لینک داخلی چه تاثیری در سئو سایت دارد

طراحی سایت

..لینک داخلی چه تاثیری در سئو سایت دارد..
طراحی سایت

لینک داخلی چه تاثیری در سئو سایت دارد

پیش از انتشار یک محتوا برای دریافت رتبه از موتورهای جست و جو نیاز به لینک سازی دارید. گوگل به وسیله لینک سازی است که متوجه  پست ها و صفحات یک سایت می شود. تعیین لینک داخلی به سایت شما کمک می کند تا راهی از صفحات پربازدید به صفحات دیگر باز شود و گوگل به بهترین وجه سایت شما را مرور کند و به این صورت است ترافیک به صفحات دیگر منتقل شود. لینک سازی داخلی سلسله مراتبی است و ساختاری که برای آن تعیین می کنید، نشان می دهد چطور بیشترین لینک را برای مهم‌ترین صفحات نسبت به صفحات کم ارزش تر داشته باشید. از طرفی استراتژی لینک سازی، سئو را تقویت می کند. پس از شما دعوت می کنیم لینک سازی داخلی، اهمیت آن و استراتژی را در این مقاله مطالعه کنید.

 

گوگل به وسیله لینک ها محتوای یک سایت را درک میکند و متوجه میشود یک صفحه مربوط به چه چیزی است و بر اساس لینکها میتواند بر محتوای سایت شما ارزش گذاری کند.

روابط بین محتوا

گوگل با استفاده از یک ربات به نام Google Bot، پیوندهای داخلی و خارجی را دنبال می کند. زمانی که این ربات به صفحه اصلی وب سایت می رسد، صفحه را نمایش می دهد و اولین لینک را دنبال می کند. حالا گوگل با دنبال کردن این لینک ها به رابطه بین صفحات مختلف، پست ها ومطالب دیگر را پیدا می کند واز همه مهم تر صفحاتی که موضوع مشابه در سایت شما دارند را پوشش می دهد. مثلاً اگر در بالای صفحه ای از سایت شما ، لینک های سئو، لینک داخلی وساختار سایت مشاهده می کنید. گوگل درک می کند که محتوای  صفحه با محتوای لینک های اضافه شده به هم مربوط می شوند.

تقسیم شدن ارزش لینک ها در سایت

گوگل ارزش لینک یک صفحه را بین همه لینک های آن‌ها تقسیم می کند. چون ما پست و محتوای خود را به صفحه اصلی سایت لینک می کنیم، صفحه اصلی بیشترین لینک (بک اینک ها) را دارد پس ارزش لینک بین تمام صفحات موجود در صفحه اصلی تقسیم می شود. در آخرجدیدترین پست های بلاگ (در صورتی که از صفحه اصلی به آنها پیوند دهید)، ارزش پیوند بیشتری کسب می کنند و گوگل آن را سریع تر پیدا می کند.  

استراتژی لینک های داخلی با استفاده از ارتباط و ارزش صفحات تعیین می شود، صفحه اصلی ، محصولات ، خدمات ارزش بیشتری نسبت به سایر صفحات ما دارند. پس باید یک ارتباط درست و منطقی برای آن‌ها ایجاد کرد، چرا که هرچه استراتژی خود را بهبود دهیم به سئو سایت خود کمک کردیم. ارتباط و ارزش صفحات در بعضی موارد کاملاً مشهود است مثلاً اگر سایت فروشگاهی داشته باشیم و در دسته بندی پوشاک ، تیشرتی را در نظر بگیریم که مشتری با دیدن آن به دنبال طرح مشابهی می گردد. پس می تواند تی‌شرت بعدی مثلاً شماره ۲ با یک لینک داخلی در همان دسته بندی به نمایش درآید، این روش یک لینک داخلی را برای به نتیجه رساندن حضور کاربران دارد.   

ساختار لینک داخلی

ساختار ایده آل برای سایت

اگر یک وب سایت را هرم تصور کنیم، صفحه اصلی شما بالای آن قرار دارد. بقیه ی بخش ودسته بندی ها در زیرهرم، همچنین در ردیف پایین تر پست ها و صفحات شخصی وجود دارند.

ساختار ایده آل لینک داخلی سایت مثل یک هرم است

اگر ساختار لینک داخلی را به خوبی انجام شده باشد، فهرست یا منو سایت این ساختاررا منعکس می کند. در ادامه با تعیین مهمترین محتوا ، لینک های متنی یا زمینه ای و ناوبری (پیمایش) و بقیه لینک ها استراتژی خود را کامل می کنیم.

تعیین مهمترین محتوا

هر چه محتوای شما کامل تر باشد و بتواند به خوبی کاربران را راهنمایی کند، ارزش و اهمیت بیشتری دارد. مهمترین محتوای انتخاب شده، هسته اصلی کار حساب می شود تا افراد هنگام جستجوی یک موضوع یا محصول آن را مشاهده کنند. پس اگر می خواهید به گوگل بگویید که صفحه ای محتوای اصلی شماست، باید لینک های زیادی به آن اضافه کنید ونقاط مختلفی را تعیین کنید تا لینک ها قرار بگیرند.

لینک های داخلی که به دو دسته متنی و ناوبری تقسیم می شوند که با یادگیری استفاده از آنها می توانیم تأثیر خوبی بر ساختار لینک های داخلی داشته باشیم.

از لینک های متنی یا زمینه ای (contextual) در محتوا استفاده کنید.

زمانی که شما راجع یک موضوع مقاله هایی درون سایت قرار می دهید، می توانید آن‌ها را به هم لینک کنید. این مقالات به لحاظ موضوعی مرتبط هستند ومی توانید مستقیماً از جملات و کلمات خود محتوا یا در انتهای هر پست لینک شوند.

مثالی از لینک متنی

در قسمت بلاگ آی وحید مقاله ای به اسم “بهترین روش برای تحقیق کلمات کلیدی” وجود دارد. حال می خواهیم این مقاله در نتایج گوگل رتبه بهتری پیدا کند و بیشتر نمایش داده شود. پس  کلمه تحقیق کلمات کلیدی از درمقاله های اهمیت استفاده از کلمات کلیدی بلند،  اولین و مهمترین قدم سئو سایت  به مقاله ” بهترین روش برای تحقیق کلمات کلیدی ” لینک می کنیم. با انجام این کار، گوگل می فهمد که این لینک به طور کامل تحقیق کلمه کلیدی را توضیح داده است و برای این مقاله رتبه بالاتری از سایر پست های موجود مرتبط در بلاگ ای وحید می دهد.

لینک های ناوبری محتوای شما را قوی می کنند

اضافه کردن لینک های ناوبری به صفحه اصلی (کاربران بیشترین جستجو خود را در صفحه اصلی دارند) قدرت صفحه را افزایش پیدا می دهد و صفحه اصلی می تواند به محتوا و پست ها دیگررتبه بهتری بدهد. دسته بندی و لینک هایی که امکانات بیشتری را برای کاربر ایجاد می کنند، همه لینک های ناوبری حساب می شود تا کاربر پیمایش یا جستجوی خود را در سایت انجام دهد.

چند نکته دیگر

  • گزینه ی دیگری برای ایجاد لینک های داخلی ، اضافه کردن محبوب ترین یا جدیدترین پست های وب سایت هست. می توانید آن‌ها را در نوار کناری یا پاورقی سایت نمایش بدهید ودرهمه صفحات و پست ها قرار دهیم.
  • لینک هایی که در منو ، فوتر و جاهای مشابه در سایت می گذارید، بازدید را در سایت آسان تر می کند ودرنتیجه ترافیک بالا می رود.

لینک هایی که برای سئو شما مهم نیستند ونیازی به رتبه بالایی در نتایج گوگل ندارد باید به صورت نوفالو قرار بگیرند. مثلا لینکی از صفحه ی یک محصول به سبدخرید همان محصول یا صفحه پرداخت می دهید این صفحه زیاد مهم نیست پس لینک های داخلی نباید به صورت فالو باشد تا ارزش لینک ها به صفحات که می خواهیم انتقال پیدا کند برای گوگل نمایان شود. البته با قرار دادن یک تگ نوفالو می توانیم از انتقال ارزش پیوند به لینک های بی اهمیت و خارجی جلوگیری کنیم. دراینجا می توانید مقاله چگونه لینک های خارجی خود را نوفالوکنیم را برای استفاده درست از تگ نوفالومطالعه کنید.

اضافه کردن انکر تکست ها

مطمئنا بهینه سازی بیش از حد انکر تسکت به سایت آسیب می زند. اگر از کلمه کلیدی یکسان و دقیق (کلمه کلیدی لنگر شده) درمتن استفاده کنید، کاربران را کلافه می کند و گوگل به ضعف محتوا پی می برد. پس باید در این محتوا از کلمه کلیدی مشابه و هم خانواده بیشتراستفاده شود یا کلمه کلیدی لنگر شده به طور طبیعی و پراکنده بکار رود.

طرح یک آزمایش

سایت nichepursuits.com آزمایشی را طرح کرد ودر ابتدا دو تا لینک داخلی را به محتوای پستی اضافه کرد که هیچ لینک خارجی نداشت و محتوایی بروزرسانی نشده بود. به این صورت مطمئن شد هیچ چیز دیگری نمی تواند رتبه سایت را تغییر بدهد یا بر روی آن تاثیر بگذارد. بعد همین روند را برای ۴۷ تا از مقاله های دیگرسایت تکرار کرد، درمجموع ۱۰۸ لینک داخلی ایجاد وهمه آنچه که اتفاق افتاد را پیگیری کرد. نتایجی که بدست آمد بسیار چشم گیر بود، از بین ۴۷ صفحه، ۳۶ مورد از آن ها رتبه شان افزایش یافت، در ۷ صفحه زمان حضور کاربر بیشتر شد و۸ مقاله به رتبه ۱ گوگل رسیدند. برجسته ترین آنها مقاله ای بود که تغییری شگفت انگیز داشت، این مقاله با رتبه ۱۰۰ با اضافه شدن ۵ لینک داخلی در رتبه یک گوگل قرار گرفت.

نتایج بدست آمده

بعد از اضافه شدن لینک داخلی رتبه سایت ها احتمال ۸.۵% کاهش و ۷۶.۶% افزایش پیدا می کنند وکاربران ۱۴.۹% بیشتر در صفحه شما می مانند. دراین آزمایش برای بیشترسایت ها ۲-۱ لینک و به بعضی از آنها حداکثر ۹-۸ لینک داخلی گذاشته شده است، در نتیجه از ما می خواهد به طور متوسط ۳-۲ لینک برای سایت خود قرار بدهیم.

سخن آخر

یک سایت می تواند روند طبیعی خود را برای لینک های داخلی داشته باشد یعنی اگر لینک متنی ، انکرتکست و نوفالو به خوبی در سایت استفاده شود، بهترین تأثیر را برای صفحه اصلی به وجود می آورد. امیدواریم توضیحات این مقاله به شما کمک کند استراتژی خود را تعیین کنید و برنامه خوبی را برای آینده سایت خود داشته باشید.

543
30 اردیبهشت 1399
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

20284
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

6570
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

5654
27 آذر 1398