طراحی UX چیست؟

طراحی سایت

..طراحی UX چیست؟..
طراحی سایت

طراحی UX چیست؟

باید گفت که هیچ تعریف متداولی برای طراحی UX وجود ندارد.

UX مخفف شده کلمات User Experience به معنی تجربه کاربری بوده و مفهومی است که ابعاد مختلفی دارد و شامل رشته های مختلفی از جمله طراحی تعامل، معماری اطلاعات، طراحی بصری، قابلیت استفاده و تعامل انسان و کامپیوتر است. 

اما بیایید سعی کنیم تصویری واضح تر از معنای واقعی آن به دست آوریم.

مطابق مطالعه ‌ای از مجله آکسفورد که درباره تعامل با رایانه است :

هدف از طراحی UX در دنیای تجارت "بهبود رضایت مشتری و وفاداری از طریق ابزار، سهولت استفاده و لذت ارائه شده در تعامل با یک محصول است."

به عبارت دیگر، طراحی فرایندی برای طراحی محصولات مفید (دیجیتالی یا فیزیکی) است که به راحتی قابل استفاده بوده و تعامل با آنها لذت بخش است. این در مورد بهبود تجربه ای است که افراد هنگام تعامل با محصول شما دارند و اطمینان حاصل می کنند که آنها در آنچه ارائه می دهید ارزش پیدا می کنند.

UX یا به عبارت دیگر تجربه کاربری فرایندی است که توسط تیم های طراحی برای ایجاد محصولاتی استفاده می شود که به کاربران تجربیات معنا دار و مرتبط ارائه می دهد. این شامل طراحی کل فرایند خرید و ادغام محصول، از جمله نام تجاری، طراحی، قابلیت استفاده و عملکرد آن است.

حرفه طراحی UX بسیار جدی و چالش برانگیز است، که نیاز به مهارت های بسیار متنوعی دارد. اگر می خواهید وارد این زمینه شوید، چیزهای زیادی هست که باید یاد بگیرید. 

طراحی UX چیست؟

در این مقاله چه چیزهایی میخوانیم :

در این مقاله چه چیزهایی میخوانیم :

ارزش طراحی UX

طراحی UX ارزش بسیار زیادی دارد. نه تنها برای کاربر نهایی بلکه برای تجارت یا برند تجاری پشت UX. از دید کاربر، یک طراحی UX خوب در نهایت به ما این امکان را می دهد تا با ساده ترین راه ممکن، با زندگی روزمره خود روبرو شویم. از ایجاد زنگ هشدار تا چت با دوستان آنلاین، گوش دادن به موسیقی یا استفاده از برنامه تقویم، سهولت انجام این اقدامات نتیجه طراحی خوب است.

در طراحی تجربه کاربری، طراحان UX باید در نظر بگیرند که چگونه می توانند برای همه کاربران ارزش قائل شوند. آنها این کار را با تمرین طراحی فراگیر انجام می دهند - در غیر این صورت به عنوان یک طراحی جهانی یا در دسترس شناخته می شوند.

ارزش طراحی UX

طراحی UX کاربر محور چیست؟

UX که کل سفر کاربر را در وب سایت را در بر می گیرد، یک رشته چند رشته ای است - طراحان UX دارای پیش زمینه های مختلفی مانند طراحی بصری، برنامه نویسی، روانشناسی و طراحی تعامل هستند. کارهای معمولی یک طراح UX متفاوت است، اما غالباً شامل تحقیقات کاربر، ایجاد شخصیت، طراحی فریم ورک و نمونه های اولیه تعاملی و همچنین آزمایش طراحی ها است. این فعالیت ها می تواند تا حد زیادی از یک سازمان تا سازمان دیگر متفاوت باشد، اما همیشه طراحان را ملزم می کند که طرفداران کاربران باشند و نیازهای کاربران را در مرکز تمام تلاش های طراحی وب سایت و توسعه آن حفظ کنند.

طراحی UX کاربر محور چیست؟

طراحی تجربه کاربری چه حوزه‌ هایی را پوشش میدهد؟

از جمله چیزهایی که در UX میتواند کمی فریب دهنده باشد، این است که بیشتر کسانی که به تازگی با آن آشنا شده اند، تصور می کنند UX یک موضوع مستقل است. ولی در حقیقت UX از ترکیب و هماهنگی میان چند حوزه دیگر ایجاد می شود. در ادامه چند مورد از مهم ترین این حوزه ها را برای شما معرفی خواهیم کرد، با ما همراه باشید : 

طراحی تعاملی "Interaction Design"

Interaction Design یا همان طراحی تعاملی یکی از عنصرهای اصلی UX محسوب می شود. این عنصر به روش تعامل وب سایت ها با انسان مربوط می شود. چرا که وب سایت ها ابزارهای تکنولوژیک خشن هستند، ارتباط انسان همراه با این ابزارها تا حدودی متفاوت به نظر می آید. در این شرایط کاربران شما نمیتوانند به راحتی به وب سایت شما اعتماد کنند. به همین خاطر ارتباط انسان با این ابزارها احتیاج به عملکرد تعاملی دو طرفه دارد.

رابط کاربری و طراحی دیداری "User Interface Design"

طراحی دیداری (User Interface Design) همان روش استفاده از المنت های بصری مثل سمبل ها، رنگ و تصاویر برای منتقل کردن پیام به کاربر است. همینطور این طراحی مشمول روش استفاده کاربر از محصول نیز می شود. 

کاربردپذیری "Usability" 

منظور از کاربرد پذیری به این معناست که از خود بپرسید برای رسیدن به یک هدف تعیین شده، میبایست چه امکاناتی را در اختیار کدام دسته از کاربران قرار بدهیم که باعث استفاده موثر و البته رضایت بخش با بهره وری بالا باشد؟ با اینکه کاربرد پذیری خوب برای ایجاد یک UX موثر ضروری است ولی نمیتواند به خودی خود هم آن را تضمین کند و باید به توانایی انسان در استفاده کردن از وب سایت و یا یک نرم افزار خاص هم توجه داشته باشیم. 

قابلیت دسترسی "Accessibility"

قابلیت دسترسی یعنی وجود یک سیستم برای رسیدن به هدف، استفاده و درک آسان آن. وجود ابزارهای پیمایشی مناسب مانند منوها که موجب می شوند کاربران خیلی راحت به بخش های مختلف یک وب سایت دسترسی داشته باشند، همینطور بعد از دسترسی پیدا کردن به هر قسمتی برای استفاده از آن با پیچیدگی روبرو نشوند و در آخر اینکه بتوانند در کمترین زمان ممکن به درک کاملی از وب سایت برسد، تماما مسائلی هستند که قابلیت دسترسی روی آنها تمرکز دارد. 

تعامل انسان و کامپیوتر "HCI"

میتوان گفت که تعامل انسان و کامپیوتر موضوع اصلی UX است. در اصل میبایست UX را در طراحی ها دخالت داد. در واقع کلید اصلی طراحی تجربه کاربری، درک احساسات بازدیدکننده های یک وب سایت است. اولین مرحله در طراحی UX این است که دریابیم چه چیزی میتواند موجب این شود که کاربر از وب سایت ما دیدن کند ؟

معماری اطلاعات "Information Architecture"

معماری اطلاعات، عمل و هنری بوده که به کاربران کمک می کند دسترسی بهترین به اطلاعات وب سایت داشته باشند. به معنی دیگر معماری اطلاعات یعنی کمک کردن به کاربر برای اینکه بتواند اطلاعات را راحت تر پیدا کند. 

طراحی تجربه کاربری چه حوزه‌ هایی را پوشش میدهد؟

ابزارهای طراحی UX

طراحان UX در طول کار خود به تعدادی از ابزارهای مختلف متکی هستند. در مرحله تحقیق و الهام، از ابزارهای نظرسنجی و پیمایشی و نرم افزار چت تصویری برای مصاحبه با کاربران و جمع آوری هرچه بیشتر اطلاعات استفاده می کنند. همچنین برنامه های خاصی برای طراحی قاب، نمونه سازی اولیه و تست قابلیت استفاده وجود دارد که Balsamiq ، InVision و UsabilityHub جزو محبوب ترین های این صنعت هستند. علاوه بر برنامه های طراحی خاص، طراحان همچنین از ابزارهای ارتباطی و مدیریت پروژه استفاده می کنند تا همیشه کارهای خود را پیگیری کنند.

ابزارهای طراحی UX

چگونه طراح UX شوید

همانطور که متوجه شدید، طراحی UX یک زمینه بسیار چند وجهی است. کار در UX به مجموعه مهارتهای بسیار متنوعی و اشتیاق به طراحی کاربر محور نیاز دارد. یک حرفه در UX می تواند بسیار متنوع، چالش برانگیز و با ارزش اقتصادی باشد. طبق گفته Glassdoor، متوسط حقوق برای یک طراح UX در ایالات متحده 97.460 دلار است.

چگونه طراح UX شوید
هیچ پیش زمینه یا راهی برای حرفه ای شدن در UX وجود ندارد. با این حال، بهترین طراحان UX به طور کلی ویژگی های خاصی دارند، از جمله : 

  • توانایی تفکر هم به صورت خلاقانه و هم به روش تحلیلی
  • یک استعداد قوی برای همدلی و یک ذهنیت کاربر گرا
  • علاقه به فناوری و نحوه تعامل انسان با آن
  • مهارت های حل مسئله قوی
  • مهارت های ارتباطی قوی و توانایی همکاری
     

116
15 دی 1398
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

17701
24 فروردین 1398
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

3326
27 آذر 1398
طراحی سایت

دلایل موفقیت دیجی کالا

یکی از موفق ترین استارت اپ های ایران در دهه ی اخیر سایت دیجی کالا بوده است . به طوری که به جرئت می توان گفت این سایت بزرگ‌ ترین خرده‌ فروشی اینترنتی خاورمیانه است . اقایان محمدی در سال 1384 تصمیم راه اندازی این وب سایت گرفتند و در سال 85 این برند با نام فعلی ” دیجی کالا ” پایه گذاری گردید . مدیران این پروژه با این هدف او...

2839
22 اردیبهشت 1398