تحقیق کلمات کلیدی

سئو

..تحقیق کلمات کلیدی..
سئو

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی همیشه یکی از نگرانی های کسب و کارها در بهینه سازی وب سایت بوده است. نحوه تحقیق کلمات کلیدی در این مقاله آمده است.

تحقیق کلمات کلیدی اولین و مهم‌ ترین گام برای یک سئوکار و تولیدکننده محتوا است تا بتواند به‌درستی یک استراتژی مناسب برای افزایش رتبه وب سایت بنویسد. با توجه به‌ سرعت رشد فروشگاه‌های اینترنتی و تولید محتوا در ایران، کسی پیروز است که بتواند کلمات کلیدی مناسبی را انتخاب کند و بهترین استراتژی را برای آن‌ها در سئو و محتوای سایت خود به کار ببرد. برای همین است که سئوکاران تأکید زیادی بر تحقیق کلمات کلیدی قبل از اقدام به شروع کار می‌کنند.

امروزه، مقالات زیادی در خصوص تحقیق کلمات کلیدی نوشته‌شده است و ابزارهای زیادی نیز در این خصوص وجود دارد که یکی از بهترین ابزارها، خود گوگل است. هرکدام از این مقالات و راهنمایی‌ها، یک مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها را ارائه می‌کنند. هیچ‌کدام از این مقالات و راهنمایی‌ها دارای اطلاعات اشتباهی نمی‌باشند. درواقع می‌توان گفت که نمی‌توان در یک مقاله تمامی اطلاعات مربوط به تحقیق کلمات کلیدی را به‌صورت کامل قرارداد.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم که توضیحات عمومی را در خصوص تحقیق کلمات کلیدی قرار دهیم تا حداقل شما با خواندن این مقاله بدانید که چرا این مسئله‌ این‌ قدر ارزش دارد و اینکه از چه روش‌هایی برای به دست آوردن کلمات کلیدی مناسب بهتر است، استفاده کنید.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

کاربران برای پیدا کردن مطالب خود در اینترنت، از کلمات کلیدی استفاده می‌کنند. پس برای یک سئوکار و تولید کننده محتوا، خیلی مهم است که قبل از شروع به کار، با کلمات کلیدی سایتی که قرار است با آن کار کند، آشنا باشد تا بهتر بتواند برای آن استراتژی بنویسد و به‌طورکلی، هدفمند کار کند. این فعالیت درزمینهٔ تحقیق کلمات کلیدی بیان می‌شود.

انجام درست تحقیق کلمات کلیدی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • وب سایت (مالک، تعداد صفحات، نوع فعالیت، نوع کالاها و خدمات در سایت، محتوا و غیره)
 • هدف (فروش، انجام خدمات، تبلیغاتی و غیره)
 • بودجه و منابع
 • صنعت، رقبا و چگونه فعالیت کردن آن‌ها

مطمئناً اولین سؤالی که در ذهن شما به وجود می‌آید، این است که چگونه تحقیق کلمات کلیدی را به‌درستی انجام دهیم.

این نکته را حتماً در ذهن خود داشته باشید که:

شروع کردن سئو سایت و تولید محتوا برای آن، بدون در نظر گرفتن کلمات کلیدی مناسب، بزرگ‌ترین اشتباه است و باعث شکست کسب‌وکار شما یا مشتریانتان می‌شود.

چگونگی انجام تحقیق کلمات کلیدی در تولید محتوا

۱. لیست کلمات کلیدی اصلی و فرعی را پیدا کنید

این اولین گام و مهم‌ترین آن است. باید اول‌ازهمه، لیست تمامی کلمات کلیدی که توسط کاربران در هر صنعت و کسب‌وکاری مورد جستجو قرار می‌گیرد را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • استفاده از ابزارهای گوگل
 • استفاده از سایت‌هایی که بسته به هر حوزه و صنعتی کلمات کلیدی آن را معرفی می‌کنند.
 • بررسی سایت و مقالات رقیبان خود که در هر مقاله چه نوع کلمه کلیدی را به کار می‌برند.

۲. فهرستی از موضوعات مرتبطی که قرار بنویسید، تهیه کنید

اول‌ازهمه فهرستی از موضوعاتی که توسط بیشتر کاربران در آن صنعت مورد جستجو قرار می‌گیرد، تهیه کنید.

اجازه بدهید که این را با یک مثال توضیح دهیم…

فرض نمایید وب سایت شما در زمینه اجاره خودرو فعالیت می کند و کلمه کلیدی اجاره خودرو است.

مسئول تولید محتوا بعدازاینکه لیست کلمات کلیدی را پیدا کرد، شروع می نماید به تحقیق درباره سوالاتی که ممکن است برای افراد در خصوص اجاره خودرو پیش بیاید. برای مثال شرایط اجاره خودرو چیست، چگونه بهترین شرکت اجاره خودرو را پیدا کنیم، چه نکاتی را باید در اجاره خودرو و غیره در نظر بگیریم. هرکدام از این موضوعات باعث می‌شود که شما بتوانید یک کلمه کلیدی مناسب را نیز پیدا کنید و برای آن‌هم مقاله بنویسید. سعی کنید بیشتر موضوعات و سؤالات حتی جزئی را هم مورد پوشش قرار دهید.۳. کلمات کلیدی را با مقالات مرتبط کنید

در مورد قبل، بیان کردیم که شما بعد از تحقیق کلمات کلیدی و پیدا کردن موضوعات مختلف، بهتر است برای هر مقاله یک کلمه یا عبارت کلیدی را در نظر بگیرید. حتی اگر مقاله شما در خصوص کلمه‌ای خاصی نبود اما نیاز افراد در خصوص مشکلی توضیح می‌داد، بهتر است که کلمات کلیدی را داخل آن برای ارتباط دهی بین صفحات به کار ببرید.

در مورد مقالات اجاره خودرو، یکی از مقالات پیشنهادی در خصوص محدوده سرعت در رانندگی با ماشین‌های اجاره‌ای است. مسئله‌ای که به گفته یکی از شرکت‌ها، بیشتر از همه مورد سؤال قرار می‌گرفت. وقتی ما در این خصوص مطلب موردنظر را می نویسیم، بازخورد خوبی می تواند گرفته شود. 

تحقیق کلمات کلیدی، فقط این نیست که شما در خصوص هر کلمه یک مقاله بنویسید، گاهی شما مجبور هستید تا نیازها را در یک پست وبلاگی پاسخ دهید. بعضی‌اوقات ارزش این کار و مسئله خیلی بیشتر از کلمه کلیدی است و ورودی بیشتری را برای شما می‌آورد.۴. اصطلاحات را هم در نظر بگیرید

بعضی از افراد تازه‌کار فکر می‌کنند که کلمه کلیدی فقط به کار بردن یک کلمه است. این‌یک اشتباه است. با توجه به اینکه هرساله وب سایت‌های زیادی در تمامی حوزه و صنعت‌ها به وجود می‌آید، رقابت بر سر کلمه‌های کلیدی تک خیلی سخت است و سئوکاران ترجیح می‌دهند که بیشتر بر روی اصطلاحات و کلمات ترکیبی کار کنند.

سئوکار و تولیدکننده محتوا حرفه‌ای، هیچ‌گاه به چنین ریسکی نمی‌کند و سعی می‌کند با این کار، دامنه کلمات کلیدی را گسترش داده تا نتیجه بهتری را برای ورود به سایت به دست بیاورد.۵. سایت رقبا را بررسی کنید

شما و رقیبانتان یک هدف مشترک دارید و ازاین‌رو کلمات کلیدی مشترکی را هم دنبال می‌کنید تا بتوانید در آن‌ها، در صفحه اول گوگل قرار بگیرید. یکی از بهترین و ساده‌ترین کارها برای تحقیق کلمات کلیدی، بررسی سایت‌های رقیبانتان است. برای اینکه بتوانید سایت‌های رقیب را پیدا کنید، بهتر است که بر روی کلمات کلیدی اصلی تمرکز کنید.

۶. استفاده از گوگل ادوردز

حال شما توانسته‌اید چند کلمه مناسب را پیدا کنید، اما می‌خواهید بدانید که هر کلمه چه میزان جستجو دارد. بهترین ابزار برای این کار، استفاده از گوگل ادرودز است. این را در نظر داشته باشید که ابزارهای خود گوگل، بهترین‌ها برای تحقیق کلمات کلیدی است.

شما با رعایت این شش نکته، درواقع می‌توانیم بگوییم توانسته‌اید تا فعالیت « تحقیق کلمات کلیدی» را به‌درستی انجام دهید فقط کافی است تا یک استراتژی محتوا برای تولید مقالات سایت خود بنویسید.

منبع: سئوکار


کامل‌ترین راهنمای تحقیق کلمات کلیدی (+معرفی بهترین ابزارها

همه چیز با تایپ کردن چند کلمه در باکس جستجو آغاز می‌شود. بیشتر عبارت‌هایی که تایپ می‌شوند همان کلمات کلیدی هستند که همه دنبالشان می‌گردند تا بهترینشان را سوا کنند؛ چرا؟ اصلاً این کلمه‌ها چه هستند که اینقدر طرفدار دارند؟ به چه درد می‌خورند و چگونه می‌توان آن‌ها را یافت؟ در این مقاله قرار است وارد دنیای کلمات کلیدی شویم و همه این سوالات را پاسخ دهیم.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی به معنی بررسی تعداد جستجوهای هر کلمه یا عبارت در گوگل است؛ به کمک این تحقیق شما می‌توانید بفهمید که کاربران در حوزه کاری شما به دنبال چه چیزی هستند؛ حتی می‌فهمید که کدام یک از این موضوعات برای آن‌ها بیشتر اهمیت دارد؟ چه کلماتی برای کسب و کار شما مهم‌تر است و ارزش بیشتری دارد. چه تعدادی از آدم‌ها به موضوع کسب و کار شما علاقه‌مند هستند و محصولات و خدمات شما را جستجو می‌کنند. حتی می‌توانید بررسی کنید که آیا روند تعداد جستجو در حال افزایش هست یا نه (که یعنی بازار شما چقدر رشد دارد.)

یعنی نمی‌شود این کلمات را حدس زد؟

چرا می‌شود. اما ممکن است مناسب‌ترین و ارزشمندترین آن‌ها نباشد؛ پس بنظرم بی‌گدار به آب نزنید و اصولی پیش بروید بهتر است چون استفاده از کلمات کلیدی مناسب، می‌تواند و‌بسایت شما را به سقف نتایج گوگل بچسباند و در مقابل، عدم انجام صحیح این کار ممکن است سایت شما از عرش به فرش برساند.

اگر می‌خواهید درباره کلمات کلیدی و کار با ابزارها، همه چیز را یاد بگیرید ما در دوره آموزش تحقیق کلمات کلیدی به صورت عملی به شما آموزش خواهیم داد.

چرا تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟

اگر ویدئو رو تماشا کرده باشید، احتمالاً حالا پاسخ این سوال را می‌دانید. اما برای کسانی ویدئو رو روی دور تند گذاشتند به‌ طور خلاصه می‌گوییم که قضیه از چه قرار است.

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین و سودآورترین فعالیت‌ها در بازاریابی موتورهای جستجو است این تحقیق فقط برای جذب بازدیدکننده در سایت انجام نمی‌شود، بلکه هدفش، جذب آن دسته بازدیدکنندگانی است که محتوای سایت شما برایشان مفید است و دقیقاً به دنبال محتوا یا محصول شما هستند. در واقع شما نه تنها خواهید فهمید کدام عبارات‌ و کلمات کلیدی، سئوی سایت شما را بهبود می‌دهد، بلکه جامعه مشتریان خود را نیز بهتر خواهید شناخت.

در نگاه کلی‌تر با تحقیق درباره کلمات کلیدی می‌توانید تغییرات در تقاضای بازار را پیش‌بینی کنید، به این تغییرات واکنش مناسب نشان دهید، و کالاها، خدمات و محتوایی تولید کنید که مردم به دنبالشان می‌گردند.

خب برویم سراغ ادامه کار تا قدم به قدم با نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی و میزان ارزشمندی کلمات برای کسب و کار آشنا شویم.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

اما این اطلاعات را از کجا می‌توان به دست آورد؟ بعضی از ابزارهای مهم برای رسیدن به این هدف،  Keyword Planner ،Google Trends ،Microsoft Bing Ads Intelligence هستند. هرچند، ابزارهای دیگری مانند ،kwfinder ،Moz Keyword Explorer یا Wordtracker نیز وجود دارند که این ابزارها نیز میزان جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر را به همراه میزان ترند شدن این کلمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند (البته این ابزارها رایگان نیستند!).

با این اوصاف، کیورد پلنر (Google Keyword Planner) یکی از معمول‌ترین نقاط شروع کار است. این ابزار نه تنها میزان جستجوی کلمات کلیدی پیشنهادی را تخمین می‌زند، بلکه هزینه راه‌اندازی کمپین‌های پولی را نیز برای این عبارات محاسبه می‌کند (منظور کمپین‌های مرتبط با تبلیغات گوگل است).

تحقیق کلمات کلیدی با ابزار کیورد پلنر

همانطور که گفتیم یکی از ابزارهای عالی برای جستجو و تحقیق کلمات کلیدی، ابزار کیورد پلنر (keywordplanner) گوگل است که کار با آن خیلی ساده است. برای استفاده از این ابزار در قدم اول شما باید یک اکانت گوگل ادز داشته باشید؛ یعنی از تبلیغات گوگل (google ads) استفاده کرده باشید.

نکته: اگر اکانت گوگل ندارید یا هیچ وقت کمپین گوگل راه‌اندازی نکرده‌اید، نگران نباشید؛ شما با هزینه ۹۰ هزار تومان می‌توانید برای ۳ ماه یک حساب کیورد پلنر از نوین دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۶۳۴۰۴ داخلی ۳ تماس گرفته تا کارشناسان نوین شما را راهنمایی کنند.

حالا وارد اکانت شوید و از منوی Tools گزینه Keyword planner را انتخاب کنید.

در صفحۀ بعدی ابتدا روی Discover new keywords کلیک و بعد کلمات کلیدی مرتبطی را که فکر می‌کنید مهم هستند وارد کنید. فکر کنید ببینید کاربران با چه عبارت‌های ممکن است کسب و کار شما را جستجو ‌کنند؛ همه آن‌ها را در این قسمت وارد کنید.

نکته: همه کاربران مثل هم فکر نمی‌کنند. مثلاً برای یکی کلمه «گوشی» جا افتاده است برای دیگری کلمه «موبایل». اگر کسب و کار شما خرید و فروش تلفن همراه است، در تحقیق کلمات کلید هر دوی این‌ها را بررسی کنید.

ما در اینجا فروش عسل را در نظر گرفتیم و چند کلمه مربوط به آن را در کیورد پلنر وارد کردیم.

با کلیک بر روی get result، در صفحۀ بعدی، تعداد دفعاتی که هر کدام از عبارت‌ها در ماه جستجو می‌شوند به شما نشان داده می‌شود.

یک نکته کوچک: دقت کنید که حتماً Location را روی All locations و زبان را روی persian تنظیم کرده باشید.

همانطور که می‌بینید این سه عبارت زیاد جستجو می‌شوند. علاوه‌بر ایده‌هایی که خودتان به کیورد پلنر داده‌اید، یک سری کلمات کلیدی مرتبط دیگر را هم می‌بینید. حالا شما لیستی از کلمات کلیدی مرتبط دارید که تعداد جستجوی آنها در ماه توسط کاربران مشخص است. گزینه‌هایی را که فکر می‌کنید مهم هستند و در آینده از آن‌ها استفاده خواهید کرد را تیک بزنید.

بعد از اینکه کلمه‌های مورد نظر را انتخاب کردید، Add keywords را بزنید و از منوی سمت چپ صفحه، به قسمت Keywords بروید.

ابزار Kwfinder

یکی دیگر ابزارهای تحقیق درباره کلمه کلیدی، ابزار KWFinder است. این ابزار هم مانند کیورد پلنر هم میانگین جستجو کلمه کلیدی در ماه، ترند بودن کلمه، سختی کلمه کلیدی و کلمات مرتبط را به شما نشان می‌دهد . ولی همان‌طور که گفتیم این ابزار رایگان نیست و شما باید با تثبت نام و پرداخت هزینه برای خود اکانت تهیه کنید.

کار با kwfinder بسیار ساده است، کافی است وارد اکانت خود شده و زبان متن را به فارسی تغییر دهید تا فقط کلمات فارسی را جستجو کند؛ سپس  کلمه کلیدی را در قسمت جستجو وارد کنید؛

امکان انتخاب کلمه کلیدی و زبان فارسی در KWFinder

سایر اطلاعاتی که ابزار KWFinder در تحقیق کلمات کلیدی در اختیار شما قرار می‌دهد. در تصویر زیر سمت راست روند جستجوی کلمه در ماه‌های مختلف نشان داده شده است. در سمت چپ سخت سئو کلمه را می‌بینید. هر چه سختی سئو بالاتر باشد، یعنی کسب رتبه در کلمه مورد نظر سخت‌تر است.

چگونه ارزش یک کلمه کلیدی را بسنجیم؟

یک کلمه کلیدی برای سایت شما چقدر اهمیت دارد؟ برای مثال اگر یک فروشگاه آنلاین کفش دارید، آیا مشتریان شما با جستجوی عباراتی مثل «کفش قهوه‌ای» یا «کتانی سفید» وارد وب‌سایت شما شده‌اند؟

کلمات کلیدی که کاربران جستجو می‌کنند، معمولاً در دسترس وبمسترها قرار دارند و ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی، اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار می‌دهند. با این حال، این ابزارها نمی‌توانند به ما نشان دهند که ترافیکی از این جستجوها با سایتمان روانه می‌شود چقدر ارزش دارد.

برای درک ارزش کلمات کلیدی، ابتدا باید درک درستی از وب‌سایت خود داشته، فرضیاتی را در نظر گرفته، آن فرضیات را آزمایش کرده و کار را دوباره تکرار کنیم.

فرآیند ارزشیابی یک کلمه کلیدی

برای اینکه ببینید یک کلمه کلیدی چقدر برای کسب و کار شما ارزشمند است، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

از خودتان بپرسید …

آیا کلمه کلیدی مورد نظر، مرتبط با محتوای شما است؟ آیا افراد با جستجوی این کلمه آنچه می‌خواهند را در سایت شما پیدا خواهند کرد؟ آیا از آنچه پیدا می‌کنند، راضی خواهند بود؟ اگر جواب تمامی این پرسش‌ها «مثبت» است، می‌توانید به مرحله بعدی بروید.

کلمه کلیدی خود را در گوگل سرچ کنید

کلمه کلیدی مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید و ببینید که گوگل در نتایج کسب‌و‌کارهای مشابه شما را نشان می‌دهد یا نه؟ اینکه کدام وب‌سایت‌ها از کلمات کلیدی موردنظر شما سود می‌برند، به شما کمک می‌کند دید بهتری به این بازار رقابتی داشته باشید. همچنین، متوجه خواهید شد که برای رسیدن به اهدافتان چه مسیری را باید طی کنید.

آیا به تبلیغات بالا و سمت راست در صفحات نتایج جستجو دقت کرده‌اید؟ بسیاری از این تبلیغات از کلمات کلیدی ارزشمند استفاده می‌کنند. کاری که باید انجام بدهید این است که در تبلیغات خود در صفحۀ نتایج جستجو باید به سراغ کلماتی بروید که بیشترین احتمال جذب مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری را دارند.

از گوگل ادز استفاده کنید

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید کدام کلمات برای کسب و کار شما ارزشمند است و در بهتر شدن فروشتان موثر است، استفاده از تبلیغات گوگل است؛ اما باید به یک نکته توجه داشته باشید؛ از آنجایی که راه‌اندازی کمپین گوگل ادز برایتان هزینه دارد، شما باید یک کمپین بهینه با مدیریت صحیح داشته باشید تا با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم فروشتان بهتر شود و هم بفهمید که روی کدام کلمات فروش بیشتری داشته‌اید.

برای مثال، فرض کنید که شما سایتی در زمینه فروش لپ تاپ دارید که کلمات کلیدی زیر را برای سایت خود استفاده می‌کنید.

 •  لپ تاپ
 • خرید لپ تاپ
 • قیمت لپ تاپ
 • لپ تاپ ایسوس
 • مدل‌های جدید لپ تاپ

بر اساس جستجوی این کلمات کلیدی، سایت شما ۵۰۰۰ بار در نتایج گوگل نشان داده شده است و از این طریق ۱۰۰۰ نفر وارد سایت شما شده‌اند؛ در نهایت ۱۰۰ نفر از این بازدیدکنندگان از سایت شما خرید کرده‌اند.

شما می‌توانید ببینید که این ۱۰۰ نفر خریدار با جستجوی کدام کلمه‌ها وارد شایت شما شده‌اند یا به عبارتی هر کلمه چند نفر مشتری برای شما به همراه داشته است.

مثلا از این ۱۰۰ نفر، ۵۰ نفر با جستجوی کلمه «خرید لپ‌تاپ»، ۲۰ نفر «قیمت لپ تاپ»، ۱۵ نفر «لپ تاپ ایسوس»، ۱۰ نفر «مدل‌های جدید لپ تاپ» و ۵ نفر «لپ تاپ» وارد سایت شده و در نهایت خرید کرده‌اند. حالا شما می‌دانید که کلمه «خرید لپ تاپ» برایتان چقدر برای کار شما ارزشمند است، چون با این کلمه فروش بیشتری داشته‌اید.

به دست آوردن چنین اطلاعاتی، یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌های گوگل ادز است. الکی نیست که تجارت‌ها عاشق بازاریابی موتورهای جستجو هستند!

آیا کلمات کلیدی طولانی هم لازم است؟

برمی‌گردیم به مثال کفش فروشی آنلاین. آیا خوب است که برای کلمه کلیدی «کفش» رتبه اول را داشته باشیم یا خیر؟

پرداختن به کلمات کلیدی که روزی ۵۰۰۰ بار یا حتی ۵۰۰ بار جستجو می‌شوند به نظر فوق‌العاده می‌آید اما در واقعیت، این جستجوها حداکثر ۳۰% جستجوهای انجام شده در فضای وب را تشکیل می‌دهند. ۷۰% باقیمانده در واقع چیزی هستند که به آن‌ها کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keywords می‌گوییم. این دنباله شامل صدها میلیون جستجوی یکتا است که شاید روزانه تنها به تعدادی انگشتان شمار جستجو شوند اما در مجموع، اکثر جستجوهای آنلاین در اینترنت را تشکیل می‌دهند.

درس دیگری که بازاریابان جستجو آموخته‌اند این است که کلمات کلیدی طولانی معمولاً نرخ تبدیل بهتری دارند زیرا در چرخه‌های تبدیل یا خرید، بیشتر دیده‌ می‌شوند. شخصی که عبارت «کفش» را جستجو می‌کند، معمولاً در حال وبگردی بوده و قصد خرید ندارد، اما اگر عبارت جستجو شده چیزی مثل «قیمت کفش آدیداس سایز ۴۲» باشد، این فرد احتمالاً به دنبال خرید کفش است.

فهمِ منحنی تقاضای جستجو بسیار مهم است. در تصویر زیر، یک نمودار تقاضای جستجو را آورده‌ایم که تعدادی کوئری را در حال فرستادن ترافیک نشان می‌دهد، در کنار حجم عبارات و کلماتی در طول یک ماه جستجو می‌شوند.

نتیجه‌گیری

می‌توان گفت که کل آنچه درباره فرآیند تحقیق کلمات کلیدی گفتیم به صورت خلاصه شامل شش مرحله است:

مرحله اول: فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط به آنچه از کسب و کارتان می‌دانید تهیه کنید. برای شروع کار، به سرفصل‌های کلی خود فکر کنید. بسته به نوع و حجم کسب‌و‌کارتان، ممکن است به ۵ تا ۱۰ موضوع کلی برسید. اگر وبلاگ‌نویس هستید، این سرفصل‌ها می‌توانند دسته‌بندی‌های موضوعی کلی سایت شما باشند. خود را به جای مخاطب یا مشتری خود بگذارید. آن‌ها به دنبال چه موضوعاتی می‌گردند که ممکن است از طریقشان به شما برسند؟

مرحله دوم: این موضوعات کلی را با کلمات کلیدی مناسب تغذیه کنید. حالا که موضوعات کلی کار را تعیین کرده‌اید، وقت آن رسیده که کلمات کلیدی مرتبط با هر موضوع را تعیین کنید. اینها همان کلمات کلیدی هستند که باور دارید می‌توانند شما را در صفحات نتایج جستجو یا همان SERPها بالا بکشند. مشتریِ هدف شما، احتمالاً در موتورهای جستجو به دنبال این کلمات کلیدی یا عبارات می‌گردد. برای مثال، اگر یکی از موضوعات مورد نظر شما «بازاریابی دیجیتال» است، ممکن است در این مرحله به چنین فهرستی برسید:

 • ابزارهای بازاریابی دیجیتال
 • چگونه واحد بازاریابی دیجیتال خود را راه‌اندازی کنیم؟
 • بازاریابی دیجیتال یعنی چه؟
 • تفاوت‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال
 • نرم‌افزارهای بازاریابی دیجیتال
 • بازاریابی ایمیلی

توجه داشته باشید که فهرست به دست آمده در این مرحله، هنوز نهایی نیست و نیاز به بررسی‌ و دستکاری دارد.

مرحله سوم: درباره عبارات جستجوی مرتبط تحقیق کنید. این مرحله نیاز به اندکی خلاقیت دارد. اگر هنوز احساس می‌کنید کلمات بیشتری باقی‌مانده‌اند که باید وارد فهرست خود کنید، از امکان Auto Complete گوگل کمک بگیرید تا دریابید مردم به دنبا چه کلمات کلیدی دیگری می‌گردند که هنوز به فکر شما نرسیده است. در پایین صفحه نتایج جستجو هم می‌توانید پیشنهادهای گوگل را برای کلمات کلیدی مرتبط دیگر مشاهده کنید.

مرحله چهارم: مطمئن شوید که فهرست شما، ترکیبی از کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی طولانی است. در قسمت‌های بالاتر این مطلب درباره اهمیت موضوع توضیح دادیم و دیگر به جزئیات بیشتر نخواهیم پرداخت. ترافیکی که از کلمات کلیدی Long Tail روانه سایت می‌شوند، معمولاً مربوط به مخاطبانی است که با موضوع کار شما نزدیکی بیشتری داشته و احتمالاً کاربرانی حرفه‌ای‌تر هستند اما این امر به این معنی نیست که کلمات کلیدی اصلی و کوتاه‌تر نباید در فهرست شما حضور داشته باشند.

مرحله پنجم: کار رقبایی را که از کلمات کلیدی شما استفاده می‌کنند زیر نظر بگیرید. لزومی ندارد هر کاری که رقبای شما انجام می‌دهند شما هم عیناً انجام دهید. این مسئله درباره کلمات کلیدی هم صادق است. اگر یک کلمه برای رقیب شما مهم است، لزوماً برای شما نباید مهم باشد، اما به هرحال دانستن آنکه رقبا از چه کلمات کلیدی برای جذب ترافیک استفاده می‌کنند اهمیت فراوانی دارد. کار شما باید متمرکز بر دو جنبه مختلف باشد: بهبود وضعیت خودتان در رابطه با کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا، و پرداختن به کلماتی که رقبا هنوز به سمت آنها نرفته‌اند. یکی از ابزارهای قدرتمندی که می‌تواند در این مرحله به شما کمک کند، SEMrush است.

مرحله ششم: از گوگل ادز یا ابزارهای مشابه برای رسیدن به کلمات کلیدی بهتر استفاده کنید. درباره این یکی هم در بالا توضیح دادیم؛ ابزار Keyword Planner گوگل فرصتی عالی برای بررسی وضعیت کلمات کلیدی و انتخاب بهترین‌ها در میان آنهاست. گوگل ترندز نیز می‌تواند برای رصد روندها و حتی پیش‌‌بینی وضعیت این کلمات در آینده به شما کمک فراوانی کند.

آماده حرکت به مرحله بعدی هستید؟ در فصل آینده درباره تاثیرات کیفیت کار و محتوای شما بر رتبه وبسایت‌تان به به بحث خواهیم پرداخت.

210
2020-10-14 14:38:09
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

23210
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

9199
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

8243
27 آذر 1398