WebKit چیست ؟

وب‌کیت (WebKit) یک موتور چیدمان است که امکان نمایش صفحه‌های وب را برای یک مرورگر وب فراهم میکند و در واقع موتوری که وظیفه تجزیه و تحلیل کدهای html , xhtml , wap و… و تولید ظاهر صفحه را برعهده دارد، وب کیت است نه مرورگر!

بعد از این پردازش ها، مرورگرها صفحات وب را نمایش میدهند و همچنین امکانات نصب پلاگین ها، تنظیمات فشرده سازی، تنظیمات کش و کوکی ها، و همچنین دریافت اطلاعات کاربر مثل اینکه قبلا داخل چه صفحه بوده است دارند.

وب‌کیت در اصل توسط شرکت اپل از کتابخانه‌های نرم‌افزاری KHTML مرورگر کانکرور برای استفاده به‌عنوان موتور چیدمان مرورگر سافاری گرفته شده بود. وب‌کیت در حال حاضر توسط اشخاصی که به پروژه کی‌دی‌ای، شرکت اپل، نوکیا، گوگل، بیت‌استریم، تورچ موبایل، سامسونگ و سایرین مرتبط هستند توسعه می‌یابد. وب‌کیت از سیستم‌عامل‌های مک اواس اکس، ویندوز، گنو/لینوکس و سیستم‌عامل‌های شبه‌یونیکسی حمایت می‌کند. زمانی که دو مرورگر از یک موتور رندر استفاده کنند، خروجی یکسانی از یک کد html و css میدهند .

زمانی که مرورگری قرار است از css ی استفاده کند که استاندارد نبوده و مختص خودش می باشد، به ابتدای آن کدهایی اضافه میکند تا براحتی آن را شناسایی و استفاده نماید. در مروگر کروم و سافاری چون از موتر چیدمان وب کیت استفاده می کنند .پس باید از webkit- استفاده می شود.

همچنین برای مروگر فایرفاکس از عبارت moz-  و برای مروگر اپرا از o-  و اینترنت اکسپلورر از ms- استفاده می شود.

زمانی که هر کدی به حالت استاندارد رسید دیگر نیازی به پیشوندهای قبلی نبوده و میتوان آنها را استفاده نکرد.

مثال:

در حال حاضر کد repeatinglineargradient استاندارد شده است و میتوان از آن بدین صورت استفاده کرد:

منبع : rokaweb

0 نظر

گذاشتن نظر