وبلاگ مرواهاست

شبکه و هاستینگ

..وبلاگ مرواهاست..
شبکه و هاستینگ

وبلاگ مرواهاست

وبلاگ مرواهاست https://morvahost.com/blog آخرین مقالات، اخبار، و تازه های فناوری اطلاعات Sat, 02 Nov 2019 04:49:43 +0330 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3 https://morvahost.com/blog/wp-content/uploads/2018/03/cropped-logo1-32x32.png وبلاگ مرواهاست https://morvahost.com/blog 32 32 مقایسه لینک هایNofollow در مقابل Follow : هر آنچه که باید بدانید https://morvahost.com/blog/%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9-%d9%87%d8%a7%db%8cnofollow-%d9%88-follow/ Sat, 12 Oct 2019 12:17:08 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3420 (tag)برچسب rel = “nofollow” یکی از ساده ترین برچسب های HTML است ودر صورتی که قصد دارید روی SEO سایت کار کنید ، نقش این تگ بسیار مهم است. هر آنچه را که باید در مورد پیوندهای nofollowed بدانید، را در این راهنما شرح داده ایم. پیوندهای Nofollow حدود ۱۴ سال پیش ارائه شده اند....

نوشته مقایسه لینک هایNofollow در مقابل Follow : هر آنچه که باید بدانید اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]> (tag)برچسب rel = “nofollow” یکی از ساده ترین برچسب های HTML است ودر صورتی که قصد دارید روی SEO سایت کار کنید ، نقش این تگ بسیار مهم است. هر آنچه را که باید در مورد پیوندهای nofollowed بدانید، را در این راهنما شرح داده ایم.

پیوندهای Nofollow حدود ۱۴ سال پیش ارائه شده اند. اگر به عملکرد وب سایت خود در موتورهای جستجو اهمیت می دهید، دانستن اینکه چه موقع نباید از لینکهای nofollowed استفاده کنید، بسیار مهم است.

Nofollow-Links

در این راهنما ، توضیح می دهیم که چرا پیوندهای nofollowed links بوجود آمده اند، و چگونه به SEO کمک میکنند و چگونه استفاده صحیح از آنها می توانند سایت شما را از یک پنالتی(penalty) مخوف Google محافظت کنند.

پیوندهای nofollow چیست؟

پیوندهای nofollow پیوندهایی با برچسب rel = “nofollow” هستند.

این پیوندها در رتبه بندی سئو(search engine rankings) سایت/URL مقصد تأثیر نمی گذارند، زیرا Google رتبه صفحه PageRank یا لنگر anchor را به آنها منتقل نمی کند. در حقیقت، Google حتی پیوندهای nofollowed را بررسی(crawl) نمی کند.

تفاوت لینکهای Nofollow وFollow

متن قرمز در این جمله پیوند follow می‌باشد و اما اینکی متن قرمز در این جمله لینک nofollow است. همانطور که می‌بینید ازلحاظ ظاهری تفاوتی ندارند،تفاوت بین این دو تنها هنگامی آشکار می شود که به کد HTML می پردازید.

Followed:

<a href="https://ahrefs.com">red text</a>

Nofollowed:

<a href="https://ahrefs.com" rel="nofollow">red text</a>

همانطور که ملاحظه می‌کنید با قرار دادن یک متاتگ(robots meta tag) با مقدار “nofollow” در header هر صفحه سایت ، می توانید همه پیوندها را nofollowed کنید. اما چه زمانی می بایست از پیوندهای nofollowed استفاده کنیم.

تاریخچه پیدایش rel = nofollow

گوگل اولین بار تگ/برچسب nofollow را در سال ۲۰۰۵ برای مبارزه با نظرات اسپم(comment spam) معرفی کرد.

وجود کامنت‌های مفید و متعدد در یک صفحه‌ی اینترنتی، نشانه‌ای از کیفیت و مشارکت کاربران سایت شما به حساب می‌آید و ممکن است اثرات مثبتی در افزایش رتبه‌ی سئو سایت شما ایفا کند.

اما از طرف دیگر چنانچه مدیریت کافی روی کامنت‌های سایت وجود نداشته باشد، به زودی روبات‌ها و برخی کاربران که به دنبال استفاده از تکنیک‌های کلاه‌سیاه سئو هستند با ارسال اسپم، کیفیت صفحات سایت شما را کاهش خواهند داد. بعنوان نمونه نظرات بی‌ربط به محتوای سایت شما و نظرات اسپم مانند بازدید از سایت تخفیف داروسازی من” یا بازدید از محصولات ویژه یا قراردادن لینک های متفرقه و…. که گاهی اوقات درcmoment ها مشاهده می شود.

در چنین شرایطی نه تنها امتیاز مثبتی در سئو نصیب شما نخواهد شد، بلکه ممکن است مورد جریمه‌ی گوگل و حتی حذف از نتایج جستجو نیز قرار بگیرید.

اما در صورتی که از تگ nofollow استفاده کرده باشید، Google هنگام رتبه بندی سایت این لینک ها را نادیده گرفته و هیچ اعتباری به آن‌ها نمیدهد.

این کار امتیاز منفی برای سایت اصلی که نظر در آن پست شده، نیست.بلکه راهی است برای اطمینان از این که هرزنامه ها از قسمتهای مختلف سایت مانند نظرات وبلاگ ، trackbacks ها و لیست های ارجاع دهندگان هیچ منفعتی نمی برند.

اندکی پس از آن، موتورهای جستجوی یاهو ، بینگ و چند موتور جستجوی دیگر نیز تعهد خود را نسبت به برچسب nofollow اعلام کردند.

امروزه ، وردپرس مانند بسیاری دیگر از CMS های دیگر برچسب nofollow را بصورت پیش فرض اضافه می کند.

با این حال ، اگر نگران این هستید که نظرات شما نادیده گرفته نشود ، در ادامه نحوه بررسی لینکها آمده است:

– کامنت مورد نظر را بیابید.

– روی پیوند راست کلیک کنید.

– سپس گزینه Inspect را انتخاب کنید.

– به کد برجسته HTML توجه کنید.

– اگر برچسب rel = nofollow را مشاهده می کنید ، این لینک nofollowed است. در غیر این صورت ، followed می باشد.

چگونگی تاثیر پیوندهای Dofollow و Nofollow روی SEO

قبل از اینکه گوگل مفهوم لینک های Dofollow و Nofollow را معرفی کند ، دنیای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) تا حد زیادی دچار هرج و مرج بود. وبلاگ نویسان و سرپرستان وب سایت با مشکل بررسی و حذف نظرات اسپم مواجه بودند و در روز زمان زیادی از ایشان صرف این امور می شد.

امروزه ایجاد و اجرای استراتژی موفقیت آمیز در زمینه بک لینک دشوارتر از همیشه است. در حقیقت ، ۶۵٪ از بازاریابان می گویند که لینک سازی چالش برانگیزترین قسمت SEO است. اما این مورد از یک لحاظ خوب است ، به این معنی که رتبه بندی در صفحه اول هر جستجوی Google اکنون به یک صفحه وب نیاز دارد تا واقعاً با ارزش باشد.

پیوندهای Dofollow در مقابل Nofollow

Paul Ronto مدیر بخشCMO از RunRepeat اظهار دارد که “تفاوت بین لینک Dofollow و لینک Nofollow در این است که لینک Dofollow سیگنالهای PageRank را منتقل می کند (برخی به این موضوع به عنوان SEO یاlink juice اشاره می کنند) حال آنکه پیوند Nofollow اینگونه نیست.”

به عبارت دیگر وجه تمایزآنها در نحوه رفتار الگوریتم گوگل با هر پیوند نهفته است. “از نظر فنی، تنها تفاوت این دو در این است که یک لینک Nofollow یک برچسب کوچک (rel =” nofollow “) در کد دارد.” این برچسب به شما امکان می دهد تا خزندگان گوگل بدانند که این پیوند نباید روی نمره PageRank تأثیر بگذارد. Wulfe اظهار دارد: “کاربران انسانی به روال قبل می توانند با پیوند در تعامل باشند و این صرفاً یک تمایز در الگوریتم است.”

بنابراین ، پیوندها همچنان به همان روش کار می کنند ، اما گوگل بسته به برچسب استفاده شده ، آنها را متفاوت می بیند و همانطور که احتمالاً حدس زده اید ، پیوندهای Dofollow نسبت به لینکهای Nofollow از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

PageRank چیست و چگونه از طریق پیوندهای Dofollow تحت تأثیر قرار می گیرد؟

PageRank یک وب در واقع ارزش آن صفحه از نظر گوگل است. Ronto اظهار نمود: “سیگنال های PageRank اساساً نقاطی هستند که به گوگل و سایر موتورهای جستجو می گویند صفحه ای که به آن لینک می شوند دارای ارزش است یا اطلاعات ارزشمند مرتبطی در آن وجود دارد یا خیر.”

صفحات با PageRank بیشتر معمولاً در صفحات نتایج موتور جستجو(SERP) بالاتر ظاهر می شوند. Pronto ادامه می دهد: “تعداد عوامل دیگری وجود دارد که به یک صفحه یا یک سایت کمک می کند تا به خوبی در SERP ها رتبه بندی شود ،” اما پیوندها به عنوان لینک های بسیار ارزشمند و مبنع اصلی رتبه بندی موتورهای جستجوگر دیده می شوند. “

ناتالیا ولف ، CMO Effective Spend در ادامه توضیح می دهد ، “وقتی یک وب سایت با رتبه بالا به یک سایت با رده پایین تر با یک لینک از نوع dofollow پیوند می زند ، آنها بصورت link juice قرار می گیرند و این باعث افزایش ارزش وب سایت با رتبه پایین تر از دید موتور جستجو می شود.” درواقع سایت با رتبه پایینتر با استفاده از پیوند Dofollow با کیفیت بالا امتیاز PageRank بیشتری کسب می کند.

در حالی که پیوندهای dofollow ممکن است برای اهداف SEO ضروری باشد ، پیوندهای nofollow نیز برای وب سایتها نیز بسیار مهم است.

آیا بازهم باید از لینک های Nofollow استفاده کنید؟

رونتو در ادامه گفت: “پیوندهای Nofollow هنوز هم ارزش دارند.” در حقیقت ، حتی اگر آنها برای PageRank حساب نمی شوند ، هنوز هم توسط خزنده های جستجو بررسی می شوند. Ronto توضیح می دهد: “سایتی که دارای هیچ پیوند Nofollow نیست ، می تواند یک پرچم قرمز برای خزندگان باشد و نشان می دهد که درحال انجام هرزنامه یا تقلب می باشد.” به این دلیل است که بیشتر سایتها به مرور زمان پیوندهای Nofollow را به طور طبیعی کسب می کنند.

وب سایت ها می توانند از لینک های Nofollow برای جلوگیری از ارتباط با وب سایت های اسپم استفاده کنند.

والف اظهار نمود: “دلیل دیگر استفاده از لینک های Nofollow برای اهداف حمایت مالی است.”. بسیاری از سایت های با رتبه بالاتر با پرداخت هزینه پیوندهای Dofollow به وب سایت های دیگر ارائه می دهند، اما پیوندهای Nofollow را به رایگان در اختیار این سایتها قرار میدهند.

چگونه پیوندهای Dofollow و Nofollow موثر بسازید

والف اظهار داشت: “هر وب سایت باید به دنبال ایجاد بک لینک های Dofollow با کیفیت بالا باشد.” وی گفت آسانترین راه برای بدست آوردن لینک های Dofollow جستجوی برندهای تجاری مرتبط و معتبر می باشد. می توانید مستقیماً به نویسنده یا صاحب سایت مراجعه کنید و بپرسید که آیا آنها مایل به اضافه کردن بک لینک Dofollow به وب سایت شما هستند.

والف گفت: “روش دوم ، کمی دشوار تر بوده و آن جستجو در بک لینک های رقبای شما با استفاده از ابزاری مانند Ahrefs است.” شاید متوجه شوید که محتوای بهتری نسبت به رقبای خود دارید و می توانید از وب سایت مربوطه بخواهید که به جای آن لینک Dofollow را به سایت شما تغییر دهد.

Ahrefs ابزاری برای چک کردن بک لینک ها است. ابزارهایی که سایت Ahrefs ارائه می‌کند پکیجی بی‌نظیر و بدون عیب و نقص است که نمودارهای مختلفی را پشتیبانی می‌کند و به عملکرد هر چه‌بهتر کمپین سئو که تدارک دید کمک شایانی می‌کند.

سایت Ahrefs شش ابزاری اصلی زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 1. ابزار تحلیل رقبا Competitive Analysis
 2. ابزار جستجوی کلمات کلیدی Keyword Research
 3. ابزار جستجوی بک لینک‌ها Backlink Research
 4. ابزار بررسی محتوا Content Research
 5. ابزار بررسی رتبه سایت‌ها Rank Tracking
 6. ابزار نظارت بر وب‌سایت Web Monitoring

Ronto می گوید: “وقتی نوبت به ایجاد پیوند می رسد ، هیچ راه سریع و آسانی برای ساختن لینک های با کیفیت وجود ندارد.” الگوریتم های بک لینک به طور مداوم در حال تغییر است زیرا گوگل الگوریتم های SEO خود را به روز می کند. به نظر Ronto ، “بهترین روش این است که محتوای شگفت انگیزی را ایجاد کنید که افراد بخواهند به طور طبیعی به آنها پیوند دهند. “اگر محتوای شما برای مخاطبان شما بسیار با ارزش است ، موتورهای جستجوآن را انتخاب می کنند و وب سایت شما را بر این اساس رتبه می دهند.

اگرچه تمرکز بر روی محتوای با کیفیت برای به دست آوردن پیوندهای Dofollow و Nofollow معقول است ، اما تولید مداوم محتوای ارزشمند برای بسیاری از وب سایت ها چالش برانگیز است. رونتو گفت: “این واقعاً به همین دلیل است که ایجاد پیوند و لینک های موثر بسیار دشوار است.”

نوشته مقایسه لینک هایNofollow در مقابل Follow : هر آنچه که باید بدانید اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
دستورات ss برای نظارت بر شبکه در لینوکس https://morvahost.com/blog/%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%aa-ss-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%86%d8%b8%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d8%a8%d8%b1-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d9%84%db%8c%d9%86%d9%88%da%a9%d8%b3/ Wed, 09 Oct 2019 10:23:47 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3403 دستورss ابزاری است که برای نمایش اطلاعات مربوط به سوکت شبکه در سیستم لینوکس استفاده می شود. این دستور اطلاعات دقیق‌تری نسبت به دستور netstat (که برای نمایش اتصالات فعال سوکت استفاده می شود) را نمایش می دهد. در ادامه ما نشان میدهیم که چگونه می توان از دستور ss برای نمایش اطلاعات مختلف اتصال...

نوشته دستورات ss برای نظارت بر شبکه در لینوکس اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
دستورss ابزاری است که برای نمایش اطلاعات مربوط به سوکت شبکه در سیستم لینوکس استفاده می شود. این دستور اطلاعات دقیق‌تری نسبت به دستور netstat (که برای نمایش اتصالات فعال سوکت استفاده می شود) را نمایش می دهد.

در ادامه ما نشان میدهیم که چگونه می توان از دستور ss برای نمایش اطلاعات مختلف اتصال سوکت در لینوکس استفاده کرد.

نمایش لیست همه اتصالات

دستور اولیه ss بدون هیچ گزینه ای صرفاً بدون در نظر گرفتن وضعیت موجود در آن، تمام اتصالات شبکه را لیست می کند.

نمایش لیست همه پورت ها

با استفاده از گزینه(option) -a همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است ، می توانید لیستی از پورت ها اعم از listening و non-listening را مشاهده کنید.

نمایش لیست سوکت های listening

برای نمایش تمامی سوکت های listening ، همانطور که نشان داده شده است ، از فلگ -l استفاده کنید.

نمایش لیست تمامی اتصالات TCP

برای نمایش همه اتصالات TCP ، از گزینه -t مطابق شکل استفاده کنید.

نمایش لیست همه اتصالات listening TCP

برای مشاهده کلیه اتصالات سوکت listening TCP ، از ترکیب -lt همانطور که نشان داده شده است استفاده کنید.

لیست تمام اتصالات UDP

برای مشاهده همه اتصالات سوکت UDP از گزینه -ua همانطور که نشان داده شده است استفاده کنید.

لیست همه اتصالات listening UDP

برای لیست کردن اتصالات listening UDP از گزینه -lu استفاده کنید.

نمایش PID (شناسه پردازش) سوکت ها

برای نمایش شناسه پردازش(Process ID) مربوط به اتصالات سوکت، از پرچم -p استفاده کنید.

نمایش آمار

برای لیست کردن آمار (Summary Statistics) ، از گزینه -s استفاده کنید.

نمایش اتصالات سوکت IPv4 و IPv6

اگر در مورد اتصالات سوکت IPv4 کنجکاو هستید از گزینه -۴ استفاده کنید.

برای نمایش اتصالات IPv6 ، از گزینه -۶ استفاده کنید.

فیلترکردن اتصالات به پورت خاص

فرمان ss به شما امکان می دهد شماره پورت سوکت یا شماره آدرس را فیلتر کنید. به عنوان مثال ، برای نمایش همه اتصالات سوکت به پورت یک destination خاص یا source خاص، دستور را اجرا کنید.

$ ss -at ‘( dport = :22 or sport = :22 )’

همچنین می توانید دستور را اجرا کنید.

$ ss -at ‘( dport = :ssh or sport = :ssh )’

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از دستور ss ، صفحات man را با استفاده از دستور زیر بررسی کنید.

$ man ss

نوشته دستورات ss برای نظارت بر شبکه در لینوکس اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
کاربرد فایل Hosts https://morvahost.com/blog/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d9%81%d8%a7%db%8c%d9%84-hosts/ Mon, 07 Oct 2019 09:09:44 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3398 در لایه های زیرساخت اینترنت، برقراری ارتباط بین پروتکل های اینترنتی از طریق IP صورت می گیرد.IP مخفف Internet Protocol است. درواقع IP کد یا آدرسی است که به دستگاه‌های متصل به اینترنت اختصاص داده می‌شود. هنگامی که در مرورگر خود وب سایتی را فراخوانی می کنید، بطور مثال morvahost.com، در لایه های زیرین اینترنت،...

نوشته کاربرد فایل Hosts اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
در لایه های زیرساخت اینترنت، برقراری ارتباط بین پروتکل های اینترنتی از طریق IP صورت می گیرد.IP مخفف Internet Protocol است. درواقع IP کد یا آدرسی است که به دستگاه‌های متصل به اینترنت اختصاص داده می‌شود.

هنگامی که در مرورگر خود وب سایتی را فراخوانی می کنید، بطور مثال morvahost.com، در لایه های زیرین اینترنت، این نام به IP متناظر با آن تبدیل می گردد.

جهت تبدیل نام به IP در اولویت اول کامپیوتر شما به فایل hosts رجوع نموده و بررسی میکند که آیا آدرس IP و سایت متناظر با آن، در این فایل موجود باشد.

اگر IP و آدرس سایت متناظر در این فایل موجود باشد، کامپیوتر شما از این IP برای اتصال به سایت استفاده می کند و سایت روی IP مندرج در این فایل نمایش داده می شود. (هرچند که ممکن است IP اصلی رکوردهای Dns ، متفاوت از IP موجود در این فایل باشد.)

اما اگر IP و سایت مربوطه، در این فایل موجود نباشد، آنگاه کامپیوتر شما به سراغ DNS سرور می رود و سایت را در سطح اینترنت فراخوانی می کند.

در واقع فایل hosts یک فایل متنی از نوع .txt و حاوی آدرس های IP است که هر کدام به یک اسم(آدرس دامنه) مرتبط شده اند. این فایل تقریبا در تمامی سیستم عامل هایی که از پروتکل TCP/IP برای ارتباطات خود استفاده می کنند، بصورت پیش فرض موجود است.

بطور مثال می‌توانید با استفاده از این فایل، سایت مورد نظر خود را به جای IP واقعی که بر روی رکورد های DNS دامين تنظیم شده است، بر روی یک IP دلخواه مشاهده نمایید و یا پیش از آپدیت شدن DNS های دامین، همان لحظه بررسی کنید که آیا وب سایت شما بر روی سرور جدید بالا می آید. (زیرا همانطور که می دانید تغییر DNS ممکن است حداکثر تا ۲۴ ساعت بطول بیانجامد.) لذا شما براحتی با اعمال تغییرات در فایل hosts میتوانید سایت را روی DNS های جدید مشاهده نمایید.

همچنین با اسفاده از فایل hosts می توانید ارتباط با وب سایت های تبلیغاتی را قطع کنید. برای این منظور با اعمال تغییرات در فایل hosts به کامپیوتر بگویید که در درون خود به دنبال اطلاعات بگردد. با این شیوه کامپیوتر شما هیچ ارتباطی با سرورهای تبلیغاتی برقرار نخواهد کرد و بنابراین شما هیچ گونه تبلیغی مشاهده نکرده و هیچ گونه Cookie از طرف این سایت ها روی کامپیوتر شما ذخیره نخواهد شد و عملا دیگر مورد ردیابی سرورهای تبلیغاتی قرار نخواهید گرفت.

از دیگر کاربردهای این فایل ایسنت که اگر شما اسم سایت دیگری را در فایل Hosts به آدرس IP خود مرتبط کنید، عملا دسترسی به آن سایت را مسدود کرده اید، زیرا تمام تلاش ها برای دسترسی به آن سایت به کامپیوتر شما رجوع داده خواهند شد. با این شیوه می توانید ار فایل Hosts برای مسدود کردن سایت ها استفاده کنید. با این روش در حقیقت به کامپیوتر خود می گویید که آدرس IP سایتی که قصد مسدود کردنش را داریم، آدرس کامپیوتر خودمان است. با این شیوه، کامپیوتر ما هیچ گاه به دنبال آن سایت در محیط بیرون از کامپیوتر خودمان (در سطح اینترنت) نمی گردد و سایت مذکور باز نخواهد شد.

از طرفی دیگر می توانید اسم ها و آدرس های IP را درون فایل Hosts قرار دهید تا کامپیوتر مجبور نباشد برای تبدیل اسم به IP، به سراغ سرور DNS برود. این کار باعث تسریع در دسترسی به سایت می شود، زیرا کامپیوتر شما دیگر به سراغ DNSسرور ها در اینترنت نمی رود.

همچنین شما می توانید فایل hosts را هنگامی که به وب سایت حمله شده ویا مورد هک واقع شده است و نیز مدیریت فراخوانی وب سایت، تغییر دهید.

محل قرارگیری فایل Hosts

در سیستم عامل های مختلف این فایل در مکان های مختلف قرار دارد:

Linux/Unix /etc/hosts
ویندوز های ۳٫۱، ۹۵، ۹۸، ME c:\windows
ویندوز NT c:\winnt\system32\drivers\etc
ویندوزهای ۲۰۰۰، XP، Vista ، ۸ و ۱۰ c:\windows\system32\drivers\etc

نکتـه: منظور از درایو C، محل نصب ویندوز است.

نکتـه: برای دستیابی به فایل hosts و اعمال تغییرات در آن نیاز است دسترسی ادمین داشته باشید.

دسترسی به فایل Hosts

با توجه به سیستم عامل کامپیوتر خود به هر یک از مسیرهای مذکور مراجعه کرده و روی فایل hosts کلیک راست نمایید. گزینه Open with و سپس Notepad را انتخاب کنید.

فایل نمایش داده شده فایل hosts سیستم شماست. اگر دقت کنید در فایل hosts متوجه خط ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ Localhost می شوید.

آدرس ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ که به آن Localhost گفته می شود، در واقع آدرس خود کامپیوتر است. آدرس هایی که با ۱۲۷ آغاز می شوند هرگز به اینترنت کانکت نمی شوند. اما هر بار که برنامه ای می خواهد به اینترنت کانکت شود از ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ استفاده می کند.

در پروتکل IPV4 آدرس IP127.0.0.1 و در پروتکل IPV6 بصورت ::۱ است. روی کامپیوترهایی که IPV6 فعال است می توان هر دوی آنها را داشت.

چگونگی تغییر فایل Hosts

جهت اعمال تغییرات در فایل hosts می توانید در انتهای فایل ابتدا IP مورد نظر را وارد کرده و بر روی دکمه Tab کیبورد خود کلیک و سپس آدرس سایت مورد نظر خود را وارد نمایید.

نکتـه: جهت مسدود کردن یک وب سایت می توانید نام وب سایت را به IP سیستم خود ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ ارجاع دهید.

نکته: می توان از علامت # برای اضافه کردن توضیحات استفاده کرد. لازم به ذکر است که هر خطی که با علامت # شروع شود، توسط سیستم عامل بررسی نخواهد شد. در حقیقت اضافه کردن علامت # به ابتدای یک خط، آن خط را غیر فعال خواهد کرد.

نکتـه: آدرسی که در این فایل وارد می کنید، نباید دارای علائمی نظیر https:// یا https:// و … باشد.

نکتـه: قبل از اعمال هر گونه تغییری در این فایل حتما از آن Backup تهیه کنید.

نوشته کاربرد فایل Hosts اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
نحوه Clone یک پارتیشن یا هارد در لینوکس https://morvahost.com/blog/clone-%d9%be%d8%a7%d8%b1%d8%aa%db%8c%d8%b4%d9%86-%db%8c%d8%a7-%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%84%db%8c%d9%86%d9%88%da%a9%d8%b3/ Sat, 05 Oct 2019 10:34:17 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3388 دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است بخواهید یک پارتیشن لینوکس یا حتی هارد دیسک را Clone کنید، که در اکثر موارد مربوط به ایجاد نسخه پشتیبان از داده های شما است. زمانی که از یک ماشین مجازی ، Clone می گیرید، برخی از feature های آن ماشین به همان صورتی که هستند کپی...

نوشته نحوه Clone یک پارتیشن یا هارد در لینوکس اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است بخواهید یک پارتیشن لینوکس یا حتی هارد دیسک را Clone کنید، که در اکثر موارد مربوط به ایجاد نسخه پشتیبان از داده های شما است.

زمانی که از یک ماشین مجازی ، Clone می گیرید، برخی از feature های آن ماشین به همان صورتی که هستند کپی می شوند ، مانند IP Address ، Hostname ، UUID و SID و …

حال ممکن است این سوال برایتان پیش آید که در چه مواقعی باید از Clone استفاده کرد؟ فرض کنید که شما می خواهید سرور خاصی را از ۲۰۰۸ به ۲۰۱۶ ارتقا دهید . از اینرو از سرور ۲۰۰۸ یک Clone تهیه می کنید و آن را مثلا در Workstation خود بالا می آورید.

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید با استفاده از برخی ابزارهای خارجی مانند partimage یا Clonezilla در لینوکس به این هدف برسید.

سپس برای تست کلیه عملیات لازم را روی آن پیاده سازی می کنید و در نهایت وقتی اطمینان پیدا کردید که هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت ، این عملیات را بر روی سرور اصلی خود پیاده سازی می کنید.

اما در این آموزش قصد داریم Clone نمودن دیسک لینوکس را با ابزاری به نام dd بررسی کنیم ، که بیشتر برای تبدیل یا کپی فایل ها استفاده می شود و در اکثر توزیع های لینوکس از قبل نصب شده است.

نحوه Clone پارتیشن لینوکس

با دستور dd می توانید کل هارد دیسک یا فقط یک پارتیشن خاص لینوکس را کپی کنید. بعنوان مثال با کلون کردن یکی از پارتیشن ها شروع کنیم. فرض کنیم در سیستم شما دو درایو زیر موجوداست:

/dev/sdb

/dev/sdcnv

درادامه /dev/sdb1/ به /dev/sdc1 را کپی می کنیم.

ابتدا این پارتیشن ها را با استفاده از دستور fdisk همانطور که نشان داده شده است ، لیست کنید.

# fdisk -l /dev/sdb1/ /dev/sdc1

اکنون با استفاده از دستور dd زیر ، پارتیشن /dev/sdb1/ را در /dev/sdc1 کلون کنید.

# dd if=/dev/sdb1 of=/dev/sdc1

دستور فوق به dd می گوید از میسر /dev/sdb1 به عنوان فایل ورودی استفاده کرده و آن را روی فایل خروجی /dev/sdc1 بنویسید.

بعد از کلون کردن پارتیشن لینوکس ، می توانید هر دو بخش را با دستور زیر بررسی کنید:

# fdisk -l /dev/sdb1 /dev/sdc1

نحوه کلون هارد دیسک لینوکس

کلون کردن یک هارد لینوکس شبیه به کلون کردن یک پارتیشن است. با این تفاوت که به جای مشخص کردن پارتیشن ، کل درایو را مشخص می کنید. توجه داشته باشید که در این حالت توصیه می شود که اندازه هارد دیسک مساوی ویا بزرگتر از درایو منبع باشد.

# dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc

این دستور درایو /dev/sdb را به همراه پارتیشن های آن در هارد دیسک مقصد /dev/sdc کپی کند. با دستور fdisk می توانید تغییرات هردودرایو را تأیید کنید.

# fdisk -l /dev/sdb /dev/sdc

نحوه تهیه نسخه پشتیبان از MBR در لینوکس

همچنین از دستور dd می توانید برای تهیه نسخه پشتیبان از MBR خود که در اولین sector دستگاه(device) قرار دارد، استفاده کنید. بنابراین اگر می خواهید از MBR خود نسخه پشتیبان تهیه کنید ، به سادگی دستورات زیر اجرا کنید:

# dd if=/dev/sda of=/backup/mbr.img bs=512 count=1

دستور فوق به dd می گوید که ۵۱۲ بایت از اطلاعات /dev/sda را در مسیر /backup/mbr.img کپی نموده و گزینه count مشخص میکند فقط ۱ بلوک را کپی کند. به عبارت دیگر به dd می گویید که ۵۱۲ بایت اول /dev/sda را در فایلی که مشخص کرده اید کپی کند.

بهمین سادگی! دستور dd ابزاری قدرتمند لینوکس است که هنگام کپی کردن یا کلون کردن پارتیشن ها یا درایوهای لینوکس باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته نحوه Clone یک پارتیشن یا هارد در لینوکس اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
خطاهای متداول وردپرس(قسمت دوم) https://morvahost.com/blog/%d8%ae%d8%b7%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%aa%d8%af%d8%a7%d9%88%d9%84-%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%be%d8%b1%d8%b3-2/ Wed, 02 Oct 2019 08:37:49 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3377 امروزه تعداد بیشتر سایت ها با سیستم مدیریت محتوا وردپرس ساخته شده است که با گسترش روز افزون این سیستم مدیریت محتوا مشکلاتی هم به همراه خود آورده است که تعداد این خطاها و مشکلات کم نیستند. در تکمیل مقاله قبل، ادامه لیست شایع ترین خطاهای وردپرس را که کاربران وردپرس با آن مواجه می‌شوند...

نوشته خطاهای متداول وردپرس(قسمت دوم) اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
امروزه تعداد بیشتر سایت ها با سیستم مدیریت محتوا وردپرس ساخته شده است که با گسترش روز افزون این سیستم مدیریت محتوا مشکلاتی هم به همراه خود آورده است که تعداد این خطاها و مشکلات کم نیستند.

در تکمیل مقاله قبل، ادامه لیست شایع ترین خطاهای وردپرس را که کاربران وردپرس با آن مواجه می‌شوند و علت آنها، آورده شده است.

به روزرسانی خودکار با مشکل مواجه شود.

گاها شرایطی وجود خواهد داشت که قابلیت به روزرسانی خودکار WordPress از کار می افتد.

در این حالت علائم آن شامل موارد زیر می شود:

 • نمایش صفحه سفید و خالی از اطلاعات
 • اخطاری مبنی بر عدم موفقیت بروزرسانی
 • پیغام خطای PHP

ویژگی بروزرسانی خودکار وردپرس ممکن است به دلیل عدم امکان اتصال به فایل های اصلی وردپرس ، مشکلی در اتصال به اینترنت در هنگام بروزرسانی ویا سطوح دسترسی(Permissions) نادرست فایلها از کار بیفتد.

در این حالت می بایست وردپرس را بصورت دستی به روزرسانی نمایید.

زمان اتصال تمام شده است.(Connection Timed Out)

خطای اتمام زمان اتصال، زمانی اتفاق می‌افتد که وب سایت شما تعداد درخواست های بیشتری نسبت به منابع و توان سرور ارسال میکند. این مورد اکثرا در میزبانی اشتراکی که میزان حافظه رم(RAM) شما محدود است، رخ میدهد.

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید جهت رفع این مشکل بررسی کنید:

 • همه افزونه ها را غیرفعال کنید. اگر غیرفعال کردن همه افزونه های وردپرس در سایت شما مشکل را برطرف کرد ، آنها را یک به یک دوباره فعال کنید تا ببینید کدام افزونه باعث ایجاد مشکل می شود.
 • تم/قالب پیش فرض WordPress را فعال نمایید. با اینکار در صورتی که مشکل از قالب/تم مربوطه باشد، مشخص خواهد شد.
 • میزان حافظه رم سرور را در wp-config.php افزایش دهید. اگرسرویس شما روی هاست اشتراکی می باشد، از شرکت هاستینگ خود بخواهید که میزان حافظه رم را افزایش دهد.
 • میزان زمان maximum executionرا در فایلphp.ini افزایش دهید. از آنجا که این فایل در فایل های اصلی وردپرس و قابل بازگردانی نمی باشد، اگر مطمئن نیستید که چگونه آن را ویرایش کنید، با شرکت ارائه دهنده میزبانی خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید حداکثر زمان اجرای سایت را افزایش دهند.

حالت Maintenance Mode پس از بروزرسانی وردپرس نمایش داده می شود.

هنگامی که وردپرس به روزرسانی می شود ، به طور خودکار فایل .maintenance نصب می شود. پس از بروزرسانی ، ممکن است پیامی با مضمون زیر دریافت کنید:

Briefly unavailable for scheduled maintenance. Please check back in a minute

علت این خطا ایسنت که ممکن است فایل maintenance به درستی حذف نشده باشد.

برای حذف این خطا موارد زیر را انجام دهید:

 • با استفاده از برنامه FTP خود وارد وب سایت خود شوید.
 • فایل .maintenance را که در root سایت یافت می شود حذف کنید.

تغییراتی در سایت اعمال می کنید و ذخیره نمی شود.

اگر در وب سایت خود تغییراتی ایجاد کرده اید و تغییرات داده شده را در مرورگر خود نمی بینید، ممکن است لازم باشد حافظه نهان مرورگر(browser cache) را پاک کنید.

مرورگر(Browser) شما اطلاعات مربوط به وب سایت هایی را که بازدید می کنید ذخیره می کند. این باعث می شود هنگام بازدید از وب سایت ها بارگیری سریعتر انجام شود زیرا در زمان مراجعه مجدد به سایت، مرورگربجای دانلود مجدد سایت، اطلاعاتی را که در رایانه شما ذخیره شده است بارگیری کند.

اگر تغییری در وب سایت ایجاد کنید و مرورگر آن را نمایش نمیدهد به این دلیل است که داده ها را از حافظه نهان خود بارگیری می کند، و در نتیجه شما تغییرات خود را نمی بینید. برای برطرف کردن مشکل ، کافی است حافظه پنهان مرورگر خود را خالی کنید یا تب را ببندید و لینک مربوطه دوباره باز کنید.

پیوندهای Pretty Permalinks 404 و تصاویر باز نمی شوند.

اگر هنگام بارگذاری تصاویر ، خطای Pretty Permalinks 404را تجربه کرده اید، ممکن است mode_rewrite به طور پیش فرض در آپاچی فعال نباشد.

mode_rewrite ماژول extension module وب سرور Apache است که امکان بازنویسی و جایگزینی URL ها رامی دهد. این همان چیزی است که باعث می شود بتوانید از لینک های کاملاً مناسب و دلخواه استفاده کنید.

جهت رفع این مشکل، مجدد پیوندهای خود را از Settings > Permalinks بازنشانی کنید.

اگر این مورد عمل نکرد، ممکن است نیاز باشد فایل .htaccess را به صورت دستی به صورت زیر ویرایش کنید.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

نوشته خطاهای متداول وردپرس(قسمت دوم) اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
گسترش باج‌افزار STOP/Djvu در ایران https://morvahost.com/blog/%d8%a8%d8%a7%d8%ac%e2%80%8c%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-stop-djvu/ Mon, 30 Sep 2019 11:04:40 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3360 گزارشات بدست آمده از حملات باج‌افزاری اخیر، از شیوع گسترده باج‌افزار STOP/Djvu در سطح کشور خبر می‌دهد. همانطور که در مقاله چرا هکرها سایت شما را هک می کنند توضیح دادیم، باج‌افزار‌ها (Ransomwares) نوع خاصی از بدافزار‌ها(Maleware) هستند که فایل‌های سیستم شما را رمزنگاری کرده و در قبال رمزگشایی و بازیابی داده‌ها از شما درخواست...

نوشته گسترش باج‌افزار STOP/Djvu در ایران اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
گزارشات بدست آمده از حملات باج‌افزاری اخیر، از شیوع گسترده باج‌افزار STOP/Djvu در سطح کشور خبر می‌دهد.

همانطور که در مقاله چرا هکرها سایت شما را هک می کنند توضیح دادیم، باج‌افزار‌ها (Ransomwares) نوع خاصی از بدافزار‌ها(Maleware) هستند که فایل‌های سیستم شما را رمزنگاری کرده و در قبال رمزگشایی و بازیابی داده‌ها از شما درخواست پرداخت هزینه می‌کنند.

باج افزار ها انواع مختلفی دارند ولی وجه شباهت آنها در درخواست مبلغ جهت رمزگشایی اطلاعات می باشد.

باج‌افزار STOP برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی مشاهده گردید. Djvu نسخه جدیدتر آن می‌باشد که از نظر عملکرد شبیه والد خود (STOP) می‌باشد و امروزه آن‌ها را با نام STOP/Djvu می‌شناسند.

باج افزار STOP/Djvu داده های کاربران را با الگوریتم (AES-556 (CFB mode رمزگذاری می کند. هرچند دراین روش هکرها همه فایلها را رمزگذاری نمی کند، ولی در ابتدا حدود ۵ مگابایت از فایلهای وندوزی و فایلها با پسوندهای شناخته شده رمزگذاری می شوند. سپس هکر برای رمزگشایی فایل ها از مالک سیستم، مبلغی حدود ۹۸۰ دلار بصورت بیت کوین درخواست می کند.

ریشه این باج افزار از کشور روسیه می باشد. در این کلاهبرداری ها از زبان روسی و کلمات روسی استفاده شده و دامنه های مربوطه از طریق شرکت های رجیسترار دامنه در روسیه ثبت شده اند. کلاهبرداران به احتمال زیاد در کشورهای دیگر نیز متحد دارند.

روش های آلوده شدن به باج افزار DJVU:

بسیاری از قربانیان این باج افزار بیان می کنند که پس از دانلود و نصب برنامه های رایج از منابع نامعتبر، سیستم آنها آلوده شده است. زیرا که هکرها کدهای مخرب را در فایلهای نصب برنامه‌های رایج MS Windows و MS Office (مانند KMSAuto Net ، KMSPico و غیره) مخفی نموده و درنتیجه با نصب برنامه از منابع نامعتبر سیستم کاربر آلوده می گردد.

این باج‌افزار از روش‌های متنوعی برای نفوذ و انتشار خود به سیستم قربانی استفاده می‌کند. کرک‌های آلوده ویندوز و محصولات آفیس، درایورها و آپدیت‌های جعلی و همچنین سوء استفاده از پروتکل RDP از روش‌های انتشار این باج‌افزار می‌باشد.

همچنین کدهای مخرب(Cryptoware) این باج افزار ممکن است از طریق بازکردن ایمیل های اسپم و پیوست های آلوده ، دانلود فایلهای آلوده، exploits، تزریق وب(web injectors)، به روزرسانی های مشکوک، نصب فایلهای آلوده و… منتشر شود.

پسوند های رمزگذاری شده توسط باج افزار DJVU:

لیست پسوندهای فایل که توسط این باج افزار رمزگذاری می شود، به شرح زیر است:

فایلهای MS Office یا OpenOffice ، فایلهای متنی و PDF ها ، پایگاه داده ، عکس ها ، فایلهای موزیک ، فایلهای تصویری یا ویدئویی ، فایل‌های آرشیو(archives)، فایلهای application ها و غیره.

مراحل آلوده شدن و رمزگذاری فایلها:

 • پس از دریافت فایل آلوده روی سیستم به هرکدام از روش‌های بالا، کدهای مخرب(cryptoware) اجرایی به سرور Command and Control )С&C) متصل می شود. در نتیجه ، کلید رمزنگاری(encryption key) و شناسه معرف infection identifier را برای رایانه قربانی بدست می آورد. داده ها تحت پروتکل HTTP به فرمت JSON منتقل می شوند.
 • اگر С&C در دسترس نباشد (در مواقعی که رایانه قربانی به اینترنت متصل نباشد و سرور پاسخ نمی دهد)، باج افزار مستقیما کلید رمزگذاری(encryption key) را که در کد پنهان شده است، اعمال می کند و بطور اتوماتیک رمزنگاری انجام می دهد. در این حالت، رمزگشایی پرونده ها بدون پرداخت باج نیز امکان پذیر است.
 • کدمخرب/cryptoware از rdpclip.exe برای جایگزینی فابلهای اصلی ویندوز و حمله به شبکه رایانه استفاده می کند.
 • پس از رمزگذاری موفقیت آمیز فایلها ، دستور رمزگذاری به صورت اتوماتیک با استفاده از فرمان delself.bat حذف می شود.

فایل‌های مرتبط:

%LocalAppData%\[guid]\[random_numbers]tmp.exe

%LocalAppData%\[guid]\2.exe

%LocalAppData%\[guid]\1.exe

%LocalAppData%\[guid]\3.exe

%LocalAppData%\[guid]\updatewin.exe

C:\Windows\System32\Tasks\Time Trigger Task

فایل رجیستری (Registry Entries):

HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\SysHelper

ترافیک شبکه :

api.2ip.ua

morgem.ru

لیست کامل پسوندهای شناخته شده DJVU:

اگر هرکدام از پسوندهای زیر را روی سیستم خود ملاحظه نمودید، بدانید که سیستم شما آلوده شده است:

djvuu, uudjvu, blower, tfudet, promok, djvut, djvur, klope, charcl, doples, luces, luceq, chech, proden, drume, tronas, trosak, grovas, grovat, roland, refols, raldug, etols, guvara, browec, norvas, moresa, verasto, hrosas, kiratos, todarius, hofos, roldat, dutan, sarut, fedasot, forasom, berost, fordan, codnat, codnat1, bufas, dotmap, radman, ferosas, rectot, skymap, mogera, rezuc, stone, redmat, lanset, davda, poret, pidon, heroset, myskle, boston, muslat, gerosan, vesad, horon, neras, truke, dalle, lotep, nusar, litar, besub, cezor, lokas, godes, budak, vusad, herad, berosuce, gehad, gusau, madek, tocue, darus, lapoi, todar, dodoc, novasof, bopador, ntuseg, ndarod, access, format, nelasod, mogranos, nvetud, cosakos, kovasoh, lotej, prandel, zatrov, masok, brusaf, londec, kropun, londec

روش بازگشایی فایل‌های رمز شده:

Michael Gillespie ، متخصص تحقیقات رمزنگاری ، روشی جهت رمزگشایی فایلهای سیستم در حالتی که سیستم از طریق رمزنگاری آفلاین کد شده است، معرفی کرده است.

مایکل یک ابزار رمزگشایی رایگان با عنوان STOPDecrypter را منتشر کرد. این ابزار شامل BruteForcer برای انواع مختلفی است که از رمزگذاری XOR استفاده می کنند.

به یاد داشته باشید: STOPDecrypter باید با دسترسی Administrator در دسکتاپ اجرا شود.

البته توجه داشته باشید که تاکنون تعداد محدودی از نسخه‌های آفلاین باج‌افزار STOP/Djvu تحت شرایط خاص قابل رمزگشایی بودند.

اما اخیراً با توجه به اینکه توسعه‌دهندگان این باج‌افزار در نسخه‌های جدیدتر، شیوه خود را تغییر داده و از الگوریتم رمزنگاری نامتقارن استفاده کرده‌اند، از این پس، فایل‌های رمزگذاری شده توسط باج‌افزار STOP/Djvu بدون کلید خصوصی توسعه‌دهنده باج‌افزار قابل رمزگشایی نخواهند بود.

نوشته گسترش باج‌افزار STOP/Djvu در ایران اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
کلمات کلیدی هنوز برای SEO مهم هستند؟ https://morvahost.com/blog/%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%84%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%84%db%8c%d8%af%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-seo/ Sat, 28 Sep 2019 10:50:24 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3349 افزایش سطح محبوبیت گوگل و همچنین افزایش تعداد وبسایت های مختلف، باعث شده که این شرکت برای رنکینگ(رتبه بندی) و سیستم ارزیابی خود از الگوریتم های مختلفی بهره مند شود که به الگوریتم های گوگل مشهور است. این الگوریتم که با نام های مختلفی همچون الگوریتم های پاندا، مرغ مگس خوار، فرد و… شناخته می...

نوشته کلمات کلیدی هنوز برای SEO مهم هستند؟ اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
افزایش سطح محبوبیت گوگل و همچنین افزایش تعداد وبسایت های مختلف، باعث شده که این شرکت برای رنکینگ(رتبه بندی) و سیستم ارزیابی خود از الگوریتم های مختلفی بهره مند شود که به الگوریتم های گوگل مشهور است.
این الگوریتم که با نام های مختلفی همچون الگوریتم های پاندا، مرغ مگس خوار، فرد و… شناخته می شوند، معیارهای مختلفی را در خود نهفته اند.

این الگوریتم ها با بررسی وب سایت های مختلف می توانند محتوا، ظاهر و روش کاری شما را شناخته و بررسی نمایند و در صورت داشتن محتوای باکیفیت، وب سایت شما را در رتبه های نخست قرار خواهد داد.
این الگوریتم ها هرچند وقت توسط گوگل جهت برآورد بهترین نتایج جستجوی کاربران به روزرسانی می شود.

اما سؤالی که پس از سالها از معرفی شدن مفهوم سئو و با تغییر دائمی الگوریتم های گوگل مطرح میگردد، این است که آیا کلمات کلیدی هنوز هم برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) مهم هستند؟ یا از طرفی آیا کلمات کلیدی همچنان برای Google اهمیت دارند؟

پاسخ این سوالها در یک کلمه خلاصه میشود: قطعاً، کلمات کلیدی مهم هستند. جهت بررسی علت اهمیت کلمات کلیدی در سئو ادامه مطالب را مطالعه نمایید.

کلمات کلیدی SEO چیست؟

کلمات کلیدی(Keywords) SEO یک کلمه یا ترکیبی از عبارات پیچیده می باشد که برای جذب ترافیک جستجوی ارگانیک استفاده می شود. استفاده صحیح از کلمات کلیدی هدفمند برای انسجام بخشیدن به محتوای صفحه باعث می شود تا هدف کاربران را برآورده سازید و در نتیجه بازدید و رتبه بالاتری کسب کنید.

از دید موتورهای جستجوگر کلمات کلیدی اصطلاحاتی هستند که در هنگام جستجو تایپ شده یا گفته می شوند. هنگامی که به طور مؤثر بهینه سازی شده باشد، به عنوان دریچه ای برای جذب مخاطبان عمل می کنند تا مناسب ترین مطالب را درمیان وب سایت‌های مختلف پیدا کنند.

دلیل اهمیت کلمات کلیدی چیست؟

ما می دانیم کلمات کلیدی مناسب هستند ، اما چرا آنها برای SEO بسیار اهمیت دارند؟اهمیت کلمات کلیدی به این دلیل است که آن‌ها درواقع سرنخ هستند.

برای مدت یک دقیقه کلمات کلیدی ، رتبه بندی ، ترافیک یا حتی وب سایت خود را فراموش کنید.

اگر شما احساسات واقعی مشتریان خود را می دانستید ، آیا تجارت خود را متفاوت انجام می دادید؟ این بینش برای شما چقدر ارزشمند خواهد بود؟

تحقیق در مورد کلید واژه ها ابزاری قدرتمند برای تحقیقات بازار است که نه تنها جهت اطلاع رسانی محتوای وب سایت بلکه می تواند از جهات مختلفی مورد استفاده قرارگیرد.

برای به دست آوردن بیشترین منفعت از کلمات کلیدی ، شما باید به فراتر از ترجمه صریح و لفظی واژگان نگاه کنید و سرنخ های ضمنی را درک کنید تا هدف واقعی هر کلمه کلیدی را بدست آورید.

به عنوان نمونه ، به نتایج جستجوهای عبارت زیرمی پردازیم : “ایمنی گهواره های کودک”

مفهوم کلمه به کلمه عبارت جستجو شده می‌تواند موارد زیر باشد:

 • کاربر نگران ایمنی گهواره کودک می باشد.(ایمنی)
 • کاربر بیش از یک گهواره میخواهد.(گهواره ها)
 • کاربر به دنبال مقاله چاپ شده در خصوص ایمنی گهواره کودک می باشد.

اما اطلاعات ضمنی و سرنخ هایی که می‌توان از این عبارات دریافت موارد زیر است:

 • بنظر می‌رسد والدین بار اول دارای فرزند شده اند.
 • کاربر می خواهد بداند چه چیزی گهواره کودک را ایمن ویا ناامن می کند.
 • کاربر می داند که استانداردهای ایمنی با گذشت زمان تغییر می کند.
 • کاربر در مرحله تحقیق با قصد خرید در آینده می باشد.
 • کاربر احتمالاً در مراحل خرید کالاهای دیگر برای کودک می باشد.
 • ایمنی ممکن است مهمتر از هزینه گهواره و یا زیبایی آن باشد.
 • کاربر به احتمال زیاد به دنبال لیستی از گهواره های رتبه بندی شده از نظر ایمنی می باشد.

کلمات کلیدی شخصیت دارند!

کلمات کلیدی مانند افراد هستند. بدین معنا که شما می بایست خصوصیات افراد خاصی را که میخواهید به سمت کسب و کار خود جذب کنید را درنظر گرفته و براساس خصوصیات و نیازهای آن‌ها مطالب سایت را آماده نمایید.

در نظر داشته باشد که هدف ما شخص خاصی بعنوان مثال زن ۵۴ ساله ای بنام بتی که ۴۰۱ کیلوگرم دارد، نیست. اما وقتی با این دید و براساس فرض بالا کلمات کلیدی را انتخاب کنیم، نتایج مربوطه گروه کثیری از بانوان با سن میانسال و وزن بالا را شامل می شود. اما این سطح از دسته بندی و تمرکز کمک می کند تا گروه صحیحی از افراد را به سمت کشب و کارخود جذب کنیم.

از طرفی اگر روی فرد یا گروه خاصی تمرکزی نکنید و سعی کنید نظر تمامی کاربران را اعم از زن و مرد، کودک ویا بزرگسال لاغر و یا چاق و… بصورت یک‌جا جلب کنید، به احتمال زیاد دست خالی خواهید ماند و مخاطبین کمتری به سایت شما مراجعه می کنند.

این مورد پارادوکس زیبا دارد که منحصر به فرد بودن مخاطب هدف شما معمولاً با افزایش تعداد مخاطب واقعی شما ارتباط دارد.

در مورد کلمات کلیدی نیز همین گونه است. نگاهی گذرا به داده های کنسول جستجوی Google به ما می گوید که آنها هرگز تنها یک کلمه کلیدی نیستند.

داشتن یک هدف اصلی و خاص برای کلمات کلیدی هر صفحه، به ما جهت و چشم انداز مناسبی ارائه می‌دهد که منجر به جذب مخاطبین مناسب از مجموعه جستجوهای مرتبط می شود.

چگونه کلید واژه های مناسب انتخاب کنید؟

این موضوع می تواند خود به صورت مقاله‌ای جداگانه منتشر شود. در ادامه به چند نکته مهم جهت انتخاب بهترین کلمات کلیدی سئو می پردازیم.

− با کلمات کلیدی شروع نکنید.

قبل از اینکه جهت SEO اقدام کنید یا حتی بعنوان بازاریاب دست به کار شوید، خود را بجای مشتری معمولی قراردهید. در مورد علایق و نیاز های کاربران از خود مشتریان جویا شوید. قبل از اینکه به ابزارهاوکنسول های مدیریتی سئو وارد شوید، سعی کنید با مشتریانی خود ارتباط برقرار نموده و چشم انداز و دغدغه های آن‌ها را در رابطه با محصول/خدمات خود دریابید.

− لیست ایجاد نمایید.

با استفاده از آنچه در مرحله ی اول به دست آورده‌اید به همراه آنچه از نیازهای مشتری و نیازهای جامعه میدانید، لیستی از کلمات و عباراتی را که به طور مؤثر نوع خدمات یا فعالیت شرکت شما را توصیف می کنند، آماده نمایید.

−اطلاعات کلمه کلیدی فعلی را جمع آوری کنید:

اگر سایت شما قبلاً طراحی شده است، لیستی از آنچه در حال حاضر باعث سرازیر شدن ترافیک به سایت شما می‌شود را با استفاده از داده های کلیک و رتبه بندی در کنسول Google Search Console و… آماده نمایید.

−لیست خود را با استفاده از ابزارهای مختلف گسترش دهید:

با جستجوی گروه های جدید کلید واژه ، عبارات جایگزین ، اصلاح کننده های متداول و عبارات ترکیبی بلند( long-tail) ، لیستی را که از مراحل قبل ساخته اید، گسترش دهید. اگر تا به این لحظه از ابزارهای تحقیق در مورد کلید واژه استفاده نکرده اید، اکنون زمان آنست.

− کلمات کلیدی خود را دسته بندی کنید:

کلمات کلیدی خود را به روشی دسته بندی کنید که برای شما و هر کس دیگری که ممکن است از طریق آنها جستجو کند ساده و مفید باشد. این کار را می توان با توجه به نوع مخاطب یا هر نوع دیگری که برای شما معقول باشد انجام داد.

− کلمات کلیدی را به محتوای سایت اضافی کنید:

تعداد۱ تا ۴ کلمه کلیدی اصلی را بعنوان هدف در هر صفحه بر اساس تعادل دقیق بین کلمات کلیدی، ارتباط و حجم جستجو (با در نظر گرفتن دیداری ارگانیک SERP) قرار دهید. عبارات مرتبط و عبارات طولانی و معنایی را پیدا کنید تا به پشتیبانی از کلمات کلیدی اصلی خود کمک کنید.

− بار دیگرکلمات را بررسی کنید:

پس از اجرای استراتژی کلمه کلیدی، حال می بایست واکنش‌های کاربران را از طریق کنسول Google تحلیل نمایید و به جمع آوری داده های کافی ، اصلاح و بازنگری کلمات بپردازید و آنها آن را برای موتورهای جستجو بهینه سازی نمایید.

مطالب مرتبط :

رایج ترین انواع کلمات کلیدی SEO کدامند

نوشته کلمات کلیدی هنوز برای SEO مهم هستند؟ اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
مهمترین شاخص های عملکرد SEO – قسمت دوم https://morvahost.com/blog/%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d8%b5-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d9%85%d9%84%da%a9%d8%b1%d8%af-seo-%db%b2/ Mon, 23 Sep 2019 08:07:07 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3330 در قسمت قبلی، اشاره نمودیم که Key performance indicators یا بعبارتی KPI ها معیارهای عینی هستند که به سنجش و شفاف سازی موفقیت سایت یک سازمان یا کمپین خاص کمک می کنند. در ادامه مهمترین KPI ها را در اندازه گیری موفقیت سئو و تلاشهای بازاریابی دیجیتال معرفی خواهیم نمود. نرخ پرش(Bounce Rate) نرخ پرش...

نوشته مهمترین شاخص های عملکرد SEO – قسمت دوم اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
در قسمت قبلی، اشاره نمودیم که Key performance indicators یا بعبارتی KPI ها معیارهای عینی هستند که به سنجش و شفاف سازی موفقیت سایت یک سازمان یا کمپین خاص کمک می کنند.

در ادامه مهمترین KPI ها را در اندازه گیری موفقیت سئو و تلاشهای بازاریابی دیجیتال معرفی خواهیم نمود.

نرخ پرش(Bounce Rate)

نرخ پرش شاخصی است که درصد جلسات/نشست(sessions) را اندازه گیری می کند که کاربر به صفحه خاصی از سایت وارد می شود و بلافاصله بدون انجام هیچ گونه عملی خارج می شود.

نرخ پرش با تقسیم تعداد جلسات غیر فعال بر تعداد کل جلسات محاسبه می شود.

نرخ پرش معمولا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است ، یعنی انتظار می رود حدود نیمی از تمام نشست های کاربران بدون هیچ اقدامی خاصی روی سایت باشد. اما این بسته به نوع صنعت و کسب وکار شما بسیار متفاوت خواهد بود.

نرخ پرش یک KPI مهم است زیرا بزرگترین اولویت الگوریتم های موتور جستجو رضایت کاربر است.

هنگامی که کاربر یک کلمه کلیدی را جستجو می کند ، Google می خواهد مناسب ترین و بالاترین کیفیت ممکن را برای حل مسئله به آنها نشان دهد.

هنگامی که کاربران به صفحه نتایج جستجو برمیگردند می تواند نشان دهنده این باشد که صفحه مربوطه، مرتبط با جستجوی کاربر نیست و ناامید کننده می‌باشد و درنتیجه نرخ پرش آن صفحه بالا میرود.

از طرفی میزان نرخ پرش پایین نشان می دهد که سایت شما به نتایج جستجوی کاربران مرتبط است ، در نتیجه با ارزش است و حداقل آستانه E-A-T را برآورده می کند.

صفحات/جلسه(Pages/Session)

میزان صفحات(Pages) نسبت به هر جلسه(Session) متریک دیگری است که به طور متوسط میزان تعداد صفحات کاربران در طی یک جلسه را اندازه گیری می کند. همچنین تعداد بازدیدهای مکرر از یک صفحه را شمارش می کند.

یک صفحه / جلسه متریک قوی نشان دهنده چیست؟ این پارامتر بستگی به نوع طراحی سایت شما دارد.

اگر یک وب سایت تک صفحه ای دارید ، در هر جلسه نمایش همان تک صفحه یک نتیجه کامل است.اما اگر یک سایت دارای محتوای سنگین برای اطلاع رسانی به کاربر یا یک سایت تجارت الکترونیکی باشد که در آن کاربران به طور معمول چندین محصول را مشاهده می کنند و مراحل پرداخت چند مرحله ای را طی می کنند ، انتظار دارید به طور متوسط تعداد صفحات بیشتری را مشاهده کنید.

مانند سایر معیارهایی که رفتار کاربر را ردیابی می کنند ، صفحات در هر جلسه KPI مهمی هستند زیرا نشان دهنده ارزش / کیفیت سایت شما و نحوه حرکت کاربران در سایت شما و پرش به صفحات داخلی سایت شما است.

با این وجود ، بازدید ۱۰۰ صفحه توسط کاربر واقعاً ارزشمند نیست ، مگر اینکه در حال حاضر یا بعداً آنها را برای تعامل بیشتر آماده کنید.

مدت زمان متوسط جلسه(Average Session Duration)

معیار مدت زمان متوسط جلسه طول بازدید از وب سایت شما را اندازه گیری می کند.

هرچه محتوا و ساختار سایت شما عمیق تر باشد ، مدت زمان طولانی تری می توانید انتظار داشته باشید.

مدت زمان جلسه یکی دیگر از KPIهای مهم است زیرا نشان می دهد کیفیت محتوای سایت شما چگونه است و مدیریت بخش‌های مختلف برای ایجاد انگیزه برای ماندن بیشتر کاربران از طریق خواندن مطالب و کلیک بر روی لینک ها ، و پرداخت صورتحساب و…. چگونه می باشد.

زمان بارگذاری صفحه(Page Load Time)

سایت خود را در مورد نحوه رفتارو عملکرد از دید یک کاربر بررسی کنید.

اگر سایتی مدت زمان زیادی برای بارگیری کردن(لود شدن) طول می کشد ، به احتمال زیاد کاربر به صفحه نتایج جستجو برمیگردد.

اگر یک سایت از نظر لود شدن بسیار کند باشد ، کمتر احتمال می رود کاربر صفحات مختلف سایت را کاوش کند. زیرا اولین تعامل شما با سایت شرکت ناامید کننده بوده است.

زمان ایده آل بارگذاری صفحه، بر اساس پیچیدگی محتوا و آستانه صبروتحمل کاربران شما متفاوت خواهد بود، اما اکثر کاربران در صورت لود بیش از ۳ ثانیه ، صفحه را ترک می کنند.

در حقیقت ، صفحه ای که ۵ ثانیه طول می کشد تا لود شود، احتمال افزایش مدت زمان لود سایت را تا ۹۰ درصد در مقایسه با صفحه ای که در یک ثانیه لود میشود، دارد.

برای اطلاع از چگونگی سرعت بارگیری سایت خود از ابزار آنلاین نظیر GTMetrix استفاده کنید و توصیه‌های آن را در مورد بهینه سازی های سرور، کد، محتوا یا تصاویر انجام دهید.

همواره در نظر داشته باشید که بهینه سازی حجم تصاویر ، محتوا و کد در هنگام طراحی اولیه سایت بسیار ساده تر می باشد.

صفحات خروج(Top Exit Pages)

صفحه خروج، آخرین صفحه بازدید شده توسط کاربر قبل از پایان جلسه ، بستن سایت یا مرورگر یا جستجوی وب سایت جدید است.

اگرچه افراد وب سایت شما را ترک می کنند، اما یک صفحه خروج ذاتاً منفی نیست. یک کاربر می تواند با داشتن یک تجربه کاملاً رضایت بخش، از صفحه تشکر شما خارج شود یا از صفحه تأیید خرید کند.

اما اگر درصد بالایی از کاربران از صفحه ای خاص خارج می شوند و هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده باشد، می بایست در مطالب و محتویات آن صفحه تجدید نظر نمود.

می توانید این جزئیات را درقسمت گزارش های رفتار(Behavior Reports) وسپس محتوای سایت(Site Content ) و صفحات خروج(Exit Pages.) ،در Google Analytics پیدا کنید.

شما می بایست نه تنها تعداد صفحات خروج ها، بلکه میزان خروج را نیز ارزیابی کنید. این درصد با تقسیم تعداد خروجی ها بر تعداد بازدیدهای یک صفحه مشخص می شود.

اگر برای صفحه ای که قرار نیست صفحه خروج باشد ، میزان خروج بالایی دارید ، می بایست بهینه سازی های لازم انجام می شود.

خطاهای Crawl Errors

Googlebot و سایر خزنده ها جهت ارزیابی مطالب می بایست به محتوای سایت دسترسی کامل داشته باشند تا محتوا و ارزش آن را ارزیابی کنند.

اگر سایت شما دارای خطاهای Crawl است، به این معنی است که Googlebot در دسترسی به سایت شما یا خواندن مطالب آن مشکل دارد.خطاهای خزیدن را می توان در کنسول جستجوی Google یافت.

می توانید با استفاده از ابزار “Fetch as Google” در کنسول جستجو و انتخاب گزینه “fetch and render ، قابلیت خزیدن صفحه را در هر زمان آزمایش کنید.

نمونه‌ای از خطاهای خزیدن می توانند بعلت قطعی سرور و یا خطای سمت سرور باشند ، و یا هنگامی که Googlebot نتواند زمان درخواست با DNS سرور سایت شما ارتباط برقرار کند.

ویا هنگامی که صفحه‌ای خاصی حذف شده و یا وجود نداشته باشد ویا شاخه بندی/دسته بندی طولانی جهت دستیابی به مطلب خاص داشته باشد ، و یا خطاهای خزیدن می تواند در سطح URL نیز باشد.

نتیجه گیری

برای بهبود عمل‌کرد سایت می بایست نتایج KPIهای گفته شده را بطور ماهیانه،فصلی و سالانه بررسی نمایید.

برای تقویت نقاط قوت و تصحیح نقاط ضعف در وب سایت خود از قدرت Google Analytics و ردیابی رتبه ، heat map ، آنالیزور سرعت سایت و سایر ابزارهای تحلیلی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

مهمترین شاخص های عمل‌کرد SEO – قسمت اول

نوشته مهمترین شاخص های عملکرد SEO – قسمت دوم اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
مهمترین شاخص کلیدی عملکرد KPI https://morvahost.com/blog/%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d8%b5-%da%a9%d9%84%db%8c%d8%af%db%8c-%d8%b9%d9%85%d9%84%da%a9%d8%b1%d8%af-kpi/ Tue, 17 Sep 2019 09:44:48 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3319 با گسترش و پیشرفت تکنولوژی، تعداد کاربران اینترنتی در سال های اخیر به شکل فزاینده ای افزایش داشته است. با افزایش تعداد کاربران اینترنت، تعاملات اینترنتی نظیر ارتباطات و خرید و فروش نیز افزایش چشمگیری داشته است. این رشد سریع، باعث شده تا خرده فروشان و کسب و کار های کوچک نیز وارد عرصه رقابت...

نوشته مهمترین شاخص کلیدی عملکرد KPI اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
با گسترش و پیشرفت تکنولوژی، تعداد کاربران اینترنتی در سال های اخیر به شکل فزاینده ای افزایش داشته است. با افزایش تعداد کاربران اینترنت، تعاملات اینترنتی نظیر ارتباطات و خرید و فروش نیز افزایش چشمگیری داشته است.

این رشد سریع، باعث شده تا خرده فروشان و کسب و کار های کوچک نیز وارد عرصه رقابت شده و به ارائه خدمات و محصولات خود از طریق اینترنت بپردازند.

یکی از راههای سبقت گرفتن در این رقابت، داشتن وب سایت با طراحی مناسب است. استراتژی های طراحی سایت تأثیر بسیار شدیدی در گرفتن تصمیمات مربوط به خرید و فروش و تعاملات تجاری در کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارد. به طوری که روزانه میلیون ها دلار در فضای آنلاین تبادل می شود.

web-design

وب سایت شما به عنوان مهم ترین و آشکار ترین نمای کسب و کار شما در فضای مجازی و محیط اینترنتی است.

وب سایت شما، نسبت به کسب و کارتان می تواند تأثیر بسزایی بر دید مردم داشته باشد. در واقع کاربران اینترنت و مردمی که در فضای مجازی هستند، به همان صورت که وب سایت شما را می بینند، کسب و کار شما را تصور می کنند.

طراحی سایت، موضوعی فراتر از زیبا ساختن سایت است. طراحی سایت تنها به معیارها و عناصر زیبایی نظیر رنگ، فونت و لایه ها خلاصه نمی شود (هرچند که این موارد هم مهم است) بلکه برنامه ریزی سایت، پیغام رسانی آن و کارایی و قابلیت استفاده سایت را نیز شامل می شود.

لذا برای طراحی سایت خود، علاوه بر طراحی زیبا و مناسب، عملکرد مناسب و کاربر پسند بودن آن را نیز بررسی کنید و بین این دو تعادل ایجاد کنید.

حال تصور نمایید وب سایت شما طراحی شده و بسیار زیبا و کارآمد می باشد و شما سرمایه گذاری زیادی در بازاریابی محتوا کرده اید. همچنین شما ساعتهای بی شماری را صرف طراحی، توسعه و عملکرد سایت نموده و تقریباً هدف و نیازهای مخاطبین خود را درک و در سایت خود اعمال نموده اید.

اکنون زمان آن فرا رسیده است که تلاش های خود را به مشتریان ارائه دهیم، یا آخرین تحولات کمپین را با آنها به اشتراک بگذاریم.

اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه می توان موفقیت فعلی شرکت را ثابت کرد؟ چگونه روند روبه رشد شرکت و یا کاهش فروش محصولات را بطور دقیق پیش‌بینی نمود؟ چگونه می‌توانید دسترسی به هدف و موفقت را به روشی مستند نشان دهید؟

Key performance indicators یا بعبارتی شاخص های عملکرد کلیدی (KPI) پاسخ این سؤال‌ها را مشخص می کند.

KPI ها معیارهای عینی هستند که به سنجش و شفاف سازی موفقیت یک سازمان یا کمپین خاص کمک می کنند. مهمترین KPI ها در اندازه گیری موفقیت سئو و تلاشهای بازاریابی دیجیتال شما چیست؟

در اینجا چند مورد از بهترین KPI ها را معرفی خواهیم نمود.

افزایش تعداد جلسات(Sessions) ارگانیک

معیارجلسات ارگانیک(Organic sessions) تعداد بازدیدکننده هایی که از طریق موتورهای جستجوگر مانند google و bing به سایت شما مراجعه نموده اند را مشخص می کند.

یک session درواقع با مراجعه کاربر به وب سایت ، اقدامات انجام شده توسط کاربر در طی آن بازدید و سپس خروج کاربر از سایت تعریف می شود.

اگر یک کاربر در طول مراجعه به سایت بیکار باشد، بعنوان مثال به صفحات دیگر همان سایت مراجعه نکند یا تصاویر/کاتالوگ ها ویا محصولات را بررسی نکند، session آن بعد از ۳۰ دقیقه عدم فعالیت به طور پیش فرض پایان می یابد.

هر کدام از کاربران به تنهایی می توانند چندین جلسه(session) داشته باشند.

ترافیک ارگانیک می تواند به طور مستقیم از طریق Google Analytics اندازه گیری شود ، یا می توانید داده ها را با یک ابزار گزارش گیری مانند Agency Analytics ادغام کنید.

افزایش ترافیک ارگانیک یکی از مهمترین KPI /شاخص عملکردی است زیرا مستقیماً با هدف سئو سازگار است، یعنی بازدید بیشتر وب سایت شما.

توسعه ورشد جلسات ارگانیک چند دلیل بالقوه دارد که می تواند با استفاده از بررسی داده های تحلیلی و موقعیت های کلمات کلیدی شما مشخص شود.

شما می توانید با ایجاد یک عنوان خیره کننده برای صفحات سایت و مرتبط ویا نوشتن توضیحات متا واضح ویا از طریق افزودن فرم تماس با، باعث شوید کاربران بیشتر در صفحه شما بمانند و در نتیجه به جلسات ارگانیک بیشتر کمک کنید.

افزایش رتبه کلمات کلیدی

رتبه بندی کلمات کلیدی به معنای محل قرارگیری کلمات کلیدی خاص شما در موتورهای جستجو مانند Google یا Bing قرار دارد.این عدد هر چه به عدد یک نزدیکتر باشد، بهتر است.

هرچه رتبه وب سایت شما و کلمات کلیدی با حجم بالاتر (عباراتی که اغلب جستجو می شود) بیشتر باشد ، بهتر خواهد بود.

شما می توانید رتبه بندی کلمات کلیدی را در ابزاری مانند SEMRush یا SE Ranking دنبال کنید.

رتبه بندی کلمات کلیدی یک KPI ضروری است، زیرا این همان چیزی است که مستقیماً با موفقیت SEO مرتبط هست.

پیشرفت رتبه بندی کلمات کلیدی اولین هدف برای دستیابی به اهداف اصلی دیگر از قبیل ترافیک بیشتر ، ودرنتیجه فروش بیشتر می شود.

توجه داشته باشید که در رده بندی کلمات کلیدی دقت کنید.

همه چیز از افزودن مطالب با کیفیت بالا گرفته تا بهینه سازی سرعت به بهبود رتبه بندی کمک می کند.

Leads/Conversions

دو عامل رتبه بندی اول مربوط به جذب بازدید کننده سایت شما ازطریق موتورهای جستجو است، اما شما کاربران پس از فرود در سایت شما چه کاری انجام می دهند؟

lead در‌واقع هرگونه روش تماس با مشتری بالقوه است. lead می‌تواند هرکدام از موارد زیر باشد:

− ثبت نام در خبرنامه

− فرم تماس با ما جهت ارسال اطلاعات بیشتر

− اطلاعات تماس تلفنی

− ثبت نام برای وبینار

− خرید محصول/خدمات

اگر اهداف و رویدادهای خود را در Google Analytics تنظیم کنید، می توانید موارد مختلف را در ابعاد مختلف دنبال کنید:

− آیا نرخ تبدیل(conversion rate) بالاتری در تلفن همراه در مقابل دسک تاپ دارید؟

− جنسیت مراجعه کنندگان بیشتر مردان هستند یا زنان؟

− کدام صفحه بیشترین leads را دارد؟

افزایش تعداد بازدیدها نه تنها به این معنی است که شما بازدید کنندگان بیشتری را به سایت جذب می کنید ، بلکه به این معناست که بازدیدکنندگان در حال انجام تراکنش/تماس/امور خاصی در تعداد بالاتر هستند.

Leads یک KPI ضروری است زیرا تا حد زیادی به هدف اصلی تجارت و افزایش فروش ارتباط دارد.

برای بهبود نتایج این KPI ، به بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) و تجربه کاربر (UX) توجه کنید.

− آیا بخش‌های مختلف وب سایت شما براحتی قابل دستیابی است؟

− آیا روش های تماسcalls-to-action (CTAs) ) به راحتی قابل ملاحظه است؟

− آیا محتوا قابل اعتماد و کامل است؟

− آیا کاربر می‌تواند به راحتی از طریق بخش بندی ها/دسته بندی ها به صفحات مورد نظر حرکت کند؟

جهت مطالعه ادامه مطالب به این مقاله مراجعه نمایید.

نوشته مهمترین شاخص کلیدی عملکرد KPI اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
موارد ضروری برای استراتژی SEO https://morvahost.com/blog/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%aa%da%98%db%8c-seo/ Sun, 15 Sep 2019 10:58:19 +0000 https://morvahost.com/blog/?p=3315 در صنعت سئو، زمان زیادی را صرف آموزش یادگیری تاکتیک ها و ایده های سئو می کنیم. اما متأسفانه ، کمتر برای بحث در مورد چگونگی توسعه استراتژی SEO خودمان سرمایه گذاری می کنیم. در حالی که استراتژی های SEO متفاوت هستند، یک استراتژی پایه برای توسعه تمام استراتژی ها وجود دارد. در اینجا پنج...

نوشته موارد ضروری برای استراتژی SEO اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>
در صنعت سئو، زمان زیادی را صرف آموزش یادگیری تاکتیک ها و ایده های سئو می کنیم.

اما متأسفانه ، کمتر برای بحث در مورد چگونگی توسعه استراتژی SEO خودمان سرمایه گذاری می کنیم.

در حالی که استراتژی های SEO متفاوت هستند، یک استراتژی پایه برای توسعه تمام استراتژی ها وجود دارد.

در اینجا پنج موردی که هر استراتژی SEO به آن نیاز دارد، آورده شده است.

نقشه ذهنی(Mind map)

نقشه ذهن مکانی برای ایجاد استراتژی سئو شما است. نقشه ذهن به سادگی مجموعه ای از دسته بندی ها است که معمولاً از مرکز خارج می شوند و از طبقه بندی های کلی تر به زیر مجموعه های کوچکتر حرکت می کنند و ایده ها واضح تر می شوند.

نقشه ذهنی به شما کمک می کند تا در مورد استراتژی سئوی خود فکر کنید.

نقشه های ذهنی ابزاری هستند که به شما کمک می‌کنند روند را به سادگی ترسیم کنید و چگونه ایده ها راباهم ترکیب نموده تا در مجموع چگونگی عمل‌کرد آن‌ها را درک کنید.

جهت اینکار می توانید از ابزاری مانند Mind Meister استفاده کنید ، یا می توانید به سادگی ایده های خود راروی کاغذ ترسیم نمایید.

استفاده از یک نقشه ذهنی به شما امکان می دهد همه چیز را در این ساختار که به روشی شبیه عمل‌کرد شبکه کار می کند، به طور همزمان مشاهده کنید. بنابراین پیشنهاد می شود در هنگام تدوین استراتژی سئو خود از آن استفاده کنید.

مستند سازی

هنگامیکه استراتژی شما مشخص شود ، نیاز به مستند سازی و ثبت امور در حال پیگیری می باشد.

به خاطر داشته باشید که استراتژی یک برنامه است.

این بدان معناست که شما باید اهداف کلی را مشخص نموده از قبیل وظایف خاصی که به آن اهداف بستگی دارند ، دسته بندی امور و مشخص نمودن اهدافی که بایدقبل از دیگری انجام شود ، مشخص کردن اهداف تکراری و سایرکارهای فرعی که با گذشت زمان بیشتر مشخص می شوند.

شما باید بتوانید همه این موارد را به سرعت و به راحتی در اختیار مشتری و تیم های خود قرار دهید و باید این کار را با فرمی انجام دهید که به اندازه کافی ساده باشد تا همه طرفین آن را درک کنند و همچنین به راحتی ویرایش کنند.

می توانید از Google Sheets ، Trello ، Workzone ، Basecamp یا هر آنچه را که ترجیح می دهید استفاده کنید.

همچنین می بایست چگونگی روش مطالعه برنامه و در صورت لزوم نحوه ایجاد تغییرات در آینده روشن باشد. همچنین مواردزیر نیز میبایست واضح باشد:

− کدام وظیفه به چه کسی محول شده است.

− کدام کارها میبایست در الویت انجام شوند.

− کدام کارها در حال تکرار ، برنامه ریزی یا در حال انجام هستند ویا کدام وظایف اتمام شده اند.

درک اهداف شرکت

صرفنظر از اینکه آیا شما با متخصصین سئو در خارج از شرکت همکاری می کنید یا داخل مجموعه، کارشناسان مربوطه فعالیت دارند، باید درک کاملی از اهداف شرکت داشته باشید تا استراتژی سئو موفقیت آمیز باشد. شما باید بدانید که برای بدست آوردن بیشترین ارزش جستجوگرها ، از چه نقاط قوتی می توانید استفاده کنید ، چه تاکتیکی برای هویت برند بهتر است و چه راه کارهایی مناسبتر است.

مهمترین عواملی که هنگام تدوین استراتژی خود باید در نظر بگیرید:

– پیشنهاد فروش ویژه شما برای محصولات

ممکن است شرکت شما محصولات خاص یا ویژه ای را می‌فروشد یا خدمات خاصی را ارائه می دهد، اما می بایست روی آنچه که ما را از سایررقبا متمایز می کند، سرمایه گزاری کنید. در نتیجه اینکار نوع مخاطبان و نوع کلمات کلیدی مورد نظر را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

– اهداف شرکت

اگر بخواهیم استراتژی ما بر روی موتورهای جستجو تأثیر ویژه بگذارد ، می بایست دقیق تر بدانیم که در چه صنعتی هستیم و روی چه محصول/خدماتی سود دهیم.

درک نیاز مخاطبین

شما باید بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند و دقیقاً دنبال چه محصولات یا خدماتی هستند و این فراتر از آنست که چه کلمات کلیدی را کاربران جستجو میکنند تا به سایت شما دست یابند.

5 Things Every SEO Strategy Needs

جهت این کار می‌توانید با صحبت کردن با مشتریان، بازدید از مخاطبان خود، مرور نقل قول های اینترنتی، برگزاری جلسات و… نیازمخاطبین را پیدا نموده و نحوه جستجوی محصولات/خدمات را توسط آن‌ها بررسی نموده و بهترین راهکار ها را بر اساس آن ارائه دهید.

روشن کردن دقیق اهداف

برای اینکه به هدف اصلی شرکت یعنی فروش بیشتر و جذب مخاطبین بیشتر دست یابیم، باید دقیقاً اهداف کوچک و زیرمجموعه مشخص باشد و نیز میبایست روی قسمتهای اصلی و چگونگی عملکرد آنها در کنار هم تمرکز کنیم تا روی یک هدف خاص متمرکز شویم.

بله، ما می خواهیم میزان درآمد شرکت سریعتر از هزینه ها افزایش یابد ، و نیز ، تعیین اهداف مالی می تواند مفید باشد. اما قطعاً باید اهدافی را تعیین کنیم که محدودیت زمانی داشته باشد.

با این حال، استراتژی ما دستیابی به اهدافی است که تأثیر خاصی در جهت شرکت و آینده آن و نیز نحوه عملکرد خود تجارت دارد. این بدان معناست که معیارهای ما باید مطابق با با اهداف و عمل‌کرد کلی شرکت باشد. این معیارها می‌توانند روی links و authority ها اعمال شوند، می تواند به معنای رتبه بندی باشد ، یا می تواند به معنای ترافیک جستجوی ارگانیک(search traffic) باشد.

نتیجه گیری:

تقریباً هر استراتژی SEO می تواند از این پنج عنصر بهره ببرد. جهت بهترین بهره برداری بهتراست آنها را در چارچوب اهداف شرکت خود بگنجانید.

نوشته موارد ضروری برای استراتژی SEO اولین بار در وبلاگ مرواهاست پدیدار شد.

]]>

156
25 آبان 1398
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

15635
24 فروردین 1398
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

2545
27 آذر 1398
طراحی سایت

دلایل موفقیت دیجی کالا

یکی از موفق ترین استارت اپ های ایران در دهه ی اخیر سایت دیجی کالا بوده است . به طوری که به جرئت می توان گفت این سایت بزرگ‌ ترین خرده‌ فروشی اینترنتی خاورمیانه است . اقایان محمدی در سال 1384 تصمیم راه اندازی این وب سایت گرفتند و در سال 85 این برند با نام فعلی ” دیجی کالا ” پایه گذاری گردید . مدیران این پروژه با این هدف او...

2423
22 اردیبهشت 1398