ترفندهای جستجو در گوگل

سئو

..ترفندهای جستجو در گوگل..
سئو

ترفندهای جستجو در گوگل

آموزش جستجو در گوگل؛ معرفی ۳۰ ترفند حرفه ای

بدون شک موتور جستجوی گوگل، یکی از قویترین و بزرگترین موتورهای جستجو در گوگل است.در این موتور جستجو حجم عظیمی از اطلاعات ، مقالات و سایت های مختلف وجود دارد .

با توجه به انبوه اطلاعات در فضای وب،یافتن اطلاعات موردنظر کار ساده و راحتی نیست .خوشبختانه گوگل امکانات مختلفی در اختیار کاربرانش قرار داده است تا افراد از طریق این امکانات بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن به مطالب مورد نظرشان برسند.

در این مقاله قصد داریم با آموزش راهکارها وترفندهای جستجو در گوگل، به شما کمک کنیم تا به سرعت و بطور صحیح به اطلاعات مورد نظرتان دست پیدا کنید.

نحوه عملکرد اپراتورهای جستجوی گوگل

اپراتورهای جستجوی گوگل مجموعه ای از علائم، کدها و کلمات است که کاربر در قسمت جستجوی گوگل وارد می کنند تا نتایج دقیق تری بدست آورند.

به عبارت دیگر ،اپراتورهای گوگل نتایج جستجو را فیلتر می کنند.به این ترتیب تنها صفحات مرتبط در نتایج گوگل مشاهده خواهد شد.

 

معرفی ترفندهای جستجو در گوگل

 

۱- مشاهده تمام نتایج گوگل

اگر قصد دارید تمام نتایج جستجو برایتان نشان داده شود کافی است عبارت موردنظر را در گوگل جستجو کنید.

 

۲-جستجو عبارت کامل

اگر می خواهید فقط عبارت یا کلمه کلیدی موردنظرتان در نتایج جستجو نشان داده شود، می بایست آن عبارت یا کلمه را داخل علامت نقل قول قرار دهید:

“ترفندهای جستجو در گوگل “

 

۳-حذف کلمات غیرضروری

گاهی اوقات می خواهید کلمات غیر ضروری را از نتایج جستجو حذف کنید.برای این منظور یک خط فاصله قرار می دهید و سپس کلمه یا عبارتی که می خواهید حذف شود را تایپ می کنید.به عنوان مثال به دنبال وب سایت هایی هستند که خدمات سئو انجام می دهند اما هدف شما آموزش نیست.در چنین حالتی باید اینطور عمل کنید:

“خدمات سئو-آموزش”

دقت داشته باشید که  بین علامت “-” و کلمه مورد نظر فاصله نباشد.

 

چند ترفند حرفه ای برای حذف کلمات غیرضروری

اگر می خواهید چند کلمه را از نتایج حذف کنید،از علامت فاصله به هر تعداد که نیاز دارید استفاده کنید:

“خدمات سئو-آموزش-کتاب-فیلم”

برای اینکه دقیقا همان کلمه یا عبارت موردنظر از نتایج حذف شود، می بایست کلمه یا عبارت را داخل علامت نقل قول و بعد از علامت فاصله قرار دهید.

خدمات سئو-“آموزش”

در واقع این ترفند،ترکیبی از روش نقل قول و فاصله است.

برای خارج کردن چند عبارت کافی است عبارات مورد نظر خود را پس از علامت فاصله و بین علامت نقل قول قرار دهید.

خدمات سئو-“آموزش سئو“-“کتاب های سئو”

 

۴-استفاده از نشانه (OR) در جستجو

گاهی اوقات جزییات موضوعی که می‌خواهیم در مورد آن جستجو کنیم، ناقص بوده یا  آن‌ها را به یاد نمی‌آوریم.در اینصورت بهتر است از نشانه OR در بین دوکلمه یا عبارت استفاده کنید:

خدمات سئو OR  آموزش سئو

به این ترتیب،تنها نتایج قبل و بعد از OR نمایش داده می شود.

نکته:  ORباید با حروف بزرگ نوشته شود.همچنین می توان به جای نشانه OR از علامت I استفاده کرد.

 

۵-استفاده از نشانه (*) برای دریافت نتایج بیشتر

از این نشانه زمانی استفاده می کنیم که قصد داریم کلمه ای را جستجو کنیم که بخش از آن را به یاد نمی آوریم .در اینصورت به جای آن کلمه یا عدد علامت * را می گذاریم. به این ترتیب موتورهای جستجو معادل علامت * کلمه موردنظر را جستجو می کند:

“خدمات*سئو”

 

۶-استفاده از علامت (+) برای افزودن کلمه یا عبارت به نتایج جستجو

اگر قصد دارید درباره یک موضوع در گوگل سرچ کنید و می خواهید که حتما زیرمجموعه یا شاخه معینی از این موضوع نمایش داده شود،می توانید کلمه یا عبارت موردنظرتان را با علامت + به جستجوی تان اضافه کنید.

خدمات سئو+سئو تکنیکال

نکته : اگر از تکنیک علامت نقل قول و علامت + به طور همزمان استفاده کنید،آنگاه تنها یک عبارت به نتایج جستجوی خود اضافه کرده ایم.بعبارت دیگر مرتبط ترین نتایج به ما نشان داده خواهد شد.

خدمات سئو+”سئو تکنیکال”

 

۷- استفاده از دستور  Around( x) در نتایج جستجو

اگر قصد دارید عبارت خاصی را ،مثلا عنوان یک مقاله، سرچ کنید اما تنها چند کلمه از آن را به یاد دارید،می توانید در قسمت کلمات فراموش شده واژه around را تایپ کنید سپس در داخل پرانتز تعداد کلماتی را که از عبارت حذف شده اند،  قرار دهید.

خدمات سئوAROUND( 3)ویدئو

در این مثال موتورهای جستجو تنها نتایجی را بدست می اورند که دو عبارت “خدمات سئو” و ” ویدئو” به فاصله ۳ کلمه از هم قرار دارند.

 

 

۸- جستجو از طریق بازه اعداد یا بازه زمانی

اگر قصد خرید محصولی را دارید و می خواهید قیمت آن در رنج مشخصی باشد،یا به اطلاعاتی نیاز دارید که متعلق به دوره زمانی خاصی است،می توانید بازه عددی موردنظرتان را به جستجو اضافه کنید و سپس سه نقطه میان آن دو عدد قرار دهید.

Men’s watch $100…$۲۰۰

این دستور به شما اجازه می‌دهد تا صفحات ایندکس شده‌ی یک سایت را بررسی کنید که این موضوع برای کارشناسان سئو بسیار ارزشمند است.

 

۹- جستجو برای نتایج محلی در گوگل

جستجو بر اساس موقعیت محلی یکی از بهترین روش ها برای هدف گیری کاربران در یک منطقه خاص است.برای این منظور بعد از وارد کردن عبارت یا کلمه مورد نظر،دستور loc: و سپس نام منطقه را تایپ کنید:

 آژانس خدمات سئوloc:mashhad

۱۰- جستجو بر اساس نویسنده،مالک محتوا یا اثر

برای انجام چنین جستجویی کافی است نام نویسنده را بدون درج فاصله بعد از دستور    allinpostauthor:قرار دهید.

Allinpostauthor:victor hogo

 

۱۱- جستجوی تعریف عبارت و کلمه

برای اینکار تنها کافیست دستور :define را قبل از عبارت یا کلمه مورد نظر وارد نمایید:

Define:seo

 

۱۲- جستجو با استفاده از مترادف‌ها

اگر می‌خواهید وب‌سایت‌هایی را بیابید که در زمینه‌ موردنظرتان فعالیت می‌کنند؛ کافی است در جستجوی خود از نشانه “~” استفاده کنید:

seo~content

 

۱۳-جستجوی صفحات یک سایت

اگر بخواهید نتایج جستجوی تان تنها از یک وب سایت معین باشد تنها کافی است که مقدار site:website.com را سرچ نمایید. بجایwebsite.com، آدرس سایت مورد نظر را وارد نمایید:

Site:seorooz.net

نکته:اگر این دستور را با کلمه کلیدی موردنظر وارد کنید،آنگاه تمام نتایج جستجوی مرتبط با کلمه کلیدی موردنظرتان در همان وب سایت نمایش داده می شود.

Site:seorooz.net”سئو در اینستگرام

 

۱۴-یافتن اطلاعات درباره سایت ها

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری از یک وب سایت بدست بیاورید،می بایست قبل از وارد کردن URL وب سایت موردنظر دستورinfoرا وارد کنید.

Info:seorooz.net

 

۱۵- یافتن وب سایت های مشابه

فرض کنید موضوع جالبی در اینترنت یافته‌اید و می‌خواهید وب‌سایت‌هایی را که محتوای مشابهی دارند بیابید. برای انجام این کار کافی است که از عبارت “:related” استفاده کرده و سپس آدرس سایت مد نظر را وارد کنید. در نظر داشته باشید که میان عبارت و آدرس وب‌سایت مدنظرتان فاصله قرار ندهید.

Related:seorooz.net

 (site:.net OR site:.com)سئو تکنیکال

 

۱۶-پیدا کردن نسخه Cache شده سایت

اگر به دنبال نسخه cache شده ی یک وب سایت هستید، از دستور cache: و آدرس سایت استفاده کنید.

Cache:seorooz.net

 

۱۷-جستجو ی هشتگ (#)

برای پیداکردن هشتگ های مرتبط یا معروفی که در شبکه های اجتماعی استفاده شده اند، می بایست علامت # سپس کلمه موردنظر را در گوگل وارد کنید.

نکته:در زبان انگلیسی تمام حروف باید به هم چسبیده باشند.در فارسی برای ایجاد هشتگ چند کلمه ای از علامت _ جهت ارتباط کلمات استفاده می شود.

 

۱۸- یافتن یک دامنه خاص

برای پیداکردن یک نوع دامنه خاص در گوگل از دستور site:  استفاده کنید و سپس پسوند دامنه (بطورمثال.net) را بعد از آن اضافه کنید.

Site:.net

چند ترفند حرفه ای در پیدا کردن دامنه

اگر کلمه یا عبارت خاصی به آن اضافه کنید،تمام دامنه های موردنظر بهمراه آن کلمه یا عبارت نمایش داده می شوند.

Site:.net”سئو تکنیکال

با ترکیب علامت OR و دستورsite: می توان چند نوع دامنه را در گوگل سرچ کرد.

 

 

۱۹-جستجو برای تیتر یا URL

برای یافتن نام یک مقاله کافی است که عبارت “:intitle” را قبل از وارد کردن واژه‌های جستجو قرار دهید. در نظر داشته باشید که نباید میان آنها فاصله باشد.

Intitle:خدمات سئو

 

نکته: برای یافتن کلمات کلیدی به کار رفته در URL یک وب سایت می‌توانید از عبارت “inurl” استفاده کنید.

inurl:خدمات سئو

 

۲۰-جستجو بر اساس فرمت فایل

برخی مواقع شما بدنبال یافتن یک فایل خاص ZIP یا PDF هستید . برای انجام جستجو می توانید از دستور filetype: استفاده کنید.

Filetype:pdfخدمات سئو

 

 

۲۱-شناسایی صفحات ناامن

برای یافتن صفحاتی از یک وب سایت که ایمنی خوبی ندارند،به شکل زیر عمل کنید:

Seorooz.net –inurl:https

 

۲۲-خارج کردن ساب دامنه ها از نتایج گوگل

این روش ترکیبی از دستور site: و inurl: است :

Site:seorooz.net-inurl:www

به این ترتیب هر صفحه ای که با  www شروع می شود از نتایج جستجو حذف می گردد.

 

۲۳-جستجوی عکس

برای جستجوی عکس در گوگل کافی است ابتدا به صفحه جستجوی عکس گوگل بروید(روی لینکimageکلیک کنید) .سپس عکسی را که می خواهید با روش درگ کردن یا آپلود به گوگل بدهید.

نکته: در صفحه جستجو ی عکس گوگل،عبارت “here Drop image” برای درگ کردن و عبارت”upload an image” برای آپلود عکس درنظر گرفته شده است.

 

 

۲۴-یافتن اطلاعات مربوط به سهام شرکت ها

این نوع جستجو درحال حاضر برای زبان فارسی فعال نیست.با این وجود برای نمادهای انگلیسی می توانید فقط نماد را تایپ کنید تا تمام اطلاعات مربوط به آن سهم را مشاهده کنید.

مثال:GOOG

 

۲۵-جستجو برای ماشین حساب گوگل

برای اینکار تنها کافیست یک مقدار جمع، ضرب و مانند آنها را در گوگل وارد کنید. برای مثال ۲+۲ را وارد کنید مشاهده خواهید کرد که نتیجه این مقدار به همراه ماشین حساب در نتایج جستجو نمایش داده می شود.

 

۲۶- مشاهده وضعیت آب و هوا در گوگل

برای مشاهده اب و هوای منطقه خاص ، نام منطقه و سپس کلمه weather را تایپ کنید:

Mashhad Weather

 

۲۷-یافتن قیمت انواع ارز در گوگل

برای مثال عبارت Dollar یا Euro را در گوگل سرچ کنید. اگر با آی پی ایران باشید خواهید دید که قیمت ارز بصورت ریال برای شما نمایش داده می شود. همچنین با ابزار آن می توانید از قیمت انواع ارزها به ریال یا واحدهای دیگر مطلع شوید.

 

۲۸-یافتن تایمر در نتایج گوگل

اگر در حین کارتان می‌خواهید زمان انجام کاری را تنظیم کنید، خیلی راحت می‌توانید روی دسکتاپتان از تایمر گوگل استفاده کنید. کافی است مدت زمان دلخواهتان را به همراه کلمه‌ی timer تایپ کنید.

مثال:۱۰min timer

 

۲۹-یافتن زمان سنج در گوگل

اگر عبارت stopwatch را گوگل کنید، یک زمان‌سنج در اختیارتان خواهد بود.

 

۳۰-یافتن زمان طلوع و غروب خورشید

کافی است عبارات sunrise (طلوع خوشید) و sunset (غروب خورشید) را به طور مستقیم به همراه نام شهر به انگلیسی تایپ کنید.

مثال:sunset mashhad

 

در این مقاله تلاش کردیم کاربردی ترین روش های جستجو در گوگل را به شما اموزش دهیم.به یاد داشته باشید که جستجوی حرفه‌ای در گوگل یکی از ویژگی‌های مهم برای هر کارشناس سئو، تولید کننده محتوا یا یک کارشناس بازاریابی دیجیتال است.

بنابراین با یادگیری و پیاده سازی تکنیک های جستجوی گوگل هم در زمان و هزینه تان صرفه جویی کنید و هم به منبع عظیمی از اطلاعات مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید.

منبع : seorooz  |  
477
2020-08-28 08:00:32
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

23129
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

9020
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

7717
27 آذر 1398