ریچ اسنیپت چیست؟ | معرفی انواع Rich Snippet

سئو

..ریچ اسنیپت چیست؟ | معرفی انواع Rich Snippet..
سئو

ریچ اسنیپت چیست؟ | معرفی انواع Rich Snippet

ریچ اسنیپت ها در نتایج گوگل باعث جلب نظر مشتریان و افزایش نرخ کلیک می شود.

Rich Snippet چیست؟ ریچ اسنیپت مفهومی است که هر وبمستری باید با آن ها آشنا باشد. Rich Snippets از یک سری کدهایی تشکیل شدن که برای توصیف اطلاعات و داده های نشانه‌گذاری شده وب سایت ها استفاده می‌شود

ریچ اسنیپت ها که همچنین با نام Rich Results نیز شناخته می شوند، نتایج معمولی گوگل هستند که داده های بیشتری را به نمایش می گذارند. این داده های اضافی معمولاً از داده های ساختاریافته ای که در HTML صفحه پیدا می شوند، بیرون کشیده می شوند. انواع مدل های رایج ریچ اسنیپت شامل نقد و بررسی ها، رسپی ها و رویدادها می شوند.

اهمیت ریچ اسنیپت چیست؟

بخش عمده ای از نتایج جستجوی گوگل سه قطعه داده یکسان را نمایش می دهند:

  • تگ عنوان
  • Meta Description
  • URL

به این مثال توجه کنید:

این یک Snippet معمولی یا استاندارد است. اسنیپت های غنی ابتدا یک اسنیپت معمولی را برمی دارند و سپس به آن چیزهای دیگر اضافه می کنند. بیایید به یک مثال از ریچ اسنیپت نگاه کنیم.

همان طور که ممکن است انتظار داشته باشید، نتایج ریچ اسنیپت ها نسبت به نتایج جستجوی معمولی جذابیت بصری بیشتری دارند که می تواند منجر به نرخ کلیک ارگانیک بالاتری بشود. گوگل داده های ریچ اسنیپت ها را از نشانه گذاری های ساختاریافته ای که در HTML صفحه شما وجود دارد می گیرد.

اگرچه که بعضی از افراد تصور می کنند که استفاده از داده های ساختاریافته می تواند رتبه موتور جستجوی شما را بهبود بخشد، گوگل در این مورد می گوید که استفاده از داده های ساختاریافته یک سیگنال برای رتبه بندی نیست. بنابراین حداقل تا امروز، بزرگترین مزیت ریچ اسنیپت ها نرخ کلیک افزایش یافته است. با در نظر داشتن این موارد، بیایید ببینیم چطور می توانیم به آن ها دست یابیم.

انواع ریچ اسنیپت Rich Snippet

اولین قدم شما تعیین مدل ریچ اسنیپت است که می خواهید بدست آورید. به این صورت، شما می توانید از نشانه گذاری های ساختاریافته ای که مخصوص آن مدل از ریچ اسنیپت در صفحه نتایج جستجو طراحی شده اند، استفاده کنید. ده ها مدل ریچ اسنیپت برای انتخاب کردن وجود دارد اما بخش خوبی از آن ها (مانند اطلاعات پرواز و کتاب ها) تنها بر روی مدل های بخصوصی از سایت ها اعمال می شوند. به همین دلیل است که می خواهیم روی 8 مدل از رایج ترین ریچ اسنیپت های در دنیای وب تمرکز کنیم.

نقد و بررسی (Reviews):

نمایش امتیاز با استفاده از ستاره ها. (5 ستاره) این کار می تواند توسط یک منتقد جداگانه انجام شود یا میانگینی از نمرات وارد شده نمایش داده شود.

رسپی ها (Recipes):

یک مدل خاص از داده های ساختاریافته که تنها بر روی رسپی ها اعمال می شود. نشانه گذاری های رسپی ها شامل داده هایی مانند زمان آماده سازی، نقد و بررسی ها و عکس های رسپی می شوند.

موزیک Music:

اطلاعات خوبی که توسط گوگل در مورد موزیک مانند تاریخ عرضه آلبوم ها ارائه می شود.

Product Markup:

به موتورهای جستجو اطلاعاتی در مورد محصول بخصوصی را می دهد. (مانند قیمت و عکس های محصول)

Organization:

به گوگل در درک اطلاعات کلیدی در مورد یک سازمان (مانند یک بیزینس) کمک می کند که این اطلاعات می توانند شامل آدرس، لوگو، اطلاعات تماس و … باشند.

Top Stories:

به یک سایت اجازه ظاهر شدن در باکس “اخبار برتر” صفحه نتایج جستجو را می دهد. این قابلیت تنها بر روی وب سایت های خبری مورد تایید گوگل اعمال می شود.

ویدیو Video:

موتورهای جستجو نمی توانند ویدیوهای روی صفحات شما را ببینند. بنابراین نشانه گذاری های ویدیو به موتورهای جستجو در درک این که محتوای ویدیوی شما در چه موردی است، کمک می کنند.

رویداده Events:

شامل اطلاعاتی در مورد تاریخ، زمان، لوکیشن و … یک رویداد می شود. زمانی که مدل ریچ اسنیپت که به درد محتوای شما می خورد را انتخاب کردید، وقت عمل کردن به آن می رسد.

درک مبانی داده های ساختاریافته

داده های ساختاریافته به موتورهای جستجو در درک بهتر محتوای شما کمک می کنند. به عنوان مثال، فرض کنید که شما یک پست بلاگ منتشر کرده اید که شامل یک رسپی غذای تُند می باشد:

بدون داده های ساختاریافته، گوگل و دیگر موتورهای جستجو به سختی می توانند موارد زیر را متوجه شوند:

  • چقدر طول می کشد تا این رسپی تهیه شود
  • کدام عکس ها تصویر درست از رسپی می باشند
  • لیست مواد مورد نیاز کدام است
  • ترتیب مراحل به چه صورت است

اینجاست که داده های ساختاریافته وارد می شوند. زمانه که نشانه گذاری های رسپی را به صفحه خود اضافه می کنید، به موتور جستجو می گویید که رسپی 45 دقیقه زمان می برد، این لیست مواد مورد نیاز است و این هم یک عکس از نتیجه انجام رسپی و اگر بتوانید کارت های خود را به خوبی بازی کنید، گوگل این داده ها را در صفحه نتایج به عنوان ریچ اسنیپت های به نمایش خواهد گذاشت.

پیاده سازی داده های ساختاریافته با اسکیما Schema

زمانی که صحبت در مورد داده های ساختاریافته می شود، اکثر وب سایت ها از نشانه گذاری های Schema.org استفاده می کنند. به این دلیل که همه موتورهای جستجو از Schema پشتیبانی می کنند و همان طور که در ادامه خواهید دید، راه اندازی آن نیز بسیار ساده است. تمام کاری که باید انجام دهید پیدا کردن نوع نشانه گذاری است که می خواهید در Schema.org از آن استفاده کنید. سپس محتوای خود را با استفاده از راهنماهای درون صفحه نشانه گذاری می کنید.

گوگل همچنین مستندسازی های خوبی از داده های ساختاریافته دارد.

از نظر ما، نوشته های گوگل برای کسانی که برنامه نویس و توسعه دهنده حرفه ای نیستند خیلی قابل درک تر می باشند. نحوه اضافه کردن کدهای مربوط به داده های ساختاریافته به وب سایت شما کاملاً به خودتان بستگی دارد. اگر از وردپرس استفاده می کنید، پلاگین های متنوعی برای این کار وجود دارند.

اگر می خواهید نشانه گذاری های داده های ساختاریافته خود را بدون کمک یک پلاگین اضافه کنید، می توانید از میکرو داده ها یا RDFaها استفاده کنید اما ما پیشنهاد می کنیم که به جای این دو از JSON-LD استفاده کنید. به این دلیل که JSON-LD ساده ترین راه برای اضافه کردن نشانه گذاری داده های ساختاریافته به صفحه شما می باشد.

بدون JSON-LD، شما باید نشانه گذاری داده های ساختاریافته را به صورت دستی به HTML صفحه خود اضافه کنید.

این موضوع واقعاً دردناک است. علاوه بر این، اضافه کردن یک کد جدید به HTML فعلی شما شانس این که در قسمتی دچار اشتباه شوید را بالا می برد، اما با JSON-LD، همه داده های ساختاریافته شما به شکل یک قطعه از کد جاوا اسکریپت که به این بخش از سایت شما وارد می شوند بسته بندی شده است.

با ابزار تست داده های ساختاریافته تست کنید

آخرین قدم شما این است که مطمئن شوید که داده های ساختاریافته تان به درستی راه اندازی شده اند. خوشبختانه، گوگل یک ابزار فوق العاده برای ساده سازی این مرحله ایجاد کرده است که ابزار تست کردن داده های ساختاریافته نام دارد.

https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/

برای استفاده از این ابزار، یا می توانید یک URL فعال روی سایت خود را وارد کنید.

یا می توانید HTML را کپی و پیست کنید. سپس گزینه Run Test را انتخاب کنید. گوگل سپس به شما همه داده های ساختاریافته ای که در صفحه شما پیدا می کند را نشان می دهد.

اگر این ابزار بخش ناکارآمدی را پیدا کند، به شما اطلاع خواهد داد.

انواع دیگر ریچ اسنیپت ها در صفحه جستجو گوگل

در این قسمت لیستی از ریچ اسنیپت های دیگر را برای تان آوردیم که بیشتر آن ها را در سرچ های به زبان انگلیسی خواهید یافت هرچند که مواردی از آن ها نیز در نتیجه های جستجوی فارسی نیز یافت می شوند و تاثیر بی نظیری بر روی CTR آن نتیجه خواهند داشت.

کتاب (Book)

فعالیت های مربوط به کتاب که به کاربران اجازه می دهد تا کتابی که مستقیماً از نتایج جستجو پیدا کرده اند را خریداری کنند.

بردکرامپ Breadcrumb

مسیریابی که موقعیت صفحه در سلسله مراتب سایت را نشان می دهد.

Carousel

نتایج rich که به صورت یک لیست دنباله دار یا گالری از یک سایت نمایش داده می شوند. این قابلیت باید با یکی از قابلیت های رسپی، دوره، رستوران یا فیلم ترکیب شود.

Course

دوره های آموزشی که در یک لیست دقیق ارائه دهنده ظاهر می شوند. دوره ها می توانند شامل تیتر دوره، ارائه دهنده و یک توضیح کوتاه باشند.

Critic Review

یک اسنیپت از یک نقد و بررسی طولانی تر در یک مقاله که یک ویرایشگر یگانه ایجاد و شخصی سازی کرده یا برای یک ناشر طراحی کرده است. این نقد و بررسی ها می توانند برای کتاب ها، فیلم ها و بیزینس های محلی باشند.

Dataset

دسته های بزرگی از داده ها که در جستجوی دسته بندی داده های گوگل به نمایش در می آیند.

EmployerAggregateRating

یک ارزیابی از سازمان استخدام کننده جمع آوری شده از تعداد زیادی از کاربران که در بخش تجارب کاری گوگل به نمایش درمی آیند.

Fact Check

یک نسخه خلاصه سازی شده از ارزیابی میزان اعتبار یک سایت بر اساس ادعای ایجاد شده توسط دیگران.

FAQ

یک صفحه سوالات متداول شامل لیستی از سوالات و پاسخ هایی در مورد یک موضوع مشخص می باشد.

Home Activities

یک نتیجه rich تعامل برانگیز که مردم در آن فعالیت های آنلاینی که می توانند در خانه انجام دهند را پیدا می کنند.

How-to

یک “چگونه انجام دهیم” به کاربران نحوه انجام یک کار را به صورت قدم به قدم نشان می دهد که شامل ویدیو، عکس و متن می باشد.

Image License

در Google Images، نشان لایسنس شدن به مردم می گوید که اطلاعات لایسنس برای عکس مورد نظر در دسترس می باشد و یک لینک به لایسنس مد نظر را در بخش Image Viewer ارائه می کند که شامل اطلاعات بیشتر در مورد این که چطور شخصی می تواند از عکس استفاده کند می باشد.

JobPosting

یک نتیجه غنی تعامل برانگیز که به کسانی که به دنبال کار هستند فرصت پیدا کردن شغل مورد نظر خود را می دهد. جستجوی تجربه کاری در گوگل شامل لوگوی شما و نقد و بررسی ها و نمرات و جزئیات شغل مورد نظر می باشد.

Job Training (beta)

یک نتیجه غنی تعاملی که به جویندگان کار و دانشجویان مورد نظر در پیدا کردن یک برنامه تمرینی کاری کمک می کند.

بیزینس های محلی (Local Business)

جزئیات بیزینس های نمایش داده شده در گراف دانشی گوگل که شامل ساعت های کاری، نمرات، مسیریابی و فعالیت های لازم برای رزرو جا یا سفارش آیتم های مختلف می شود.

لوگو

لوگوی سازمان شما در نتایج جستجو و گراف دانشی گوگل.

فیلم (Movie)

بخش فیلم به کاربران در بررسی لیست هایی از فیلم ها در جستجوی گوگل (به عنوان مثال، بهترین فیلم های سال 2020) کمک می کند. شما می توانید جزئیات لازم در مورد فیلم را ارائه کنید، مانند عنوان هر فیلم، اطلاعات کارگردان و عکس ها.

حقوق برآورد شده (Estimated Salary)

اطلاعات مربوط به حقوق برآورد شده، مانند محدوده حقوقی و میانگین های حقوق بر اساس نواحی مختلف برای انواع مشاغل، که در جستجوی تجربه کاری گوگل به نمایش در می آیند.

پادکست

می توانید کاری کنید تا پادکست شما در جستجوی گوگل با یک لینک قابل اجرا به نمایش در بیاید یا همچنین پادکست شما در دیگر پلتفرم های مربوط به پادکست گوگل مانند اپلیکیشن گوگل پادکست، Google Assistant و … ظاهر شود.

محصول

اطلاعات در مورد محصول، مانند قیمت، در دسترس بودن و نمرات بررسی در این بخش قرار می گیرند.

Q&A

صفحات پرسش و پاسخ صفحات وبی هستند که شامل داده هایی با فرمت سوال و جواب می باشند که در واقع به صورت یک سوال است که بعد از آن پاسخ های مربوط به آن ارائه می شود.

رسپی (Recipe)

رسپی هایی که به عنوان یک نتیجه غنی جداگانه یا بخشی از Carousel میزبان به نمایش درمی آیند.

اسنیپت نقد و بررسی

یک گزیده کوتاه از یک نقد و بررسی یا نمره ای از نقد و بررسی یک سایت، که معمولاً میانگینی از نمرات داده شده از منتقدان می باشد. یک اسنیپت نقد و بررسی می تواند در مورد کتاب، رسپی، فیلم، محصول، اپلیکیشن نرم افزاری یا بیزینس محلی باشد.

باکس جستجوی لینک سایت ها

یک باکس جستجو که زمان ظاهر شدن به عنوان یک نتیجه جستجو بر روی وب سایت شما متمرکز است.

اپلیکیشن نرم افزار (نسخه بتا)

اطلاعات در مورد اپلیکیشن نرم افزاری، شامل اطلاعات نمرات آن، یک توضیح در مورد اپلیکیشن و لینک مربوط به آن را شامل می شود.

Speakable

می توانید به موتور جستجو و دیگر اپلیکیشن ها اجازه دهید که محتواهای خبری شما را برای بلند خواندن در دیوایس های فعال بر روی Google Assistant با استفاده از قابلیت Text to Speech شناسایی کنند.

محتوای Paywalled و Subscription

می توانید محتوای Paywalled روی سایت خود را نشان دهید تا به گوگل در ایجاد تمایز میان محتوای Paywalled و عمل Cloak کردن کمک کنید، کاری که بر خلاف قوانین گوگل می باشد.

منابع:

https://backlinko.com/hub/seo/snippets

https://developers.google.com/search/docs/guides/search-gallery

یک نکته دیگر هست که باید به آن اشاره کنیم، هیچ تضمینی نیست که داده های ساختاریافته منجر به تولید ریچ اسنیپت شوند، حتی اگر شما همه چیز را به صورت بی نقص سر جای خود قرار دهید. در واقع گوگل این موضوع را در بیانیه های خود به صورت خیلی واضح و شفاف اذعان کرده است. به زبان دیگر، استفاده از داده های ساختاریافته به صورت صحیح شانس به دست آوردن ریچ اسنیپت را افزایش می دهد.

جمع بندی

ریچ اسنیپت ها، اطلاعات سارختاریافته ی بسیار مفیدی است که در جلب توجه مخاطبان بسیار تاثیرگذار بوده و در بالا بردن نرخ کلیک تاثیرگذار می باشد. حتما از اسنیپت ها استفاده کنید.

264
2021-02-04 12:07:39
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

23689
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

10051
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

9178
27 آذر 1398