تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت چیست؟

برنامه نویسی

..تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت چیست؟..
تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت چیست؟
برنامه نویسی

تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت چیست؟

در حالی که به نظر می رسد نام آنها حاکی از ارتباطی است ("آیا جاوا اسکریپت یک اسکریپت در جاوا است؟")، این بزرگترین شباهت است. این دو زبان به هیچ وجه از لحاظ فنی یا تکنیکی ارتباطی یا یکدیگر ندارند. این دو تنها اسم های مشابه دارند. 

چرا نام این دو زبان در برنامه نویسی و طراحی سایت مشابه است؟

این شباهت (و سردرگمی ناشی از آن) عمدی است.

جاوا ، که در سال 1990 توسط جیمز A. گوسلینگ ، دانشمند رایانه در Sun Microsystems ایجاد شد ، در اواخر سال 1995 وقتی که نت اسکیپ زبان برنامه نویسی خود را JavaScript را فراخواند، بسیار محبوب بود. کاهش محبوبیت جاوا یک اقدام تجاری هوشمند بوده است.

واقعیت این است که جاوا اسکریپت، طراحی شده توسط Brendan Eich از Netscape، در ابتدا LiveScript نامیده می شد، اما توافق بازاریابی بین Netscape و Sun باعث شد Netscape بتواند نام آنرا به JavaScript برای اهداف برندسازی تغییر دهد. در آن زمان، Sun توافق کرده بود که اجازه دهد Netscape مرورگر پیشرو خود را با زمان اجرا Java به همراه داشته باشد. تغییر نام بخشی از معامله بود.

از آن زمان، احتمالاً جاوا محبوبیت زیادی پیدا کرده است، اما جاوا اسکریپت قطعاً ... نه. می توان گفت که جاوا اسکریپت مدیون افزایش جذابیت نام جاوا است. البته میتوان حدس زد که موافق این موضوع نیستند. اما نتیجه اصلی این است : علاوه بر کنوانسیون نامگذاری، این دو زبان هیچ اشتراکی با یکدیگر ندارند. 

تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت چیست؟ 

جاوا در مقابل جاوا اسکریپت : مقایسه سریع

تفاوت

  • جاوا یک زبان برنامه نویسی "شی گرا" استاتیک است که روی سیستم عامل های مختلف کار می کند. اما جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا (یا زبان نوشتاری) است که برای پویا کردن وب سایت ها و برنامه ها استفاده می شود.
  • جاوا مبتنی بر کلاس است. جاوا اسکریپت پویا است.
  • جاوا یک زبان مستقل است - اما جاوا اسکریپت کمی وابسته به احساسات است، به این معنی که با HTML و CSS در صفحات وب کار می کند تا محتوای پویا ایجاد کند.
  • در سال 2019، یادگیری جاوا اسکریپت برای توسعه دهندگان وب یک امر ضروری است زیرا تقریباً در همه جا مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که جاوا تا حد زیادی یک "زبان برنامه نویسی نسل قبلی" محسوب می شود، اگرچه مطمئنا بسیاری از سایت ها هنوز از آن استفاده می کنند.

جاوا در مقابل جاوا اسکریپت : مقایسه سریع

شباهت ها

همانطور که گفتیم تعداد زیادی شباهت نمیتوان بین این دو زبان پیدا کرد اما با اینحال وب پن تست چند مورد از آن ها را در ادامه برای شما معرفی کرده است :

  • هر دو جاوا و جاوا اسکریپت بیشتر در برنامه های سمت مشتری استفاده می شوند
  • هر دو جاوا و جاوا اسکریپت از ترکیب C استفاده می کنند
  • جاوا اسکریپت برخی از قراردادهای نامگذاری جاوا را کپی می کند. 

کدام زبان را باید یاد گرفت؟ جاوا یا جاوا اسکریپت؟

مقایسه بین جاوا با جاوا اسکریپت مثل مقایسه سیب با پرتقال است، اما اگر مجبور به انتخاب یکی باشید، پیشنهاد ما جاوا اسکریپت است!

طبق گفته GitHub، از سال 2018، " مخازن ایجاد شده توسط جاوا اسکریپت نسبت به هر زبان دیگری بیشتر است." GitHub همچنین گزارش داد که جاوا اسکریپت و پایتون نیز به ویژه در مقایسه با زبانهای دیگر مانند روبی، سال به سال رشد کرده و محبوبیت زیادی بدست می آورند. 

اشتباه برداشت نکنید : جاوا هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرد و بسیار پرطرفدار است و مباحث زیادی وجود دارد که باید در سال 2019 از جاوا یادبگیرید. اما جاوا اسکریپت یک نقطه شروع ایده آل برای مبتدیانی است که فقط علاقه مند به یادیگیری کد هستند، خصوصا کسانی که مایلند یک شغل توسعه دهنده وب را بدست آورند بسیار مناسب است. واقعاً، این مهارت کاملاً متناسب است تا بتواند در مورد مجموعه ای از نقشهای مرتبط با فناوری کاربردی داشته باشد، یک ویژگی که صرف نظر از نوع موقعیت فناوری مورد نظر خود، مفید واقع خواهید شد.

در پایان، هرچند انتخاب بین این دو زبان دشوار است، بنابراین اگر واقعاً مطمئن نیستید سعی کنید هدف نهایی خود را در نظر بگیرید و جوانب مثبت و منفی هر یک را بسنجید کنید.
 

36
17 دی 1398
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
آموزش قرعه کشی در اینستاگرام
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

 آموزش قرعه کشی در اینستاگرام با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

10761
24 فروردین 1398
bit.ly چیست ؟
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند.علت استفاده از...

1054
27 آذر 1398
آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی)
برنامه نویسی

آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی)

آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی)افزونه دکان در طراحی سایت فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی سایت در این مورد به گونه ای است که در یک وب سایت، چندین فروشنده امکان قرار دادن و فروش محصولات خود را، در پنل های جداگانه دارند.برای عضویت و قرار دادن محصولات در آن ابتدا وارد وب سایت مورد نظر که با افزونه دکان ایجاد شده است، شوید....

868
04 دی 1397