد به دنبال کشف الگوریتم ها و درک رفتارهای اینستاگرام برای بیشتر نمایش داده شدن می باشند. در این مقاله ما به شما الگوریتم های اینستاگرام را آموزش خواهیم داد تا به کمک آن بتوانید افزایش نرخ تعامل صفحه خود را از همین الان شروع کنید.

الگوریتم های اینستاگرام و روش های افزایش نرخ تعامل و رشد پیج

مسئول تمام فعالیت های صفحه اینستاگرام شما، شمایید!

اکثر مردم هنگام قرار گرفتن در شرایط سختی و دشواری سعی می کنند دیگران را مقصر بدانند، اما شاید وقت آن رسیده باشد کمی با خود روراست باشید: مسئولیت تمام فعالیت هایی که در صفحه خود انجام می دهید تنها و تنها برگردن شماست. اگر تا به حال زمان زیادی را صرف طراحی پست خاصی کرده اید اما پس از انتشار بازخوردی که انتظارش را داشتید دریافت نکردید، ممکن است از خود پرسیده باشید : “الگوریتم اینستاگرام از من متنفر است”. در این حالت، بهتر است این کار را متوقف کنید و به جای آن از خود بپرسید:

“آیا فقط الگوریتم های اینستاگرام است که بر میزان تعامل در اینستاگرام من تأثیر می گذارد؟ آیا کاری وجود دارد که بتوانیم برای افزایش تعامل صفحه خودم انجام بدم و بیشتر دیده شوم؟”.

خیلی اوقات ، ما می بینیم که اشخاص بلافاصله  پس از کاهش تعامل صفحه خود الگوریتم اینستاگرام را دلیل این عمل می دانیم. در این شرایط، در درجه اول باید استراتژی خود را بازبینی کرده و بررسی کنیم آیا مواردی وجود دارد که قابل اصلاح و بهبود باشد؟ بنابراین پس از مطالعه این مقاله بررسی کنید آیا همه کارهایی را که می توانید برای بهبود عملکرد صفحه خود و مطابقت با الگوریتم اینستاگرام انجام دهید  اجرا می کنید یا خیر؟ همچنین وسواس بی مورد خود را نسبت به  الگوریتم ها  متوقف کنید و در عوض نسبت به جامعه هدف خود بیشترین وسواس را داشته باشید.

پس به جای اینکه هر لحضه  تعداد به لایک های پست اخیر خود خیره شوید و خود را نسبت به کاهش پیش آمده سرزنش کنید، وقت و انرژی خود را صرف برقراری ارتباط با مخاطبین خود بکنید. همواره با مخاطبین خود صحبت کنید، با محتواهایی که منتشر می کنند تعامل برقرار کنید و به پیام هایی که در هفته های اخیر بررسی نکردید پاسخ دهید.

اگر نسبت به ایجاد ارتباط با مخاطبین خود عملکرد خوبی داشه باشید، در مقابل تغییرات اجتناب ناپذیر الگوریتم ها در آینده خود را مصون نگه داشته اید. در ادامه بیان می کنیم ایجاد رابطه با مخاطب تا چه حد می تواند برای اینستاگرام و الگوریتم های آن اهمیت داشته باشد.

دوره آنلاین جامع مدیریت (ادمین) اینستاگرام

هر آنچه باید برای اداره کردن یک پیج اینستاگرام و کسب درآمد از آن بدانید 

سرفصل های دوره را بررسی کنید

پست هایی طراحی کنید که به اشتراک گذاشته شوند

یکی از بهترین کارهایی که برای بهبود صفحه خود باید انجام دهید انتشار محتواهایی است که افراد با مشاهده آنها ترغیب به اشتراک گذاری (share)  و ذخیره کردن (save)  آنها شوند. وقتی شخصی پستی را ذخیره کند یا آن را به اشتراک بگذارد، به الگوریتم ها سیگنال داده می شود که محتوای شما ارزشمند است و ارزش آن را دارد که در رتبه های بالاتری قرار گیرند و در بخش اکسپلور افراد مشابه آنها دیده شود.

توجه کنید که لایک ها ارزش بالایی در این مورد ندارند.به این دلیل که لایک ها یک نوع تعامل منفعلانه است که  به طور مشخصی نشان نمی دهند که آیا شخص محتوای شما را مفید دانسته است یا خیر. اما چه چیزی پست های قابل اشتراک و قابل ذخیره را از هم متمایز می کند؟ معیار های سنجش هرکدام از آن ها چیست؟

به طور کلی  پست های قابل ذخیره معمولا برای آموزش فالور ها طراحی می شود و تشویق آن ها برای ذخیره آن پست برای این است که بتوانند بطور مستمر از نکات آن استفاده کنند و در آینده نیز درصورت لزوم بتوانند سریعا به آن دسترسی پیدا کنند. در استفاده از این پست ها سعی کنید پست های سریالی یا اسلایدی تولید کنید تا تعامل و درگیری بیشتری نسبت به فالورها ایجاد شود.

در مقابل، پست هایی که نرخ اشتراک گذاری بالایی دارند معمولا محتواهای سرگرم کننده، بحث برانگیز و جنجالی، الهام بخش یا انگیزشی می باشد. در این موارد، افراد چنان ارتباط محکمی را با محتوا برقرار می کنند که فرد ترغیب می شود پست را برای دوستان و آشنایان خود ارسال کند.

البته این نوع محتوا در محتواهای تبلیغاتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد که افراد برای شرکت در قرعه کشی یا مسابقه ای خاص باید پست مربوطه را برای دوستان خود بفرستند یا آن را استوری کنند. سعی کنید در استراتژی خود این دو مورد را لحاظ کنید تا بتوانید از هر دو آن بیشترین بهره را ببرید.

پس لازم است وقتی را قرار دهید و فکر کنید چه نکات و آموزش هایی در کار شما وجود دارد که بتوان درباره آن پستی طراحی  کرد که افراد بخواهند آن را برای خود ذخیره کنند؟ چه موارد جالبی در کسب و کار شما وجود دارد که  بیان آنها موجب شگفتی کاربر خواهد شد و دیدن آن او را ترغیب به اشتراک گذاری می کند؟ در ادامه به موضوع  اجرای مسابقات و کمپین های تبلیغاتی و نحوه برنامه ریزی و مدیریت آنها بحث خواهیم کرد.

از قابلیت ریلز اینستاگرام Instagram Reels استفاده کنید

اگر با این قابلیت آشنایی ندارید، ریلز جدیدترین ویژگی اینستاگرام است و تاثیر بسیاری در دیده شدن شما و قرار گرفتن در اکسپلور دارد. پیشتر، این قابلیت مشابه این در تیک تاک، رقیب جدی اینستاگرام، وجود داشت که اینستاگرام با کپی برداری  و تقلید از آن در حال حاضر کاربران خود را به استفاده از ریلز تشویق می کند و این فرصتی عالی برای کسب و کار شماست تا بتوانید با دنبال کردن مواردی که اینستاگرام و الگوریتم آن علاقه دارند در اکسپلور قرار گرفته و بیشتر دیده شوید.

الان بهترین فرصت برای استفاده از این ویژگی و موج سواری روی آن است. شاید دفعات اولی که از آن استفاده کنید کمی سخت بنظر برسد اما به مرور زمان که با ریزه کاری های آن آشنا شوید، استفاده از آن برای شما ساده تر و سریعتر خواهد بود. حال که به نقش و اهمیتی که استفاده از این ویژگی در اینستاگرام برای الگوریتم های آن دارد پرداختیم، نحوه طراحی و درست کردن آن را بیان می کنیم. برای ایجاد و بارگذاری ریلزها شما می توانید از خود برنامه استفاده کنید و نیازی به نصب نرم افزار اضافی نیست.

ریلز جدیدترین الگوریتم اینستاگرام است
ریلز جدیدترین ویژگی اینستاگرام است

دلایل بی شماری برای اضافه کردن ریلزها در استراتژی شبکه های اجتماعی شما وجود دارد. در اینجا تنها به ذکر چند مورد اکتفا می کنیم:

 1. ریلز ها به شما آزادی عمل و خلاقیت زیادی می دهد. برخلاف پست ها که باید خیلی رسمی و حساب شده طراحی شوند، در ریلز ها شما می توانید ارتباطی صمیمی تر با مخاطبین خود داشته باشید.
 2. شما می تونید در ریلز ها هر نوع محتوا اعم از آموزشی، شخصی، انگیزشی یا حتی پروموت محصول قرار دهید.
 3. همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد الگوریتم ها اهمیت زیادی برای ریلزها قائلند و استفاده از آنها شما را در اکسپلور قرار می دهد.

پس اگر می خواهید نرخ درگیری و تعامل فالورها بالا رود حتما از این قابلیت استفاده کنید. اگر فکر می کنید این سیستم شما را گیج کرده است نگران نباشید، ابتدا یک بازه زمانی را به مشاهده ریلزهای برندهای متفاوت، مشاغل و افراد مختلف اختصاص دهید.سبک هایی را که احساس می کنید می توانید آنها را به روش خود بازسازی کنید، یادداشت کنید. سپس ایده هایی که با شخصیت برند خود همخوانی دارد مشخص کنید. در آخر، هفته ای چند نوبت ساعتی را معین کنید تا با کمک خلاقیت و نوآوری خود بتوانید چند ریلز طراحی کنید.

۲۴ معیار سنجش اینستاگرام که باید بدانید

۲۴ متریک برای سنجش اینستاگرام

اکنون بخوانید

بر روی ارتباط با مخاطبان خود تمرکز کنید

دنیای آنلاین بطور مداوم در حال تغییر و تحول است و همواره شاهد بوجود آمدن شبکه های جدید با امکانات پیشرفته می باشیم. پس دور از انتظار نیست در آینده کانالی دیگر بخواهد جای اینستاگرام را بگیرد. اما آیا آمادگی لازم را برای آن روز دارید؟ فرض کنید یک روزی از خواب بیدار شوید و مشاهده کنید دیگر اینستاگرام وجود ندارد و هیچ کسی به آن دسترسی ندارد. آیا در آن صورت تعداد لایک و کامنت پست آخرتان برای شما اهمیت خواهد داشت؟ آیا نرخ اشتراک گذاری پست ها در این شرایط کاربردی خواهد بود؟

بنظر شما در این شرایط چه تعداد از فالوور های شما حتی نام برند شما را به یاد خواهد داشت؟ برای چه درصدی از آنها اهمیت خواهید داشت و جای خالی شما را حس خواهند کرد؟

تنها راهی که برای اهمیت داشتن نزد مخاطب دارید، سپری کردن زمان زیاد با مخاطب برای ایجاد ارتباط محکم با آنان است. این ارتباط تنها به معنی لایک کردن پست آنان نیست بلکه لازم است نام، سلیقه و حتی اهداف آن ها را بشناسید تا بتوانید به درک بهتری نسبت به مخاطب برسید تا در نهایت رابطه ای قوی بین شما ایجاد شود.

بنابراین اگر اکنون از ساختار و نحوه کارکردن با الگوریتم های اینستاگرام ناامید شده اید، توصیه می کنم بررسی مکرر آمارهای صفحه تان را متوقف کنید و در عوض روی ایجاد ارتباط و گفتگو با انجمن خود تمرکز کنید. این روابط از شما در برابر آپدیت های آینده الگوریتم ها  محافظت می کند و به شما کمک می کند همواره در ذهن مخاطبین خود باقی بمانید حتی اگر اینستاگرام فردا از بین رود. در ادامه به نحوه شناخت سلایق و علایق کاربران از طریق آمار های insight خواهیم پرداخت.

منظم پست بگذارید

سال 2018، اینستاگرام اعلام کرد که یکی از عوامل تاثیر گذار در الگوریتم های  آن داشتن زمانبندی مناسب هنگام پست گذاری است. به عبارت دیگر، محتوایی که به تازگی منتشر شده باشد احتمالا در رتبه بالاتری در قسمت فید قرار خواهد گرفت. پس با دانستن ساعاتی که مخاطب بیشتر در اینستاگرام حضور دارد و انتشار پست ها در آن زمان، شانس بیشتری برای بیشتر دیده شدن خواهیم داشت. برای پیدا کردن این ساعات کافیست به بخش insight  حساب کاربری خود مراجعه کنید.

اما مواردی که گفته شد به این معنی نیست که شما باید بطور مداوم و روزانه و یا روزی چند بار پست بگذارید. با این حال، در سال 2020 آن چه الگوریتم ها از شما می خواهند داشتن تقویم محتوا و منظم بودن در زمان‌بندی پست گذاری اینستاگرام است. برای مثال پست گذاری در روز های شنبه، دوشنبه و چهارشنبه می تواند استراتژی مناسبی برای صفحه شما باشد.

زمانبندی مناسب هنگام پست گذاری
زمانبندی مناسب هنگام پست گذاری از عوامل تاثیرگذار در دیده شدن پست است

انتشار محتوای کمتر اما با کیفیت و بطور منظم به مراتب تاثیر بهتری خواهد داشت تا اینکه بخواهید هر روز مطلب پست کنید، چون در این حالت علاوه بر کاهش کیفیت محتوا شما، به مرور زمان با تاخیر در انتشار پست ها از تقویم محتوایی خود عقب افتاده و احساس نا امیدی خواهید کرد. بنابراین با ایجاد یک برنامه ریزی منظم و طراحی تقویم محتوای اینستاگرام کارهای خود را با نظم بیشتری انجام دهید. وقتی بدانید چه روزی چه محتوایی  قرار است به اشتراک بگذارید، می توانید شروع به تولید محتوا گروهی و از پیش تعیین شده کنید تا در روز مقرر نگرانی درباره محتوا آن روز نداشته باشید.

محتوای ویدیویی تولید کنید

با مشاهده روندی که اینستاگرام طی سال های اخیر طی کرده است، بعنوان مثال اضافه کردن بخش های استوری، Igtv و ریلز متوجه یک مورد می شویم: ” هدف و سیاست اینستاگرام و بالطبع الگوریتم آن در اولویت قرار دادن محتوای ویدیویی است”.

البته خبر خوب این است که محتوای ویدئویی با کیفیت بالا دیگر فقط مختص شرکت های با بودجه های کلان نیست. امروزه هر فردی می تواند هر وقت اراده کند یک لایو برگزار کند یا از ریلز ها استفاده کند تا با طیف وسیعی از افراد ارتباط برقرار کند. لایو های اینستاگرام باعث می شود که دانش و اعتماد فالور های شما نسبت به شما با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند، به برند شما وجهه انسانی تری بدهد و به افراد این فرصت را می دهد که صدای شما را بشنوند و افکار و دغدغه های شما را ببینند.

از طرف دیگر، ریلزها برای شما تجربه تعامل بیشتر با مخاطب را فراهم می کند و البته Igtv و استوری نیز از ابزارهای دیگر برای تولید محتوای ویدیویی  است که لازم است در زمان مناسب از آن استفاده کنید. بنابراین ، با ایجاد نوع محتوایی که الگوریتم ها دوست دارند (ویدیو) بازدید های خود را افزایش دهید. با این کار، شما نه تنها می توانید میزان تعامل خود را افزایش دهید بلکه روابط قوی تر و بهتری با مخاطبین خود نیز ایجاد خواهید کرد.

راهنمای جامع استفاده از ویدیو در اینستاگرام

ویدیو، قدرتمند ترین نوع محتوا در اینستاگرام می باشد

اکنون بخوانید

لایو بگیرید

در بخش قبل به مزایای اشتراک محتوای ویدیویی و اینکه چرا لایو گرفتن یکی از روش های خارق العاده برای اجرای این نوع محتوا است، اشاره کردم. یکی از مزایای لایو های اینستاگرام این است که هنگام شروع لایو، برای فالوورهای شما یک نوتیفیکیشن ارسال می شود و صفحه شما را در بالای قسمت feed کاربر قرار می دهد و باعث بیشتر دیده شدن شما می شود.

جالب است بدانید طی اولین قرنطینه ای که در ابتدای همه گیری کرونا شکل گرفت، تنها در بازه فوریه تا مارس 2020، استفاده از لایو با افزایشی 70 درصدی در سرار آمریکا مواجه شد. با این حال نه تنها شاهد کاهش سرعت یا بروز اختلالات در سرور های اینستاگرام نشدیم، بلکه شاهد افزاش روزافزون تعداد لایو ها  در سراسر دنیا بودیم.

با این حال، اگر هنوز هم فکر لایو گرفتن و قرار گرفتن جلوی دوربین شما را مضطرب می کند، 3 راهکاری که در ادامه به آن میپردازیم را قدم به قدم اجرا کنید. هنگامی که گام به گام جلو روید، ترس و استرس شما کاهش خواهد یافت.

 1. بهتر است قبل از برگزاری لایو خود، فهرستی از مطالبی را که می خواهید درباره آن بحث کنید در قالب استوری بطور خلاصه به مخاطب معرفی کنید.
 2.  قبل از شروع، مطالب خود را مقابل آینه یا برای یکی از نزدیکان خود بیان کنید و از وی بخواهید نظرش را درباره ارائه شما بگوید
 3. از رضایت بخش بودن و کافی بودن حجم و سرعت اینترنت خود مطمئن شوید تا هنگام لایو با قطعی مواجه نشوید.

با انجام این کارها، هرآنچه برای اجرای یک لایو جذاب  و بدون استرس نیازاست را خواهید داشت. برگزاری لایو بدون برنامه ریزی قبلی و بطور ناگهانی هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. لایو فرصتی طلایی است که بتوانید تخصص و شخصیت خود را با جامعه مخاطب خود در میان بگذارید.

داشتن اعتماد به نفس قطعا یکی از عوامل مهم هنگام لایو گرفتن است اما نباید بعنوان مانعی بر سر راه شما باشد، ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد اما با تکرار استرس از بین رفته و شما به یک فرد حرفه ای در حوزه سخنرانی آنلاین تبدیل خواهید شد. در آخر با برگزاری لایو نرخ تعامل بین شما و کاربران شما افزایش خواهد یافت و محتوای بیشتری از پیج شما به آن ها نمایش داده خواهد شد.

مسابقه اینستاگرامی برگزار کنید و جایزه بدهید

یکی از راه های عالی برای ایجاد تعامل و جذب بیشتر کاربر ایجاد کمپین های تبلیغاتی بصورت مسابقه است. برای انجام موفقیت آمیز این کار، ابتدا مطمئن شوید که هدایا و مسابقه شما چه از لحاظ قانونی و چه لجستیکی معقول و قابل اجراست تا در اجرای آن به مشکل برنخورید. به عنوان مثال مطمئن شوید اگر موج زیادی از کاربران برای خرید محصول نزد شما آمد، آمادگی پاسخگویی، قابلیت ارسال و یا حتی موجودی کافی برای پذیرش سفارشات آنها را داشته باشید.

بیزینس ها اکثرا محصولات یا خدمات خود را بعنوان هدیه برای مسابقات خود در نظر می گیرند. از طرف دیگر ، بعضی از مشاغل خدماتی نیز با مشارکت برند های مکمل پکیج های کاملتری را بعنوان محصول یا آموزش ایجاد می کنند تا ارزش افزوده ای ایجاد کنند تا فرصتی ویژه برای جذب مخاطب بیشتر باشد.

همکاری با دیگران راهی عالی برای تأثیرگذاری بیشتر و معرفی شما به جامعه مخاطب جدید است. بعنوان مثال اگر در حوزه پوشاک فعالیت می کنید می توانید با یک صفحه مرتبط با ادکلن و مواد بهداشتی کمپین مشترکی شروع کنید و به برنده ها پکیجی شامل پوشاک و ادکلن اهدا کنید.

هنگامی که هدیه مشخص شد ، یک هشتگ منحصر به فرد برای کمپین تبلیغاتی خود انتخاب کنید و سپس برای کمپین بازه زمانی و اهداف را تعیین مشخص کنید. اهداف شما برای هر کمپین بنابر استراتژی سازمان شما تعیین می گردد؛ بدین معنی که ممکن است هدف شما از اجرای یک کمپین گرفتن فالور بیشتر، بیشتر دیده شدن، دریافت ورودی برای سایت خود و… باشد. در آخر می بایست در مورد کاری که افراد باید برای ورود به مسابقه انجام دهند تصمیم بگیرید.

در اینجا به چند کاری که مخاطب می تواند انجام دهد تا در کمپین شما شرکت کند اشاره می کنیم:

 1. لایک کردن پست کمپین
 2. لایک کردن + کامنت گذاری
 3. تگ کردن یک یا چند نفر از دوستان
 4. فالو کردن صفحه شما
 5. انتشار یک عکس با محصول شما و هشتگ اختصاصی کمپین

محتوا خود را با کمک کپشن جذاب کنید

یکی از بهترین راه های جلب توجه بیشتر اینستاگرام برای بیشتر نمایش داده شدن تمرکز بر ایجاد روابط مستحکم و صمیمی با جامعه مخاطبین خود است، اما چگونه؟ یکی از راه های آن استفاده از کپشن های جذاب است. اگر می خواهید تعامل در صفحه خود را افزایش دهید و به اینستاگرام نشان دهید که محتوای شما با ارزش است و ارزش آن را دارد که در قسمت feed فالوورهای شما در رتبه بالاتری قرار گیرد، باید کاری کنید تا افراد با صفحه شما درگیر شوند و زمان بیشتری را در آن سپری کنند.

علاوه بر تصویر و محتوای ویدئویی با کیفیت بالا، لازم است برای محتوای خود توضیحاتی را نیز اضافه کنید. جزئیاتی را که در این قسمت بیان می کنید باید هدفمند باشد و طوری محصول یا خدمات مورد نظر را توصیف کند که کاربر نخست ترغیب به دریافت اطلاعات بیشتر (ارتباط گرفتن مستقیم) و در مرحله بعد خرید شود.

توضیحات شما چگونه است؟ آموزشی، انگیزشی، گفتگوی مستقیم و اول شخص یا شاید هم تبلیغاتی؟ هدف شما از آن توضیحات چیست؟آیا می خواهید افراد  زیر آن پست جواب سوال احتمالی شما را دهند؟ نظر شخصی خود را درباره موضوعی خاص بیان کنند؟ یا دوست خود را تگ کنند؟ در هر صورت سعی کنید از CTA هایی که کاربران را به لینک موجود در بیو سوق  می دهد کمتر استفاده کنید.

اگر از محتوای خود هیچگونه بازخوردی دریافت نمی کنید، پس شانس بالایی برای داشتن نرخ تعامل و اثبات توانایی و کیفیت خود به اینستاگرام نخواهید داشت.

برای جلوگیری از این موضوع ، حتما قبل از منتشر کردن هر محتوایی توضیحات آن را فکرشده بنویسید و آن را با پاراگراف بندی مناسب و قرار دادن جملات کوتاه برای مخاطب خود قابل فهم کنید.همچنین همواره در بخش پایانی محتوا خود CTA مشخصی را قرار دهید و سوال یا اقدامی را از مخاطب درخواست کنید و از آنها بخواهید در کامنت ها به درخواست شما پاسخ دهند. با این کار، از طرفی با افراد ارتباط فوی تری برقرار می کنید و از طرف دیگر نرخ تعامل صفحه خود را افزایش می دهید.

این کار به شما امکان را می دهد تا در بخش کامنت ها بحث و گفتگو پیرامون موضوع شکل بگیرد. همچنین با این روش می توانید با افراد مختلف ارتباط گرفته و چه بسا در طولانی مدت همکاری دو طرفه ای شکل گیرد.

چگونه یک کپشن اینستاگرام خوب بنویسیم؟

چک لیست کپشن نویسی اینستاگرام

اکنون بخوانید

هشتگ ها را هوشمندانه به کار ببرید

هشتگ ها قابلیتی است که اینستاگرام برای شناسایی هر پستی در میان پست های دیگر قرار داده است، اما استفاده بی رویه از آن ممکن است به صفحه شما آسیب برساند.

استفاده از هشتگ ها ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده بنظر بیاید:

 1. چه تعداد هشتگ استفاده کنیم؟
 2. از کدام هشتگ ها استفاده کنیم؟
 3. آیا بهتر است در کپشن از آن ها استفاده کنیم یا در کامنت ها؟

در پاسخ به سوالات مطرح شده موارد زیر را می توان بیان کرد:

 1. شما حداکثر از 30 هشتگ می توانید استفاده کنید (اما آیا باید از همه آن ها استفاده کنید؟!)
 2. سعی کنید از هشتگ های نیچ و تخصصی تر استفاده کنید.
 3. این به شما بستگی دارد. بهتر است هر دو را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است و بازدهی بیشتری خواهد داشت.

در مورد نکته اول می توان گفت گرچه این قابلیت برای شما وجود دارد که تا 30 هشتگ در هرکداک از پست های خود قرار دهید؛ اما تجربه نشان داده بهتر است هشتگ هایی که استفاده می کنند تعداد پایینتری باشد و فکر شده انتخاب شود. هرچند هنوز در تعداد هشتگ هایی که باید در پست ها استفاده کرد بین متخصصین اختلاف وجود دارد اما می توان بازه ای بین 6 تا 9 هشتگ را مناسب دانست. اما کدام هشتگ ها را برای هر پست استفاده کنیم؟ در ادامه درباره سیاست گذاری انتخاب هشتگ ها بحث خواهیم کرد.

بطور مثال، همانطور که در نکته دوم بیان شد، شما باید از هشتگ هایی استفاده کنید که مبین تخصص شماست، هرچند همه کاربران از آن استفاده نکنند.

اگر حساب کاربری شما زیر 10/000 فالوور دارد، استفاده از هشتگ های با حجم  بالا( هشتگهایی که بیش از /000500 پست از آن استفاده کرده اند کاملا بی معنی است، چرا؟ از آنجایی که اکانت های با تعداد فالوور بسیار زیاد اینستاگرام از آن هشتگ ها استفاده می کنند و رتبه میگیرند، عملا اگر اکانت های کوچک بخواهند از آن استفاده کنند، دیده نخواند شد مگر اینکه شخصی بخواهد آن هشتگ را در بخش recent مشاهده کند که این نمایش هم موقتی خواهد بود و خیلی زود در میان انبوهی از محتوا غرق خواهد شد.

بهتر است همانطور که سئو کار ها زمانی را صرف تحقیق کلمات کلیدی می کنند شما نیز بخشی از کار را به تحقیق درباره هشتگ ها اختصاص دهید.در اینجا چند راهکار کوتاه جهت یافتن هشتگ های مناسب شما بیان می کنیم:

 1. برای شروع از هشتگ های مرتبط با حوزه کاری خود ( محصول یا خدمات) استفاده کنید.
 2. اگر در بعضی مواقع با کمبود انگیزه مواجه شدید و دیگر ایده ای به ذهنتان نمی رسد، تحلیل رقبا کنید؛ بدین منظور که ببینید رقبای شما روی چه هشتگ هایی کار می کنند و چه نتایجی از آن حاصل شده.
 3. شما همچنین می توانید افرادی را که احتمال می دهید مشتری احتمالی شماست پیگیری کنید و ببینید آنها دنبال چه موضوعات و هشتگ هایی هستند.
 4. اطمینان حاصل کنید که این هشتگ ها حجم پایین یا متوسطی دارند، بنابراین به دنبال هشتگ هایی باشید که بین 1000 تا 150/000 پست به آنها نسبت داده شده است.
 5. یک بانک هشتگ طراحی کنید تا بتوانید همه هشتگ های مناسب را همزمان کنار هم نگه دارید. به این ترتیب می توانید آنهارا همواره زیر نظر داشته باشید و برای هر محتوا چند مورد از آن ها را انتخاب کرده و با هم ترکیب کنید.

با تکرار این استراتژی پس از مدتی به گروهی از هشتگ ها دست خواهید یافت که بیشترین بازدهی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

Insight صفحه اینستاگرام را بررسی کنید

هدف اینستاگرام، مثل تمامی ارائه دهندگان خدمات، کسب رضایت مخاطب می باشد. پس شما نیز بعنوان کسی که کسب و کاری دارید باید به دنبال رضایت مخاطب باشید و این راضیت حاصل نمی شود مگر با شناخت علایق و خواسته های جامعه هدف شما.

پس می توان نتیجه گرفت بدست آوردن رضایت مشتری منجر به رضایت بیشتر اینستاگرام و در نتیجه نمایش بیشتر صفحه شما خواهد بود. اما چگونه سلیقه مخاطب را متوجه شویم؟ چطور بفهمیم مخاطب با چه نوع محتوایی ارتباط بیشتری برقرار می کند؟ خبر خوب این است که اینستاگرام این کار را برای شما انجام داده است! بهترین راهکار برای شناخت رفتار کاربر تحلیل و بررسی  insight ارائه شده توسط خود اینستاگرام است.

با مشاهده آمار های پست های مختلف و صفحه خود بررسی کنید چه نوع محتوایی بیشترین تعامل را برای شما ایجاد می کند، به عنوان مثال کامنت ها، سیو ها، اشتراک گذاری ها و یا رجوع به لینک های وبسایت موجود در بیو می توانند معیار های مناسبی برای این کار باشند.

موضوعات مورد استقبال کاربران را یادداشت کنید و از آن در قالب های متفاوت بارها و بارها استفاده کنید. بعنوان مثال، اگر درباره موضوع مشخصی یک پست سریالی یا اسلایدی تولید کردید و بازخورد مثبتی از طرف مخاطب دریافت کردید می توانید یک لایو مفصلی را درباره آن موضوع تدارک ببینید تا نشان دهید چه مقدار نظر افراد برای شما مهم است.

درک آمار insight به شما نشان می دهد دقیقاً مخاطب شما از کدام موضوع استقبال می کند و به کدام موضوع بی میل است. احتمالا در اولین مواجه با این آمار کمی سردرگم خواهید شد اما مطمئن باشید هرچه زمان بیشتری را صرف مطالعه بخش های مختلف بیشتر insight کنید، تسلط بیشتر و سریع تری نسبت به آن خواهید یافت. هنگامی که این داده ها را تحلیل کنید، می توانید از آنها به نفع خود استفاده کنید تا بتوانید در وهله اول به مخاطبان خود آنچه را که می خواهند بدهید، سپس تعامل را افزایش دهید و در آخر توجه اینستاگرام را به خود جذب کنید.

منبع: https://blog.iconosquare.com/beat-the-instagram-algorithm-heres-how/

جمع بندی

آیا به دنبال درک الگوریتم اینستاگرام ، فهم علایق اینستاگرام و قرار گرفتن در اکسپلور می باشید؟ بهترین را برای این کار توجه به کاربر و خواسته های او است.  روش های زیادی برای افزایش میزان تعامل و تقویت روابط با مخاطب خود وجود دارد بدون اینکه مشکلی نظیر اکشن بلاک شدن یا موارد مشابه آن از طریق اینستاگرام برای شما پیش آید.

الگوریتم اینستاگرام شخص نیست، بلکه نوعی هوش مصنوعی است پس همواره یاد می گیرد و به روز می شود (بدون اینکه حتی بیشتر اوقات ما متوجه آن باشیم) تا اطمینان حاصل کند که اینستاگرام بهترین تجربه ممکن را به کاربران خود ارائه می دهد. بنابراین دفعه بعدی که پس از منتشر کردن محتوا و عدم دریافت بازخورد انتظاری با خود گفتید: “الگوریتم از من متنفر است!”  بدانید که الگوریتم ها انسان نیستند و هیچ احساسی نسبت یه شما ندارند و همچنین بهتر است از خود بپرسید: “دفعه بعد چه کاری می توانم انجام دهم تا به  مخاطب خود مطلبی مفید آموزش دهم یا به او انگیزه دهم؟”

سعی کنید محتوایی حاوی نکات کاربردی تولید کنید که افراد همواره به آن نیاز داشته باشند و بتوانند آن را ذخیره کنند. حتی در برخی مواقع دایرکت دادن به مخاطب و گفتگوی مستقیم با وی می تواند به مستحکم کردن روابط شما کمک شایانی کند. اگر شما نیز تجربه ای در زمینه ایجاد روابط قوی با مخاطب خود دارید حتما برای ما کامنت کنید.

206
2021-03-30 12:48:19
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

24029
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

10268
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

9549
27 آذر 1398