وردپرس Headless چیست ؟

طراحی سایت

..وردپرس Headless چیست ؟..
وردپرس Headless چیست ؟
طراحی سایت

وردپرس Headless چیست ؟

احتمالا با وردپرس به عنوان محبوب‌ترین CMS برای طراحی سایت آشنا هستید ولی استفاده از وردپرس تنها به طراحی سایت محدود نیست و استفاده‌های خلاقانه‌ی دیگری نیز از آن به انجام می‌رسد.

وردپرس

همان طور که می‌دانید یکی از دلایل اصلی که استفاده از وردپرس تا این حد گسترده شده است، آسان بودن مدیریت و استفاده از آن است. همین آسانی سبب شده است تا مفهوم جدیدی به نام Headless WordPress ایجاد شود.

Headless WordPress چیست ؟

به طور خلاصه، استفاده از بخش مدیریت وردپرس برای تولید محتوا یا کاربردهای دیگر و از دسترس خارج کردن بخش ظاهری سایت، یک وردپرس Headless است. حتما این سوال برای شما پیش می‌آید که اگر بخش ظاهری سایت وردپرس از دسترس خارج شود، چه کاربرد دیگری برای آن وجود خواهد داشت ؟

کاربردهای وردپرس Headless

استفاده از بخش مدیریت وردپرس می‌تواند کاربردهای زیر را داشته باشد:

استفاده به عنوان سیستم ویرایش و تولید محتوا

نوشتن بخش مدیریت یک سایت با امکانات وردپرس ماه‌ها زمان نیاز دارد. برخی از طراحان سایت اختصاصی ممکن است برای جلوگیری از اتلاف زمان، کار تولید محتوا توسط مدیران سایت را در وردپرس انجام دهند و بخش نمایش اطلاعات را به صورت اختصاصی توسعه دهند.

نمایش اطلاعات در این حالت ممکن است در یک سایت اینترنتی به انجام برسد یا ممکن است در یک برنامه‌ی موبایل باشد یا به صورت موازی در چند منبع مختلف این کار به انجام برسد.

نیاز به یادآوری نیست که نوشتن ظاهر سایت به صورت اختصاصی مزایای متعددی می‌تواند داشته باشد. برای مثال استفاده از فریم‌ورک‌های React و Vue.js امکان‌پذیر خواهد بود.

هم اکنون برخی پروژه‌ها نیز مانند headless-wp-starter با این هدف توسعه پیدا کرده‌اند.

استفاده به عنوان ابزارهای درون‌سازمانی

با نصب وردپرس و افزونه‌ی WP Headless در کنار آن می‌توان یک سیستم شبیه مدیریت اسناد یا گردش کار یا مدیریت دانش و … را در سازمان ایجاد کرد. با وجود صدها افزونه که قابلیت نصب در وردپرس را دارند، امکانات متعددی در بخش مدیریت وردپرس قابل توسعه است که می‌توانند برای رفع نیازهای سازمانی مورد استفاده قرار گیرند.

افزونه‌ی بالا، بخش ظاهر سایت را از دسترس خارج می‌کند و اگر کسی لینک یکی از مطالب سایت را وارد کند، به بخش ویرایش همان مطلب هدایت می‌شود. با کمک این قابلیت در کنار کنترل دسترسی و در کنار افزونه‌های دیگر، می‌توان یک محیط برای تعاملات سازمانی در اختیار داشت.

کاربردهای دیگر

با توجه به اینکه وردپرس دارای یک وب سرویس REST API است، استفاده‌های خلاقانه و متعدد دیگری از محتویات ذخیره شده در پایگاه داده‌ی وردپرس می‌توان به عمل آورد و با توسعه‌ی افزونه‌های جدید و فراگیرشدن این مفهوم جدید در آینده بیش از پیش شاهد این نوع کاربردها خواهیم بود.

129
26 دی 1398
  ..نظرات..
  ..مقالات پربازدید..
  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام
  طراحی سایت

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

   آموزش قرعه کشی در اینستاگرام با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

  10935
  24 فروردین 1398
  bit.ly چیست ؟
  طراحی سایت

  bit.ly چیست ؟

  بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند.علت استفاده از...

  1140
  27 آذر 1398
  آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی)
  برنامه نویسی

  آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی)

  آموزش کار با افزونه دکان (چند فروشندگی)افزونه دکان در طراحی سایت فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی سایت در این مورد به گونه ای است که در یک وب سایت، چندین فروشنده امکان قرار دادن و فروش محصولات خود را، در پنل های جداگانه دارند.برای عضویت و قرار دادن محصولات در آن ابتدا وارد وب سایت مورد نظر که با افزونه دکان ایجاد شده است، شوید....

  886
  04 دی 1397