تعریف انواع بازاریابی

سئو

..تعریف انواع بازاریابی..
سئو

تعریف انواع بازاریابی

در این مقاله از سئو روز به تعریف انواع بازاریابی (با مثال) می پردازم. بازاریابی یا همان استراتژی یک شرکت در جهت برقراری ارتباط با مشتری تاریخچه ۱۰۰ ساله داره و ما قصد داریم شما رو با انواع و تغییرات استراتژی های آن در طول این ۱۰۰ سال آشنا کنیم.

بازاریابی در گذشته به معنای فروش کالا به مشتری به صورت فیزیکی بوده؛ به گونه ای که مشتری محصول رو در دستان خود می­دید و سپس تصمیم به خرید می­گرفت. اصل معنای بازاریابی با گذشت زمان تغییر نکرده، بلکه ظهور تکنولوژی، استراتژی های جدیدی در زمینه بازاریابی ایجاد کرده.

نظریه های بازاریابی قدیمی که تا همین چند دهه گذشته بسیار عامه پسند بودن، در سناریو امروزی هیچ جایی ندارن. با اختراع تلویزیون، تلفن، کامپیوتر و اینترنت پلتفرم های بسیاری برای بازاریابی به وجود اومد و هر روز استراتژی جدیدی در زمینه بازاریابی معرفی شد. فهرست نامحدودی از انواع بازاریابی وجود داره که قراره تو این سری مطالب باهاشون آشنا بشین.

این استراتژی ها عبارتند از:

بازاریابی اجتماعی، بازاریابی خدماتی، بازاریابی سبز، بازاریابی جامع، بازاریابی مستقیم، بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی داخلی، بازاریابی تعاملی، بازاریابی خارجی، بازاریابی رابطه ­ای، بازاریابی مخفی، بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی متنوع و بازاریابی دیجیتال

نوع اول بازاریابی اجتماعی

در بازاریابی اجتماعی برای کسب امتیازات اجتماعی از قوانین بازاریابی تجاری استفاده می­شه.

عبارت بازاریابی اجتماعی اولین بار توسط فیلیپ کولتر و جرارد زاتمن در دهه ۱۹۷۰ با چاپ مقاله ای تحت عنوان « بازاریابی اجتماعی-رویکردی در جهت تغییرات اجتماعی برنامه­ریزی شده» در مجله بازاریابی مطرح شد.

آنها به این نتیجه رسیدن که برای ارائه ایده­ها، نگرشها، و رفتارها به منظور داشتن اجتماع انسانی بهتر می­توان از قوانین بازاریابی تجاری استفاده کرد. همان قوانینی که برای فروش محصولات و خدمات به کار می­بریم.

هدف اصلی بازاریابی اجتماعی به دست آوردن نفع اجتماعی با تغییر در رفتار است و مسائل مالی برای کسی مطرح نیست.

مثلاً بستن کمربند موقع رانندگی، چکاپ­های منظم پزشکی، تشویق خانواده­ها برای واکسیناسیون به موقع بچه ­ها، و تشویق مردم برای مصرف کمتر دخانیات جزء اهداف بازاریابی اجتماعی هستن.

می­تونیم به نمونه­ های عینی از بازاریابی­های اجتماعی اشاره کنیم: کمپین آمیتا باچان، هنرپیشه معروف هندی، برای ریشه کن کردن فلج اطفال، کمپین زینت امان، هنرپیشه هندی، برای تشویق بیماران در قبول روشهای درمان و ویرندر سین، بوکسور معروف، برای اهدای خون.

کولتر و آندرسن به این نتیجه رسیدن که تنها تفاوت بازاریابی اجتماعی با بازاریابی تجاری، اهداف بازاریاب و اهداف سازمان اوست.

بازاریابی اجتماعی به دنبال تاثیر­گذاری روی رفتار مردم است تا کل جامعه به نفع جمعی برسن. از این رو مفهوم بازاریابی اجتماعی در جوامع پیشرفته مثل آمریکا، بریتانیا، استرالیا و آلمان به خوبی رشد کرده.

در سه زمینه عمده سیاست، استراتژی و پیاده­ سازی می­تونیم از بازاریابی اجتماعی استفاده کنیم:

سیاست: بازاریابی اجتماعی به ما کمک می­کنه تا مطمئن باشیم سیاست ما بر اساس درک زندگی مردم است و از این رو اهداف سیاست رو واقعی و قابل دسترسی می­کنه. مثال: سهمیه بندی آب در اردن

استراتژی: بازاریابی اجتماعی این امکان رو برای شما فراهم می کنه تا منابع خود رو مقرون به صرفه کنین و استراتژی­هایی انتخاب کنین که بهترین تأثیر رو در طول زمان داشته باشن. مثال: استراتژی مقابله با سرطان ریه در انگلستان

پیاده­ سازی: بازاریابی اجتماعی شما رو قادر می­کنه محصولات، خدمات و راههای ارتباطی خودتون رو براساس نیازها و انگیزه­های مردم توسعه بدین. مثال: صندلی ماشین کودک در تگزاس

قوانین بازاریابی اجتماعی

۱- تلاشها باید در جهت بالا بردن درک مشتری باشه. در اینجا مشتری کسی است که باید رفتارش را تغییر دهد. باید با پرسش و مصاحبه با این افراد، نیازها، انگیزه­ ها و ترس های آنها شناخته و تحلیل بشن.

۲- جامعه انسانی مورد نظر باید به گروه­ های کوچکتر تقسیم بشه تا برنامه­ های بازاریابی اجتماعی موثر­تر باشن. باید افرادی که نیازها و خصایص خود رو مطرح کردن، با سیاستهای خاصی شناسایی و گروه­ بندی بشن.

به عنوان مثال، در کمپین ریشه ­کنی فلج اطفال، گروه هدف شامل والدین با فرزند زیر ۵ سال است.

۳- ماهیت بازاریابی اجتماعی، تغییر رفتار مردم است. گروه بازاریابی اجتماعی باید با مردم در تعامل باشه، و آنها رو تشویق کنه تا باورها و سبک زندگی خود رو تغییر بدن. یک سیاست ارتباطی مؤثر  برای تشویق مردم در قبول تغییرات بسیار حیاتی است.

۴- باید نیروهای مشوق مردم شناسایی بشن. برنامه­ ها باید در نظر مردم معقول باشن و به آنها کمک کنن تا منفعت این تغییر برای جامعه رو درک کنن.

۵- باید از ابزارهای ارتباطی متفاوت و گسترده­ای برای ارتباط با مردم استفاده شود. رسانه­ های جمعی مثل تلویزیون، رادیو، روزنامه و رسانه­ های تبلیغات محیطی مثل بیلبوردها، پوسترها و … برای ارتباط گسترده با مردم مناسب هستن.

۶- مشتریان باید در برنامه­ ها و پیاده ­سازی تغییرات رفتاری حضور پررنگ داشته باشن. نظرات عموم در توسعه سیاستهای بازاریابی اجتماعی و ارائه خدمات بسیار مهم هستن و باید آنها رو مد نظر داشت.

۷- برای بهبود ارتباطات و تشویق به تعامل مؤثر با مخاطبان، باید با شرکاء ، ذینفعان و سایر سازمان هایی که از همان ارزش ها و عقاید مشترک برخوردار هستن، همکاری خوبی شکل گیرد.

۸- بازاریابان اجتماعی باید در فعالیتهای ارتباطی و بازاریابی پاسخگو باشند و استانداردهای اخلاقی بالایی رو از خود نشان دهند. آنها باید به ارزشهایی مانند امانت­داری ، صداقت و بی طرفی پایبند باشن.

فرایند بازاریابی اجتماعی

۱- آماده­ سازی:

در فاز آماده­ سازی باید پایه و اساس فرآیند بازاریابی اجتماعی شکل بگیرد. درک مسئله، بازار هدف، و محیطی که برنامه باید در آن اجرا شود، بسیار مهم است. شرکاء باید در زمینه فرایند برنامه­ ریزی، اهداف پروژه، منابع مورد نیاز و رسانه ­های ارتباطی مورد استفاده با هم اتفاق نظر داشته باشند.

۲- تعریف مسئله و هدف:

مسئله باید از نقطه نظر اجتماعی تعریف بشه. باید علل بالقوه را مطالعه و نتیجه مطلوب را مشخص کنیم. باید کمپین­های مشابه رو تحلیل کنیم تا درک خوبی نسبت به یک مسئله خاص و چگونگی شناخت نتایج پیش­بینی شده بدست آوریم. به عنوان مثال، اگه مسئله مصرف مواد مخدر در بین جوانان باشه، می­توان علت اصلی رو بیکاری و افسردگی تعریف کرد. ابتکاراتی در زمینه آموزش حرفه­ای به جوانان درگیر اعتیاد و مشاوره ترک اعتیاد برای آنها می­تونه تهدید رشد اعتیاد رو تا حدی کنترل کنه.

۳- بصیرت در درک مشتری:

شناسایی گروه هدف در برنامه بازاریابی اجتماعی بسیار مهم است. می­توان با تحلیل رفتار، باورها و سبک زندگی کنونی مشتری، بینشی در رابطه با شخصیت او به دست آورد. مشتری باید بداند تغییر رفتار او چه مزیت­هایی دارد. باید گامهایی برداریم تا تأثیرات منوانع احتمالی بر سر راه تغییر رفتار مشتری رو محدود کنیم. اهداف رفتاری خاص برای هر بازار هدف باید با در نظر گرفتن منحصر به فرد بودن آنها تعیین بشه.

۴- توسعه استراتژی:

باید بینشی برای آینده داشته باشیم. ابتدا باید گرفتاری های بالقوه مشتریان در نظر گرفته شود. اهداف باید براساس اهمیت آنها اولویت بندی بشن و باید ابتدا مهمترین هدف رو دنبال کنیم.

روند سفر مشتری از رفتار کنونی به رفتار متصوّر ما هم باید برنامه­ ریزی بشه. باید جذابیت تبلیغاتی منحصر به فردی در کمپین وجود داشته باشه که می­توان آن را از تعامل با مردم به دست آورد. باید در زمینه عناصر هسته ­ای استراتژی از جمله پیامها، زبان، نمادها، شبکه ­های ارتباطی و …؛ بین اعضاء کمپین اتفاق نظر وجود داشته باشه.

۵- پیاده ­سازی:

استراتژی توسعه یافته باید به مرحله عمل برسه. باید برای به انجام رساندن وظایف، جدول برنامه زمانی ایجاد کرد. باید ابتدا اهداف برنامه ­ریزی شده رو تست کنیم تا اگر تغییراتی مورد نیاز بود،آنها رو اعمال کنیم.

بازاریاب باید با گروه هدف در تعامل باشه و آنها رو تشویق کنه تا برای منافع جمعی دائمی رفتارهای اجتماعی خود رو تغییر بدن.

۶- مرور:

باید پیشرفت های به دست اومده از بازاریابی اجتماعی رو اندازه گیری کنیم. باید هر گام از بازاریابی رو بررسی و اصلاحات مورد نیاز رو اعمال کنیم. باید تجربیات خود رو با سازمان هایی که اهداف ما رو دارن، به اشتراک بگذاریم. هدف نهایی بازاریابی اجتماعی ایجاد منافع اجتماعی است.

تأثیر بازاریابی اجتماعی رو می توان در تغییرات مثبتی مانند کاهش مصرف دخانیات ، کاهش میزان مرگ و میر نوزادان ، افزایش تعداد دختران تحصیل کرده در مدارس و … که ناشی از چنین تلاش هایی است، مشاهده کرد.

نوع دوم بازاریابی خدماتی

خدمات فعالیت های اقتصادی نامحسوس هستن که نیازهای خاصی از مشتری را برآورده می کنن. ماهیت برخی خدمات کاملاً نامحسوسه، در صورتیکه برخی خدمات دیگه وابسته به کالاهای محسوس هستن. تولید و ارائه خدمات همزمان اجرا می­شن، به عنوان مثال، خدمات قابل ذخیره ­سازی نیستن و در محل فروش مصرف می­شن. آنها قابل دیدن یا لمس کردن نیستن؛ فقط می­تونیم خدمات رو تجربه کنیم. 

بانک داری، بیمه، آرایشگری، کترینگ، و خدمات پزشکی مثالهایی از خدمات هستن. خدمات تفاوت بسیار زیادی با محصولات دارن، و به همین دلیل به استراتژی­های بازاریابی کاملاً متفاوتی نیاز دارن.

ویژگی­ های منحصر به فرد خدمات:

۱- نامحسوس:

خدمات فیزیکی نیستن. نمی­توان آنها رو نگهداری، مشاهده، لمس یا مزه کرد. آنها صاحب ندارن. میزان نامحسوس بودن خدمات با یکدیگه فرق داره. میزان محسوس بودن برخی خدمات مثل آموزش صفره، درحالیکه برخی دیگه مثل کترینگ، خیاطی و خدمات پزشکی دارای محصولات قابل مشاهده از جمله غذا، لباس و دارو هستن.

۲- متنوع:

انواع خدمات تفاوت بسیار زیادی با هم دارن. حتی اگه یک تأمین کننده به مشتریان متفاوتی خدمات رسانی کنه، نوع خدمات ارائه شده در جزئیات متفاوت هستن. استاندارد سازی خدمات از استاندارد سازی محصولات دشوارتر است. کیفیت خدمات بستگی به محل و زمان ارائه آن داره. در موارد بسیاری، خدمات برای هر مشتری به صورت متفاوتی سفارشی می­شه. به عنوان مثال، یک معلم برای دانش­آموزان باهوش و تنبل، روشهای تدریس متفاوتی داره.

۳- جدایی ناپذیر:

خدمات از ارائه دهندگانشون جدایی ناپذیرن. آنها هم زمان تولید، ارائه و مصرف می­شن. خدمات پزشکی خاص جدا از پزشک تأمین کننده آن وجود نخواهد داشت و مهارت یک آرایشگر نمی­تونه از او جدا بشه.

۴- فناپذیر:

خدمات به محض مصرف از بین می­رن. هنگامی که معلم در کلاس کتاب خود رو می­بنده، دانش ­آموزان تجربه آموزش در کلاس رو از دست می­دن. سخنرانی که ایراد شده، در همان زمان تکرار نمی­شه. خدمات کاملاً فناپذیرن. اگه خدمات به موقع مصرف نشه، سودمندی خود رو از دست می­ده. یک صندلی خالی در اتوبوسی در حال حرکت نشان دهنده خدمات هدر رفته است. کاربرد آن قابل بازیابی نیست.

بازاریابی خدمات به دلیل نداشتن اجزاء مشهود، تفاوت بسیار زیادی با بازاریابی محصولات دارد. اما حتی خدمات هم موارد مشهودی دارن که نشان­دهنده کیفیت خدمات ارائه شده­اند. این موارد می­تونه محیط بانک، غذای رستوران، چیدمان نیمکت­های کلاس و … باشه.

افرادی که خدمات رو ارائه می­دن هم می­تونن به درک مشتری از خدمات کمک کنن. کارکنان خوش اخلاق ، قابل اعتماد و خوش برخورد می تونن به ایجاد تصویر مثبت در ذهن مشتری کمک کنن. به عبارت دیگه، عدم پاسخگویی کارمندان ، محیط کثیف یا اشتباهات در وب سایت شرکت ، مصرف کنندگان بالقوه را فراری می­ده.

۵- تغییر تقاضا:

تقاضا برای خدمات نوسانات گسترده­ای داره و می­تونه فصلی باشه. تقاضا از طرف توریسم فصلی است. تقاضا برای سایر خدمات مثل حمل و نقل عمومی، زمین کریکت و دوره ­های آموزشی گلف نوسانات بسیاری داره.

۶- قیمت گذاری خدمات:

کیفیت خدمات را نمی­توان استانداردسازی کرد. اغلب قیمت­گذاری خدمات بر اساس تقاضا و رقابت تعیین می­شه. اجاره اتاق در نقاط توریستی متناسب با تقاضا و فصل نوسان می کنه و بسیاری از ارائه دهندگان خدمات، در زمان­های خاصی از سال تخفیف ارائه می دن.

مثلث بازاریابی خدمات

کریستین گرونروس در سال ۲۰۰۰، مدل مثلث بازاریابی خدمات رو ارائه کرد. این مثلث رابطه بین سه عنصر اساسی صنعت خدمات- شرکت، کارمندان، مشتریان- را به خوبی نشان می­ده. این مدل بر تقسیم وظایف بازاریابی به سه طبقه مهارت های مورد نیاز، استراتژی­ها و اولویت­ های بازاریابی خدمات تأکید داره:


بازاریابی داخلی 

بازاریابی داخلی شرکت را به کارمندان وصل می­کنه، یعنی به کارمندان آموزش می­ده تا خدمات رو به مشتریان برسونن. اهداف سازمانی به کارمندان معرفی و درخواست­ ها و مشکلات آنها رفع می­شه. از طریق سیستم پاداش، به بهترین مجریان بازاریابی پاداش داده می­شه تا از تلاش آنها تقدیر بشه.

بازاریابی خارجی

این بازاریابی شکل مستقیم بازاریابی خدمات است. در این روش شرکت از طریق وبسایت، تبلیغات، رسانه­های اجتماعی و سایر پلتفرم های مرتبط به مشتریان هدف دسترسی پیدا می­کنه تا کسب و کار خود رو ادامه بده.

بازاریابی تعاملی

یکی از وظایف حیاتی بازاریابی ارائه حقیقی خدمات به مشتریان توسط کارمندان است. موفقیت بازاریابی تعاملی به اجراء مناسب بازاریابی داخلی و خارجی بستگی داره. در بازاریابی تعاملی، هدف کارکنان رضایت مشتری ، ارتباط طولانی مدت و حفظ مشتری است. تصویر شرکت در دستان کارمندان قرار داره.

منبع : seorooz  |  
201
2021-03-03 11:07:15
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

24257
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

10574
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

10027
27 آذر 1398