Source و Medium گوگل آنالیتیکس | کاربردی ترین گزارش گوگل آنالیتیکس

سئو

..Source و Medium گوگل آنالیتیکس | کاربردی ترین گزارش گوگل آنالیتیکس..
سئو

Source و Medium گوگل آنالیتیکس | کاربردی ترین گزارش گوگل آنالیتیکس

در واقع می توان گفت گزارش source و medium گوگل آنالیتیکس یکی از پرکاربردترین گزارشات در آنالیتیکس می باشد.

در این مقاله، می خواهیم به شما کاربردی ترین Report در گوگل آنالیتیکس را معرفی کنیم. چرا که این گزارشات همیشه به سادگی قابل درک نیستند و از آنجایی که بیش از ۵۰ گزارش در گوگل آنالیتیکس وجود دارد، انجام دادن این کار منطقی به نظر می رسد! بنابراین از کدام گزارش باید استفاده کنید؟ در این بخش ما به شما گزارش مورد علاقه مان در گوگل آنالیتیکس را نشان می دهیم و دلیل این که این گزارش را از میان این همه گزارش انتخاب کرده ایم را با شما در میان می گذاریم. شیوه استفاده از گوگل آنالیتیکس در بین تمامی ما ممکن است با توجه به اهداف بیزینس و صنعتی که در آن فعالیت می کنیم متفاوت باشد. بنابراین منطقی است که بعضی از گزارشات برای ما مهمتر از گزارشات دیگر باشد. اما یک گزارش وجود دارد که به نظر می آید با توجه به تجارب من، در بخش های مختلفی بسیار کاربردی است.

گزارش Source and Medium در گوگل آنالیتیکس

به گزارش مورد علاقه من خوش آمدید، این گزارش Source and Medium در گوگل آنالیتیکس است!

شما می توانید این گزارش را زیر the Acquisition و در Source Medium پیدا کنید. این گزارشی است که من اگر گزارش دیگری در گوگل آنالیتیکس وجود نداشته باشد به آن نگاه می کنم. این بخش مهمترین و با ارزش ترین بخش تمامی گوگل آنالیتیکس است حداقل تا زمانی که بخواهیم تحلیل اولیه داشته باشیم. این گزارش کاملاً در مورد بازاریابان آنلاین و کسانی است که به این موضوع که کاربرانشان از کجا می آیند اهمیت می دهند.  این گزارش نه تنها به خوبی پاسخ این سوال را به شما می دهد بلکه پا را چند قدم فراتر گذاشته و به من می گوید که عملکرد کلی چگونه است و چطور می توان آن را بهبود بخشید.

دوره آنلاین گوگل آنالیتیکس

هر آنچه درباره تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت با ابزار گوگل آنالیتیکس باید بدانید

اکنون بخوانید

گزارش منبع/واسطه Source and Medium چیست؟

Source Medium یک دسته بندی در گوگل آنالیتیکس است که به شما می گوید کاربران شما از کجا آمده اند زمانی که وارد سایت شما شده اند. برخلاف دیگر گزارشات که در مورد کانال ها گزارش می دهند، Source Medium واقعا نقطه ورودی داده های خام در مورد ورودی های وبسایت شماست که می توانید از طریق پارامترهای UTM برروی آن ها تاثیر بگذارید.

بنابراین هربار که یک کاربر وارد وبسایت شما می شود، یک سشن جدید را شروع می کند، وارد یکی از ردیف های عکس زیر می شود که به ما می گوید از کجا وارد شده است.

چرا این گزارش مورد علاقه ماست؟

ما به سرعت می توانیم مهمترین منابع ترافیکی خود را شناسایی کنیم، بنابراین در این مورد، منبع جستجوهای ارگانیک گوگل، هر کدام از رفرال های مهم، نحوه عملکرد تبلیغات پرداختی، Google CPC، به عنوان مثال، و البته ترافیکی که گوگل نمی تواند دسته بندی کند. من به این ترافیک، ترافیک مرده می گویم.

این مورد هیچ تحلیل و برداشتی را برای ما فراهم نمی کند چرا که ما نمی دانیم از کجا آمده است. بنابراین پیشنهاد من این است که همیشه این سعی بر کم کردن این ترافیک داشته باشید و همیشه ترافیک را با پارامترهای متصل UTM ارسال کنید.

معیارها Metrics – تحلیل داده ها

در این بخش های معیارها، ما یک دید کلی عالی از این که چه بر سر ترافیکی که وارد سایت ما می شود می آید را دریافت می کنیم.

ما این مدل تحلیل ABC را داریم که مخفف Acquisition، Behavior و Conversions است. ممکن است از طریق گزارشات بزرگ بالاتر با این موضوعات آشنا باشید.

این موضوعات واقعاً تاثیر زیادی در عمق تحلیل های ما می گذارند و واقعاً به سوالات ما در مورد این که ترافیک از کجا می آید، در سایت ما چه کارهایی انجام می دهد و آیا به هدف وبسایت ما می رسند یا خیر پاسخ می دهند.

در عکس پایین همه چیز بر اساس این منابع و واسطه ها تفکیک شده است و ما به صورت خط به خط می توانیم ببینیم که چگونه در مقابل همدیگر قرار گرفته اند. این بسیار عالی است چرا که به سرعت می توانیم منابع مختلف را با همدیگر مقایسه کنیم.

به عنوان مثال، گوگل در حال آوردن بیشترین میزان ترافیک است اما تبدیل ای کامرس در مقایسه با این منبع اشاره شده بسیار کمتر است، ترافیک بسیار کمتر اما نرخ تبدیل بسیار بالاتر.

شاید شما باید برروی افزایش این منبع ترافیک بیشتر کار کنید چرا که شانس بسیار بالاتری برای تبدیل دارد. اگر هیچ اطلاعاتی در گزارشات ای کامرس خود نمی بینید شاید به این دلیل باشد که Goalهایی را نصب کرده اید اما اگر به طور کلی هیچ داده ای را مشاهده نمی کنید، بدین معنیست که شما Goal تعریف و نصب نکرده اید و این کاری است که قطعاً باید انجام دهید.

Acquisition – کاربران من از کجا می آیند؟

به عنوان مثال؛ در ستون Google CPC، می توانیم میزان تاثیرگذاری ترافیک ورودی خود از طریق تبلیغات پرداختی در گوگل را تحلیل کنیم. ما ترافیک خوبی را دریافت می کنیم.

Behavior – آنها در سایت من چکار می کنند؟

این سایت نرخ پرش 57 درصدی دارد. این موضوع به چه معناست؟ 57 درصد از کاربرانی که از طریق Google CPC وارد وبسایت شده اند، در این سشن تنها از یک صفحه بازدید کرده اند که این به ما نشان می دهد که صفحات فرود ما چقدر مرتبط با تبلیغی که داشته ایم، هستند. پس کاربر هنگامی که برروی تبلیغ کلیک می کند چه انتظاری دارد؟ برای آمدن به یک وبسایت که بتواند یک محصول را پیدا کند، به عنوان مثال، اگر نتواند آن را پیدا کند، به اصطلاح خواهد پرید.

بنابراین، شما برای کاهش این نرخ پرش تلاش خواهید کرد و به کاربر کمک می کنید که حداقل به یک صفحه دیگر نیز برود و با پیج های دیگر تعامل داشته باشد اما این اتفاق تنها زمانی رخ خواهد داد که تبلیغ شما واقعاً با کاربر مرتبط باشد و زمانی که برروی صفحه بعدی کلیک می کند ببیند که یک محصول که ممکن است بخواهد آن را بخرد، در آن صفحه وجود دارد.

زمانی که کاربر در صفحه است، وی برروی چیزی کلیک می کند و به طور میانگین به 3.61 صفحه در این سشن نگاه کرده و تقریباً برای مدت یک دقیقه و 52 ثانیه برروی سایت می ماند. یاداوری می کنم، این اعداد به خودی خود معنی خاصی ندارند. شما باید آنها را با دیگر منابع ترافیکی خود مقایسه کنید و ببینید که در کدام قسمت ها به بهبودسازی نیاز دارید اگر که این کار در حیطه فعالیت های بازاریابی شما باشد.

تبدیل Conversions – آیا سایت من به اهدافش رسید؟

ما می توانیم ببینیم که چه تعداد از کسانی که وارد سایت ما شدند و برروی مواردی که می خواستیم کلیک کردند به مشتری تبدیل شده اند و چه مقدار سود برای ما داشته اند. سودآوری همچنین می تواند یک KPI بسیار عالی باشد در صورتی که شما، به عنوان مثال، مدیر PPC باشید. شما احتمالا می دانید که چه مقدار پول در بازه معین شده خرج کرده اید و سپس به سرعت یک تحلیل نرخ بازگشت سرمایه انجام دهید تا ببیند که آیا هنوز هم این کمپین برای شما سودآور هست یا خیر. بنابراین شما می توانید با پرسیدن این سه سوال ساده از طریق این گزارشات به برداشتها و تحلیل های بسیار مفید و کارآمدی دسترسی پیدا کنید.

چند انتخاب برای تحلیل های بیشتر

مشخص است که ما همیشه می توانیم در مورد این منابع ترافیکی مانند Google CPC عمیق تر کاوش کنیم و در واقع گزارشات دیگر گوگل آنالیتیکس هم درباره همین موضوع هستند. شما گزارشات ادوردز، گزارشات سرچ کنسول، گزارشات Referral و موارد دیگر را در دسترس دارید که بتوانید با استفاده از آنها نگاه بسیار عمیق تری به هرکدام از منابع ترافیکی داشته باشید.

زمانی که یک دید کلی تر نسبت به داده هایی که می خواهید آن ها را تخصصی تر تحلیل کنید پیدا کردید، سوالات بیشتری خواهید داشت و در واقع گوگل آنالیتیکس درباره همین است، شروع کردن به تحقیق و تحلیل.

داده ها را در گزارش های گوگل آنالیتیکس طبقه بندی کنید

با استفاده ابزاری مانند Custom Segment Builder می توانید مانند این عکس این کار را انجام دهید.

از تصویرسازی های متنوع استفاده کنید

تصویرسازی های مختلف برای درک بهتر رفتارهای مخاطبانتان چه به آن سوالات پاسخ داده باشید و به نتیجه ای رسیده باشید و چه این کار را انجام نداده باشید، یک پیشنهاد و در واقع یک فعالیتی است که باید در میان فعالیت های بازاریابی شما جایی داشته باشد، به عنوان مثال، برای تاثیر گذاشتن برروی این معیارها.

جمع بندی

گزارش Source Medium گزارش مورد علاقه من در میان گزارشات گوگل آنالیتیکس است. این نقطه شروع من برای تحلیل داده هاست که معمولاً باعث بوجود آمدن سوالات زیادی می شود. من چیزی را در گزارش می بینم که بسیار جالب است و سپس سعی می کنم که بفهمم دلیل آن چیست و یا یک سوال جدید ایجاد کنم و سعی کنم پاسخ آن را در یک گزارش دیگر پیدا کنم که ممکن است من را به گوگل ادوردز یا گزارشات سئوی گوگل آنالیتیکس هدایت کند تا بتوانم بفهمم که چطور می توانم کانال مذکور را بهینه سازی کنم.

230
2020-12-01 13:43:22
..نظرات..
..مقالات پربازدید..
طراحی سایت

آموزش قرعه کشی در اینستاگرام

  آموزش قرعه کشی در اینستاگرام   با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی . امروز با آموزش قرعه کشی در اینستاگرام برای کسانی که علاقه به ایجاد کمپین های تبلیغاتی دارند در خدمت شما هستیم . بحث قرعه کشی در اینستاگرام با توجه به فراگیر شدن این شبکه اجتماعی که البته امروزه زیرمجموعه فیسبوک مطرح میشود ، زیاد شده است . البته این احتمال وج...

23234
24 فروردین 1398
سئو

چگونه ویدیو کلاس های آنلاین (وبینار) را ضبط کنیم؟| آموزش ۳ روش

در این مقاله به شما آموزش می دهیم چطور و با چه ابزارهایی می توانید کلاس های آنلاین و یا ویدیوهای آموزشی خودتان را ضبط کنید. امروز که حال و روز جهان خوب نیست، حضور مردم در کنار هم کمرنگ تر شده و فاصله ها از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این شرایط به ما فهماند تا چه حد زندگی انسان مدرن وابسته به اینترنت است. این روز ها که همه ی ما مجبور به ماندن در...

9269
08 اردیبهشت 1399
طراحی سایت

bit.ly چیست ؟

بیتلی یا bitly یکی از شناخته‌شده‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک است. این سایت با نشانی https://bit.ly در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. یک کوتاه کننده‌ی لینک وظیفه دارد تا لینک‌های مورد نظر کاربران را به شکل کوتاه و قابل خواندن و نوشتن تبدیل کند. این سرویس در هر ماه حدود ۶۰۰ میلیون لینک کاربران را کوتاه می‌کند. علت استفاده از...

8320
27 آذر 1398