تفاوت .com. org. net در چیست ؟ انتخاب کدام یک بهتر است

طراحی سایت

..تفاوت .com. org. net در چیست ؟ انتخاب کدام یک بهتر است..
طراحی سایت

تفاوت .com. org. net در چیست ؟ انتخاب کدام یک بهتر است

برای پیدا کردن تفاوت .com. org. net اول باید معنی و کاربرد آن‌ها را بیابیم و سپس برای آدرس سایت خود یکی از این دامنه ها را انتخاب کنیم. این پسوند دامنه برای طبقه بندی وب‌سایت‌ها براساس نوع، مکان یا مدل تجاری کسب وکار استفاده می شود.

درتنیجه باید از میان هزاران دامنه موجود متداول ترین آن‌ها را پیدا کرد و متناسب کسب وکار یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. منتهی اول باید نقاط قوت، ضعف و تفاوت های آن‌ها را متوجه شوید تا با اطمینان پسوند سایت خود را انتخاب کنید. در ادامه می خواهیم با تفاوت  .com. org. net به نتیجه خوبی در انتخاب بهترین پسوند نام دامنه را داشته باشیم، پس با ما همراه باشید.

یک آدرس وب از چند جزء تشکیل شده است

اول یادآور می شویم که آدرس وب‌سایت از چند جزء تشکیل شده است. هر آدرس با یک http شروع می شود که نشان دهنده قرارداد پروتکلی میان تمام رایانه های متصل به شبکه اینترنت است. www مخفف World Wide Web به معنای شبکه جهانی اینترنت است و قسمت بعدی آن نام منحصربه‌فردی که یک آدرس را به نام و اهداف برند شما متصل می کند و به دلخواه انتخاب می شود. اگر هنوز نامی برای دامنه خود انتخاب نکردید می توانید از مقاله ۶ راه برای انتخاب نام دامنه کمک بگیرید.

آخرین جزء یک آدرس پسوند نام دامنه است که نوع وب سایت و هدف آن را منعکس می کند. برخلاف اعتقاد بسیاری که فکر می کنند، دامنه مهم‌ترین قسمت یک آدرس وی سایت است اما دامنه با تعداد حروف کمتر، نقش بزرگتری در اعتبار سایت و برند شما دارد.

دامنه سه حرفی یا Top level Domain

دامنه های سطح بالا یکی از حوزه هایی است که در بالاترین سطح سلسله مراتبی نام دامنه قرار دارد. که دامنه سطح عمومی در ابتدا شاملgov ، edu ، com ، mil ، org و net بودند وبعدا TLD های عمومی مثل info اضافه شده اند.

دامنه ها سطح بالا در انواع مختلف زیر هستند:

  • زیرساختی (arpa):گروه از دامنه ها از منطقه و آدرس پارامتری مسیریابی تشکیل شده است)
  • عمومی (gTLD): دامنه های سطح بالا با سه یا چند کاراکتر هستند.
  • محدود (grTLD): این دامنه ها تحت ICANN مدیریت می شوند.
  • حمایت شده (sTLD): آژانس های خصوصی یا سازمان ها طبق قوانین خاص خود استفاده از چنین TLD را محدود می کنند.
  • با کد کشور (ccTLD): دامنه های دوحرفی هستند که بر اساس نام کشورها با دو حرف نشان داده می شوند، مثل .ir
  • تست (tTLD): دامنه ای است که برای هدف آزمایشی در فرآیند توسعه IDN استفاده می شود.

دامنه .com چیست

.com یک دامنه سطح بالا (TDL) است که محبوب ترین پسوند و برای یک وب‌سایت حرفه ای بالاترین ارزش را می تواند داشته باشد. همچنین یادآوری آن برای مخاطبان شما ساده تر خواهد بود، بدون نوشتن .com وب سایت آپلود می شود وامکان تایپ URL اشتباه کمتر خواهد بود.

com مخفف کلمه  Commericalبه معنی تجارت  است که در دهه ۹۰ میلادی برای هدف تجاری یک وب سایت استفاده می شده، ولی با گذر زمان می تواند برای هر هدفی مناسب باشد. تا جایی که ۴۸% از وب سایت های جهانی از .com استفاده می کنند.

گرچه شهرت بالای com. نشان می دهد دسترسی آن می تواند محدود شود و در روند انتخاب دامنه شما را دچار شک کند. یا حتی ممکن است استفاده از .com تا زمان خاصی ادامه پیدا کنه و محبوبیت خود را از دست بدهد. پس با توجه به این نکته تمام دامنه هایی که برای شروع کار مفید هستند را بررسی کنید ودر حالت ایده آل بهترین آن را انتخاب کنید.

دامنه .org چیست

نام .org کوتاه شده کلمه سازمان (organization) و جز ۱۰ دامنه سطح بالاست که برای سایت هایی که شرایط لازم را برای استفاده از سایر دامنه ها را نداشتند، ایجاد شد.

در درجه اول برای وب سایت هایی که هدف درآمدزایی نداشتند مانند خیریه ها ، سازمان های نهاد مردمی، پروژه های منبع باز و سیستم عامل های آموزشی استفاده می شده است. اما با گذر زمان .org سودآوری خود را دارد واز سال ۲۰۱۹ پس از فروش رجیستری به یک شرکت سرمایه گذاری ، محدودیت خود را در خرید و فروش رفع کرد. در حال حاضر هر کسی می تواند از این دامنه استفاده کند.

طبق آمار ها، در حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون کاربر از این دامنه برای سایت خود استفاده می کنند. ولی با اینکه مشاغل مجاز به خرید و استفاده از دامنه .org هستند، هنوز افکار عمومی چنین دامنه ای را به عنوان یک سایت سازمان تلقی می کنند ونمی توانند آدرس سایت را به عنوان کسب وکاری در ذهن خود داشته باشند.

مقایسه .com و.org بسیار ساده است چون .org برای سازمان وسیستم های آموزشی و .com برای تجارت های آنلاین استفاده می شود. باوجود ۱۰ میلیون دامنه .org ثبت شده که کمتر از ۵% از کل دامنه ها را شامل می شود، این دامنه توانسته به عنوان یکی از گزینه های برتر استفاده بیشتری داشته باشد.

ولی اگر کسب وکاری بخواهد از دامنه .org استفاده کند باید زمانی را برای تمرکز بر استراتژی بازاریابی درنظر بگیرد تا از سوءتفاهم های احتمالی در میان کسانی که هنوز فکر می کنند این دامنه ها مختص سازمان های خاصی هستند، جلوگیری کند. در غیر این صورت بهتر است .org به عنوان آخرین گزینه نگه دارید.

دامنه .net چیست

دامنه .net دومین پسوند محبوب در جهان است وجایگزین مناسبی برای .com است. تخمین زده شده در حدود  4٪ از کل دامنه های ثبت شده جهانی از این پسوند استفاده می کنند. پسوند نام دامنه .net مخفف شبکه (network) است و در ابتدا قرار بود توسط وب سایت Umbrellaمورد استفاده قرار گیرد و به عنوان پورتال برای سایت های کوچک‌تر عمل کند.

.net برای مشاغلی مرتبط با اینترنت ، میزبانی وب سایت ، پایگاه داده یا سرویس ها استفاده می شود. فقط زمانی که می خواهید این پسوند را برای آدرس خود انتخاب کنید اول باید مطمئن شوید که نام تجارت شما با پسوند com. موجود نباشد. چون این تشابه اسمی باعث می شود مخاطبان تان به مشتری آن‌ها تبدیل شوند یا مشکلاتی برای تجارت شما بوجود بیاورد.

تفاوت دو دامنه .com و. net چیست

اگر بخواهیم از آغاز کار بارزترین تفاوت را بین دو دامنه .net و  .comرا بیان کنیم، باید بگوییم که فقط اهداف این دامنه ها متفاوت هستند. البته درست است که سایت های شبکه ای می توانند خدمات و محصولاتی داشته باشند اما هدف آن‌ها با فروشگاه اینترنتی متفاوت است و مسیر دیگری را در کار خود دارد.

پس اگر هدف شما ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت یا سیستم عاملهای شبکه است، باید یک دامنه .net خریداری کنید. یا اگر هدف کسب درآمد آنلاین باشد، (چه برای وبلاگ شخصی یا فروشگاه اینترنتی) می توانید یک نام دامنه .com بخرید.

در حال حاضر با گذشت زمان این دو دامنه دیگر تفاوت اصلی چندانی با هم ندارند. تنها نتیجه‌ای که از مقایسه .net با .com در سال ۲۰۲۰ بدست آمده، تفاوت تأثیر آن‌ها در تلفن همراه است. چون اکثر گوشی های تلفن همراه یک دکمه اختصاصی پیوند را دارند که این گزینه به صورت پیش‌فرض .com است. پس جستجوی دامنه .net بیشتر وقت کاربر را می گیرد نمی تواند مثل .com کاربرپسند باشد.

پایان

در بررسی هایی که از تفاوت .com. org. net داشتیم می توانیم به این نتیجه برسیم که دامنه های .com و .net ، دو سرویس دهنده اصلی اینترنت را تضمین می کند ولی توجه به این جزئیات کوچک وتفاوت ها می تواند تأثیر بسزایی در موفقیت سایت شما داشته باشد.

133
19 خرداد 1399
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

20284
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

6570
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

5654
27 آذر 1398