وایرفریم (wireframe) چیست؟

طراحی سایت

..وایرفریم (wireframe) چیست؟..
طراحی سایت

وایرفریم (wireframe) چیست؟

وایرفریم یا Wireframe اصطلاحی است برای توصیف و مدل سازی سه بعدی در انیمیشن سازی و همچنین توصیفی برای طراحی و توسعه صفحات وب دوبعدی است. به عبارتی دقیق تر در پروسه طراحی نرم افزار های کامپیوتری ارائه تصویری از ساختار و عملکرد یک صفحه وب به مشتری کمک می کند آنچه در ذهن دارد را به راحتی به کدنویسان، مهندسان نرم افزار و طراحان UI&UX منتقل کند.

هدف از طراحی شماتیک (wireframe) چیست؟

وایرفریم‌ها به منظور ملموس‌تر بودن و قابل‌درک‌تر بودن یک ایدهٔ اولیهٔ طراحی سایت یا اپ موبایل استفاده می‌شوند و اساساً وایرفریم‌‌ها پیرو اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • وقتی یک ایده اولیه در ذهن شما شکل می گیرد برای انتقال آن ایده به صورت کامل تنها صحبت کردن و بیان آن به طراحان و کدنویسان یک شرکت کفایت نمی کند. اگر شما بتوانید ایده خود را به صورت تصویری بیان کنید و بر روی کاغذ به صورت کاملا شفاف یک تصویر اولیه از آن ایده را ایجاد کنید طراحان بهتر می توانند به تصویر نهایی ذهن شما نزدیک شوند و دقت اجرایی طرح شما از این طریق افزایش می یابد.
  • همچنین ایجاد یک طرح شماتیک و وایرفریم اصولی و دقیق به تیم توسعه دهنده نرم افزار کمک می کند از دوباره کاری های حین کار اجتناب کنند و در نتیجه با دقت و سرعت بیشتر طرح شما به نتیجه می رسد. از سوی دگیر وایرفریم کمک می کند که در صورت نیاز فیچرهایی به طرح اضافه یا حذف کنید بدون آنکه به کلیت طرح شما ایرادات اساسی وارد شود.
  • تمرکز بر کاربردپذیری از دیگر موضوعات مهم برای استفاده از وایرفریمینگ در طراحی های وبسایت و اپلیکیشن است.  به طور کلی وایرفریمینگ این اجازه می‌دهد تا نگاهی واقعی و بی‌طرفانه به اسامی لینک‌ها، نَویگیشن، سهولت در استفاده از اپلیکیشن و چیدمان اِلِمان‌های بصری داشته باشید.
  • بررسی ظرفیت رشد محتوا از دیگر امکاناتی است که وایرفریمینگ در اختیار شما قرار می دهد. اگر برنامه شما این است که وبسایتتان در یک بازه زمانی مشخص رشد قابل توجهی را تجربه کند و یا پیش بینی می کنید که در زمانی تعداد کاربران وبسایتتان به نوعی افزایش شدیدی تجربه می کند؛ انعطاف پذیری و معماری و کاربردپذیری در طراحی سایت شما باید لحاظ شود و این موضوع در وایرفریمینگ اولیه طرح شما باید دیده شود.

طراحی وایرفریم wireframe

انواع وایرفریم ها

چهار نوع وایرفریم مختلف وجود دارد که از ساده‌ترین نوع (سیاه‌سفید) تا پیچیده‌ترین نوع (که تقریباً همچون خروجی نهایی طرح واقعی است) در دسترس هستند که در ادامه به معرفی تک‌تک آن‌ها خواهیم پرداخت:

در یک دسته بندی جامع می توان وایرفریم

  • Basic Wireframes: این نوع وایرفریم ها با نام (Low-fidelity Rendering) ساده ترین طرح شماتیک از صفحه وبسایت شماست. یک  تصویر ساده سیاه و سفید از کلیات آن چیزیست که شما میخواهید در وبسایت خود قرار دهید.
  • Annotated Wireframes: در این نوع از وایرفریم جزییات بیشتری به وایرفریم اولیه اضافه می شود که معمولا به صورت نوشته های توضیحی و توصیف کننده آیتم ها در پایان تصاویر وایر فریم است.
  • User-Flow Wireframes: هنگامی که یادداشت‌نویسی برای نشان دادن نحوهٔ حرکت منطقی کاربر سایت یا اپلیکیشن میان محتوا و از صفحه‌ای به صفحهٔ دیگر کافی نباشد، به اطلاعات بیشتری احتیاج است که برای همین منظور، این دست وایرفریم‌ها می‌توانند نما‌هایی استاتیک از یک وایرفریم کاملاً تعاملی باشند، اما ممکن است برای نشان دادن جریان اصلی یا مجموعه‌ای از تعاملات فرضی کاربران، حاوی اسلایدشو یا مجموعه‌ای از وایرفریم‌های متوالی هم باشند.
  • Interactive High-Definition Wireframes: اضافه کردن نحوهٔ تعامل کاربر با نرم‌افزار (مثل ضربه زدن، کلیک و درگ & دراپ) پیش از شروع پروسهٔ طراحی ماکاپ، باعث ساعت‌ها صرفه‌جویی در وقت طراحان و توسعه‌دهندگان می‌شود که این شکل از تغییرپذیری وایرفریم‌ها تنها در طراحی گرافیکی یا نرم‌افزار وایرفریمینگ و پروتوتایپینگ شدنی است.

132
17 تیر 1399
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

22279
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

7636
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

6531
27 آذر 1398