تفاوت بین طراحی UX و UI

طراحی سایت

..تفاوت بین طراحی UX و UI..
طراحی سایت

تفاوت بین طراحی UX و UI

اگر در زمینه طراحی وب سایت یک مبتدی باشید، باید گفت که در آن از اصطلاحات خاصی استفاده می شود که شاید برای همه به خصوص مبتدیان آشنا نباشند. UI و UX از همین اصطلاحات هستند که هرکدام از آن ها معانی مختلفی دارند. عبارت UX مخفف شده کلمات User Experience design بوده و بیشتر برای مفهوم تجربه و احساس کاربران از مشاهده صفحات وب سایت مورد استفاده قرار میگیرد. UI اما مخفف شده کلمات User Interface design بوده و به معنی قسمتی از طراحی سایت بوده که هنگام تماشای وب سایت بوسیله کاربر قابل مشاهده می باشد. برای اینکه بدانید این دو ویژگی چه هستند و چه تفاوتی دارند، در ادامه همراه وب پن تست باشید. 

تفاوت بین طراحی UX و UI

مطالب مرتبط :

تعریف "UX" و "UI" 

UX Design مخفف شده کلمات Design Experience User به معنی تجربه کاربری بوده، در حالی که UI Design مخفف عبارت Design Interface Design به معنی طراحی رابط کاربری است. هر دو عنصر برای یک محصول بسیار مهم هستند و با هم همکاری می کنند. و این امر به بخش های بسیار متفاوتی از روند و رشته طراحی اشاره می کنند. در جایی که طراحی UX زمینه تحلیلی و فنی تری داشته باشد، طراحی UI به آنچه ما طراحی گرافیکی می نامیم نزدیکتر است، اگرچه مسئولیت ها تا حدودی پیچیده تر هستند.

تعریف "UX" و "UI" 

UX یا تجربه کاربری چیست؟

UX رفتارها، حالت ها و احساسات کاربرانی بوده که در هنگام استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص در آن ها بوجود می آید. UX قادر است همه مزیت ها، رفتارها، اعتقادات، عواطف، پاسخ های روانی و فیزیک و ... را در هنگام استفاده کردن از وب سایت و حتی بعد از آن در نظر بگیرد. به همین خاطر یکی از مهم ترین وظایف طراحان در هنگام طراحی سایت، بوجود آوردن یک محیط زیبا برای کاربران است. به صورتی که بتواند هیجان و احساسات کاربران را نشان دهد. 

UX یا تجربه کاربری چیست؟

UI یا رابط کاربری چیست؟

در مقابل UX، باید گفت که UI اثرات متقابل وب سایت بر کاربران می باشد. هدف از این تاثیر، بدست آوردن اجازه برای اثر خوب و مثبت بر روی آنهاست. هنگامی که از UI حرفی زده می شود، به این معنی است که می بایست روی چگونگی ارائه محصولات متمرکز بود، به این معنی که صفحه ها میبایست طوری طراحی بشوند که اهداف UX به حقیقت بپیوندند. 

UI یا رابط کاربری چیست؟

تفاوت بین طراحی UX و UI

در ابتدایی ترین سطح، UI از تمام عناصری تشکیل شده است که به شخص اجازه می دهد تا با یك محصول یا خدمات در تعامل باشد. UI اغلب با طراحی UX اشتباه گرفته می شود، طراحی UI بیشتر به سطح و احساس کلی یک طراحی توجه دارد، در حالی که UX کل طیف تجربه کاربر را پوشش می دهد. اگر بخواهیم این دو را با هم مقایسه کنیم اینطور باید گفت که تصور کنید UX به عنوان وسیله نقلیه بوده و UI به عنوان فرمان ماشین است. در رابط کاربری گرافیکی، شما باید زیبایی شناسی و انیمیشن های دلپذیری ایجاد کنید که ارزشهای سازمان شما را منتقل کرده و قابلیت استفاده را به حداکثر برساند.

UI و  UX در اکثر شرایط در طراحی به جای هم استفاده می شوند. در حالی که این دو تفاوت بسیار زیادی باهم دارند، که در ادامه نام برده ایم :

  1. در واقع UI فقط قسمتی از UX به حساب می آید. تمام یک محصول UX بوده و برای اثر گذاری روی مخاطبان مورد استفاده قرار میگیرد. این در صورتی که است که UI زیر مجموعه آن بوده و برای بدست آوردند اهداف UX استفاده می شود. 
  2. اگر میخواهید یک طراحی UX یا به اصطلاح تاثیر گذار داشته باشید، حتما باید از UI استفاده کنید. با اینکه وب سایت بدون UX یک ظاهر زیبا و فوق العاده داشته ولی عملکرد آن بسیار ضعیف خواهد بود. 
  3. اگر میخواهید طراحی UX داشته باشید ، باید به مفاهیم روانشناسی توجه کنید. به همین خاطر این نوع طراحی انتزاعی می باشد. در صورتی که در طراحی UI از ابزارهای قابل مشاهده مثل ویدئو، تصاویر، دیاگرام و ... استفاده می شود. 
  4. UI نوعی طراحی بوده که به سلیقه طراح وب سایت بستگی دارد. در صورتی که برای وب سایت داشتن منطبق بر اصول طراحی UX باید به نیاز و خواسته کاربران آنان توجه شود. 

تفاوت بین طراحی UX و UI

آیا UI از UX مهمتر است؟

اگر پاراگراف های بالاتر را با دقت خوانده باشید، جواب را از قبل میدانید. اما اگر مطمئن نیستید، بگذارید برایتان بگوییم. وب سایت و یا نرم افزاری که دارای ظاهر جذاب و کاربر پسند می باشد ولی در عوض ارتباط و تعامل با آن از طرف کاربر سخت و دشوار می باشد، حاصل UI خوب و UX ضعیف می باشد. در همین حال وب سایت و یا برنامه ای که میتوان خیلی راحت با آن تعامل برقرار کرد اما زیبایی ظاهری ندارد، حاصل UX عالی و UI ضعیف است. 

آیا UI از UX مهمتر است؟

حالا متوجه شدید که هر دو آن بسیار مهم هستند و اگر میخواهید وب سایت یا نرم افزار عالی داشته باشید، باید UI و UX را یکجا روی آن ها داشته باشید. 
 

74
15 دی 1398
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

17526
24 فروردین 1398
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

3272
27 آذر 1398
طراحی سایت

دلایل موفقیت دیجی کالا

یکی از موفق ترین استارت اپ های ایران در دهه ی اخیر سایت دیجی کالا بوده است . به طوری که به جرئت می توان گفت این سایت بزرگ‌ ترین خرده‌ فروشی اینترنتی خاورمیانه است . اقایان محمدی در سال 1384 تصمیم راه اندازی این وب سایت گرفتند و در سال 85 این برند با نام فعلی ” دیجی کالا ” پایه گذاری گردید . مدیران این پروژه با این هدف او...

2817
22 اردیبهشت 1398